Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

10 λεπτά πριν, ANDRKOR said:

Το τραγικότερο όλων είναι όταν μίλησα με το help desk του ΤΕΕ, μου είπαν, ακριβώς, αυτά που έλεγε  ο συμβολαιογράφος!!! 

Κι αυτοί, αφενός μεν οφείλουν να περιοριστούν στη δουλειά τους (που προφανώς δεν είναι η παραγωγή νομοθεσίας), αφετέρου δε δεν πρέπει "να φυτρώνουν εκεί που δεν τους σπέρνουν".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφου συνεχίζουν να νομοθετούν ως μη όφειλαν, ας απαντάνε και γραπτά στις ερωτήσεις που τους κάνουμε. Και όχι δια τηλεφώνου. Ετσι προφορικά εγω δίνω και νομικές και ιατρικές συμβουλές αμα λάχει. 

Τη μια τα προφορικά του ΤΕΕ, την άλλη οι οδηγιες του συλλόγου των συμβολαιογράφων και στη μέση εμείς να πορευόμαστε με το νόμο με όλη την ευθύνη στη πλάτη μας και όλο το βάρος στην υπογραφή μας.

Φτάνει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ο μόνος λόγος που κοιτάω και όχι ελέγχω την Σ.Ο.Ι. είναι για την μη απαίτηση συναίνεσης ή για τον χρόνο κατασκευής της αυθαίρετης κατασκευής στην περίπτωση που η Σ.Ο.Ι. είναι μεταγενέστερη της κατασκευής...

Πάντως πολεοδομικό έλεγχο, σίγουρα δεν κάνω σε μη πολεοδομικό έγγραφο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, ANDRKOR said:

Καλησπέρα.

Σε ακίνητο με παραβάσεις κατηγορίας 3, η συμβολαιογράφος μου απαιτεί  να κάνω έλεγχο στα σχέδια σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας και να κάνω αναφορά στην τεχνική έκθεση. Σε απάντησή μου ότι δεν είναι υποχρέωση του μηχανικού ο έλεγχος αυτός, μου ανταπάντησε ότι έχει εκδοθεί προφορική οδηγία από το ΤΕΕ, οτι ο έλεγχος είναι υποχρεωτικός από τον μηχανικό. Σε ερώτημά μου προς το help desk του ΤΕΕ μου..... το επιβεβαίωσαν!!!!!!

Έχει κανείς συνάδελφος άποψη επ' αυτού;

Να μπω λίγο καθυστερημένα στη συζήτησή σας και να ρωτήσω με την σειρά μου ποιο ακριβώς ήταν το πρόβλημα; Υπήρχε για παράδειγμα κάποια άλλη παράβαση που δεν καταγράφηκε (π.χ διαφορετική διαμερισμάτωση;) . 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Να μπω λίγο καθυστερημένα στη συζήτησή σας και να ρωτήσω με την σειρά μου ποιο ακριβώς ήταν το πρόβλημα; Υπήρχε για παράδειγμα κάποια άλλη παράβαση που δεν καταγράφηκε (π.χ διαφορετική διαμερισμάτωση;) . 

To πρόβλημα είναι ότι φαίνονται 2Υ/Δ στην σύσταση, ενώ η αποτύπωσή μου και η Ο.Α. δείχνουν 1. Της εξήγησα ότι δεν είμαι υποχρεωμένος να ελέγξω, πολύ δε περισσότερο να κάνω αναφορά στην Τεχνική Έκθεση για τον έλεγχο της οριζόντιας ιδιοκτησίας. Από έκει ξεκίνησε η κουβέντα. Μου ανέφερε ότι σε κάθε τακτοποίηση ή ακόμα και σε  βεβαίωση περί μη αυθαιρεσιών πρέπει ο μηχανικός να έχει πραγματοποιήσει έλεγχο της οριζόντιας. Τους το είπαν , λέει η μηχανικοί του ΤΕΕ. Σε γραπτή ερώτησή μου στο help desk πήρα την προφορική, φυσικά, απάντηση ότι είμαστε υποχρεωμένοι να έλεγχουμε τα σχέδια της οριζόντιας ή άλλου τίτλου ιδιοκτησίας. 

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετική διαρρύθμιση (ενώθηκαν τα υ/δ) ή διαμερισμάτωση (στη μια κρεβατοκάμαρα κοιμάται ο διπλανος) έχεις;

Κατά τα άλλα όπως τα λέει ο Φαέθων, τα κοιτάμε για να τεκμηριώσουμε ότι αυτό που πάμε να τακτοποιήσουμε είναι δικό μας, παλαιότητα κλπ

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως έχει δοθεί παράταση για την ΗΤΚ ή είναι πια υποχρεωτική για την αγοραπωλησία του ακινήτου ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν τίποτα. Υποχρεωτική η ΗΤΚ μέχρι νεωτέρας. Ευελπιστούμε στην ΠΟΜΙΔΑ, διότι αν περιμένεις από το δικό μας επιμελητήριο να κάνει κάτι..σώθηκες!

Link to comment
Share on other sites

Τα αδόμητα ρε παιδιά είναι μεγάλο μείον (σαν μελλοντικός παθών) να θέλει  20ευρω.Δλδ αν έχω 10 μη αρτια μη οικοδομησιμα γηπεδα με ελίες θέλω 200 ευρώ στα παράβολα του ΤΕΕ μόνο......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.