Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

27 λεπτά πριν, janna said:

Επομένως αν είναι άλλος ο μηχανικός από αυτόν που έκανε τη Δήλωση  πρέπει να κάνει έλεγχο της δήλωσης και να κάνει άλλη κάτοψη,ή να εκτύπωση αυτή που υπάρχει στη δηλωση;

Ο μηχανικός ξανατυπώνει την κάτοψη που ανέβηκε σε προηγούμενη δήλωση τακτοποίησης όπως ανέφερα και παραπάνω

με νέο υπόμνημα που αναγράφει ότι :

'' Η παρούσα κάτοψη είναι ταυτόσημη  με αυτή που αναρτήθηκε στο ηλεκτρονικό σύστημα του ν. 4178 ή 4495 ...με α/α δήλωσης .....κλπ. ...''

edit

Εννοείται ότι κάνεις και το σχετικό έλεγχο ορθότητας δήλωσης και υφιστάμενης κατάστασης

Edited by venezia
Συμπλήρωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

43 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Ο μηχανικός της δήλωσης οφείλει να δώσει στον ιδιοκτήτη τα απαιτούμενα στοιχεία, εγώ δίνω σε χαρτί σχέδια και 5φυλλο με ΤΕ και σε CD ότι έχω καταθέσει στο σύστημα.

Αν δεν τα έχει δώσει, πρέπει να υπάρχει διαδικασία να βρεθούν μέσω ΤΕΕ.

Όταν τα πάρεις στα χέρια σου, κάνεις έλεγχο αν έχει αποτυπωθεί σε αυτά ότι υφίσταται στο έδαφος.

Αν είναι όλα ΟΚ, δίνεις την βεβαίωση....

Το θέμα είναι ποια κάτοψη θα δώσω του πρώην μηχανικού ή δικιά μου.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, janna said:

Το θέμα είναι ποια κάτοψη θα δώσω του πρώην μηχανικού ή δικιά μου.

Την κάτοψη που έχει υποβληθεί στην δήλωση υπαγωγής .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει εκδοθεί βεβαίωση με οριστική υπαγωγή με ημερομηνία πριν 31-01-2021  μπορώ να την προχωρήσω σε περαίωση και να γίνει μεταβίβαση. Είναι νομίζω θέμα συμβολαιογράφου το έχει αντιμετωπίσει κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί όχι; Η μεταβατική διάταξη μόνο την ημερομηνία αυτοψίας περιορίζει σε </= 31/1/21.

Με όσους συμβολαιογράφους έχω μιλήσει, μόνο αυτό ζητάνε, κ σήμερα να κάνεις υπαγωγή θα τη δεχτούνε.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, zazeng said:

Ναι, γιατί όχι; Η μεταβατική διάταξη μόνο την ημερομηνία αυτοψίας περιορίζει σε </= 31/1/21.

Με όσους συμβολαιογράφους έχω μιλήσει, μόνο αυτό ζητάνε, κ σήμερα να κάνεις υπαγωγή θα τη δεχτούνε.

Και μια ακόμη ερώτηση αν έχω Δήλωση σε επεξεργασία και βάλω ημερομηνία  αυτοψιας 30/1/2021 μπορω επισης να δωσω βεβαιωση ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω οικόπεδο  το οποίο ένα τμήμα είναι εντός σχεδίου και ένα τμήμα μη άρτιο   είναι εκτός. Θέλει ο ιδιοκτήτης να μεταβιβάσει το εκτός σχεδίου τμήμα στο οποίο υπάρχει περιτοιχιση με οικοδομή στο πρόσωπο που βλέπει σε δημοτική οδό (Ένωση εθνικού με οικισμο) μπορώ να δώσω βεβαίωση αναφέροντας την παρέκκλιση  της παρ.θ του άρθ.82. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω πώς θα μεταβιβάσει το ένα τμήμα χωρίς προηγούμενη κατάτμηση,εφόσον σήμερα πρόκειται για ενιαίο γήπεδο με τμήμα εντός και τμήμα εκτός,όπως επίσης πώς ακριβώς βοηθάει η παρ.θ του άρθρου 82...

Μήπως να έκανες μια πιο λεπτομερή περιγραφή?Αυθαιρεσίες δεν υπάρχουν στην οικοδομή?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινα κατανοητή. Λοιπόν έχω ένα οικόπεδο και προβλέπεται δρομος από το σχέδιο πόλεως αδιανοικτος που το τέμνει σε δύο τμήματα το ενα μένει εκτός σχεδίου μη άρτιο έχει περιτοιχιση και το άλλο εντός σχεδίου και έχει  οικοδομη. Θέλει να μεταβιβάσει το εκτός  και ο συμβολαιογράφος ζητάει βεβαίωση μπορώ να δώσω μόνο γι'αυτό το τμήμα ;και αν ναι με την περιτοιχιση  Τι γινεται; συγνωμη αν σε κούρασα. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.