Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

εκτος απο αυτο το χθεσινο

https://ecopress.gr/afthaireta-oles-oi-perioches-tis-choras-gia-ypagoges-tis-katigorias-5/

 

νεωτερα δεν εχουμε για την κατ. 5

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, venezia said:

janna διευκρίνησε πως γίνεται να είναι εκτός σχεδίου και εντός παραδοσιακού ? Επίσης αν είναι εκτός σχεδίου τότε και ο δρόμος δεν είναι δημοτικός . Μήπως εννοείς ότι είναι εκτός σχεδίου και εφάπτεται σε δημοτικό δρόμο του οικισμού ? Για την κατηγορία 5 δεν έχω ενημέρωση αν βγήκε κάποια νέα απόφαση , ξέρεις κάτι εσύ ?

Ακριβώς όπως το είπες Νομίζω ότι με ΥΔ του ιδιοκτήτη αν το προχωρήσω με κατ. 2 να το εντάξω ως λοιπές παραβάσεις ίσως είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, giannhss said:

Καλησπέρα, η περίπτωση που φαίνεται στη φωτογραφία χρήζει τακτοποίησης;; Δηλαδή στο σχέδιο της αδείας απεικονίζεται μια εξοχή η οποία όμως δεν κατασκευάστηκε ποτέ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ναι χρήζει υπαγωγής στο Ν.4495/2017.

 

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ναι χρήζει υπαγωγής στο Ν.4495/2017.

 

Δεν παίζει ρόλο που η διαφορά στην κάλυψη είναι κάτω του 2% ;; 
Ευχαριστω 
 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, giannhss said:

...διαφορά στην κάλυψη είναι κάτω του 2% ;; ..

άσχετο.... αφού συνάδερφε έχεις διαφορετικό περίγραμμα υφιστάμενης κατάστασης από σχέδια...

Ας αποκτήσει το ακίνητο σχέδια που να ανταποκρίνονται στην υφιστάμενη κατάσταση. Στην τελική είναι και ο ΟΡΙΣΜΟΣ το τι είναι το σχέδιο ενός κτιρίου και όχι ποσοστά και μόνο που δίνουν σημασία σημαντική πέραν της αξίας του οι συμβολαιογράφοι.

Οπότε συμφωνώ με ΙΑΣΟΝΑ 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εγώ ήμουν μηχανικός πιθανού αγοραστή αυτού του διαμερίσματος και κατά την αυτοψία μου έβλεπα αυτή την αυθαιρεσία, θα συμβούλευα τον πελάτη μου να μην προβεί στην αγορά του, αν πρωτίστως δεν ρυθμιστεί....

Σημασία, δηλαδή, δεν έχει μόνο το "νόμιμο" πολλές φορές, αλλά έχει και το "πρακτικό"....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες μάλλον ή δεν θέλεις να καταλάβεις.... Ας το πάρει το ποτάμι....

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

άσχετο.... αφού συνάδερφε έχεις διαφορετικό περίγραμμα υφιστάμενης κατάστασης από σχέδια...

Ας αποκτήσει το ακίνητο σχέδια που να ανταποκρίνονται στην υφιστάμενη κατάσταση. Στην τελική είναι και ο ΟΡΙΣΜΟΣ το τι είναι το σχέδιο ενός κτιρίου και όχι ποσοστά και μόνο που δίνουν σημασία σημαντική πέραν της αξίας του οι συμβολαιογράφοι.

Οπότε συμφωνώ με ΙΑΣΟΝΑ 

Αυτό που ψάχνω να βρω είναι αν αναγράφεται ρητά σε κάποιο νόμο ότι όταν το περίγραμμα του σχεδίου δεν συμφωνεί επακριβως με την πραγματικότητα τότε χρήζει τακτοποίησης. Εφόσον φυσικά δεν είναι στα όρια ανοχής. 

 

1 ώρα πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Δεν κατάλαβες μάλλον ή δεν θέλεις να καταλάβεις.... Ας το πάρει το ποτάμι....

Και ξανά ρωτάω λοιπόν για να το ξεκαθαρίσουμε, υπάρχει αυθαιρεσία ή όχι, επειδή με καλύπτει το 2%;

Πέρα από το πρακτικό είναι νόμιμο ή όχι;  

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.