Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έκανε η πομιδας ένα αίτημα, λέγοντας το προφανές ότι θα παγώσει η αγορά, αλλά μάλλον τους απαντήσανε με τη γνωστή ρίμα με το "... Κ εμάς Κωστής Παλαμάς"

Link to comment
Share on other sites

ωραιο άρθρο Venezia. Θέλει και ΤΑΠ η ΗΤΚ? τελεια...με τις νέες αλλαγές στο ΤΑΠ θα τη βγάζουμε πιο γρηγ..ε σορρυ εννοώ πιο εύκολα....¨η όχι????αχαχαχαχαχαχ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σε ακίνητο με παραβάσεις κατηγορίας 3, η συμβολαιογράφος μου απαιτεί  να κάνω έλεγχο στα σχέδια σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας και να κάνω αναφορά στην τεχνική έκθεση. Σε απάντησή μου ότι δεν είναι υποχρέωση του μηχανικού ο έλεγχος αυτός, μου ανταπάντησε ότι έχει εκδοθεί προφορική οδηγία από το ΤΕΕ, οτι ο έλεγχος είναι υποχρεωτικός από τον μηχανικό. Σε ερώτημά μου προς το help desk του ΤΕΕ μου..... το επιβεβαίωσαν!!!!!!

Έχει κανείς συνάδελφος άποψη επ' αυτού;

Link to comment
Share on other sites

@ANDRKOR δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση.
Επιπλέον, η υποστήριξη του ΤΕΕ είναι αναξιόπιστη.
Η συμβολαιογράφος δεν έχει καμμία δουλειά να σου υποδεικνύει τις προφορικές (υποτιθέμενες) οδηγίες του ΤΕΕ. 
Πρώτον, το ΤΕΕ δεν έχει νομοθετική εξουσία και δεύτερον, αυτή πού τις ξέρει τις οδηγίες;
Για να είμαστε δίκαιοι, ορισμένοι συμβολαιογράφοι είναι φοβεροί στη δουλειά τους.
Δυστυχώς, όμως, υπάρχουν και άλλοι που νομίζουν ότι ο σύλλογος των συμβολαιογράφων είναι το ανώτατο όργανο επί της γης. 
Προφανώς, υποθέτει ότι το τεχνικό επιμελητήριο είναι κάτι αντίστοιχο για τους μηχανικούς.
Γενικώς, να επιδιώκεις να μιλάς με τον πελάτη και να αποφεύγεις την απευθείας συνεννόηση με τους συμβολαιογράφους, ειδικά όταν έχουν παράλογες απαιτήσεις.

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 
 ΤΕΕ-ΤΚΜ
Υπαρχει αυτη η ερωτηση απο το ΤΕΕ-ΤΚΜ

Ερωτήματα/Παρατηρήσεις κατ’ άρθρο του ν. 4495/2017

  1. Ερώτηση/Παρατήρηση:

Να διευκρινισθεί με σαφήνεια η δυνατότητα ή όχι έκδοσης βεβαίωσης νομιμότητας στην περίπτωση ύπαρξης αυθαιρεσιών κατηγορίας 3, σε ιδιοκτησίες ή στα παρακολουθήματά τους, οι οποίες δεν επηρεάζουν δόμηση, κάλυψη και ύψος –κατά το λεκτικό της βεβαίωσης- και αν ναι, όταν αυτές συνυπάρχουν με άλλες αυθαιρεσίες που επηρεάζουν τα παραπάνω μεγέθη και οφείλουν να δηλώνονται, μπορούμε λοιπόν να τις αγνοούμε και να δηλώνουμε –με το αυτό σκεπτικό- μόνο αυτές που τα επηρεάζουν;

 

 

πλην αυτων, η μη τακτοποίηση  αυθαιρεσιων κατ. 3, σημαινει οτι ο πωλητης -με τον μηχανικο του- αποκρυβουν ελαττωματα του πωλουμενου- με οποιες συνεπειες μπορει να υπαρχουν στο μελλον.

Αρα,

ή τακτοποιουνται ολα

ή γινεται στις σημειωσεις  αναλυτικη καταγραφή  των κατ. 3 ....

και ας το αποδεχθει ο αγοραστης με τον δικηγόρο του

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ANDRKOR said:

Σε ακίνητο με παραβάσεις κατηγορίας 3, η συμβολαιογράφος μου απαιτεί  να κάνω έλεγχο στα σχέδια σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας και να κάνω αναφορά στην τεχνική έκθεση....

Να της πεις κι εσύ ότι, δεν γνωρίζει τη δουλειά της και να μην "φυτρώνει εκεί που δεν την σπέρνουν"!!!

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

I

4 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Να της πεις κι εσύ ότι, δεν γνωρίζει τη δουλειά της και να μην "φυτρώνει εκεί που δεν την σπέρνουν"!!!

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Το τραγικότερο όλων είναι όταν μίλησα με το help desk του ΤΕΕ, μου είπαν, ακριβώς, αυτά που έλεγε  ο συμβολαιογράφος!!! Παραδέχτηκαν οι συνάδελφοι του help desk ότι το είπαν και σε ομιλία που έκαναν σε ημερίδα των συμβολαιογράφων. Στην ερώτησή μου γιατί δεν εκδίδει το ΤΕΕ γραπτή οδηγία που να αναφέρει την ρητή υποχρέωση των μηχανικών,  μου απάντησαν "γιατί εννοείτε συνάδελφε από τον νόμο".  Αυτό λέγετε προάσπιση των δικαιωμάτων μας από το επιμελητήριο...... και τα μυαλά στα κάγκελα !!!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.