Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Δεν νομίζω να μπουν ποτέ στον κόπο να ασχοληθούν με τέτοιου είδους διασταυρώσεις, για ποιο λόγο άλλωστε; Αν το έχεις πάντως άγχος θα μπορούσες να επικοινωνήσεις με τα κεντρικά του ΤΕΕ και να ρωτήσεις αν υπάρχει τρόπος να ακυρωθεί η παλιά δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντός οικισμού , σε περιοχή που λειτουργεί πλήρως το κτηματολόγιο υπάρχει οικόπεδο με σύσταση καθέτου προ 2013.

Η σύσταση είναι ανακριβής καθώς το τοπογραφικό επί του οποίου  έγινε έχει απόκλιση από την πραγματικότητα λόγω τσαπατσουλιάς.  ( μιλάμε για διαφορά έως και 1 μ στο μήκος ). 

Το ΚΑΕΚ έχει προκύψει με βάση το λάθος τοπογραφικό.

Κανονικά απαιτείται διόρθωση και της σύστασης και του ΚΑΕΚ.

Ακριβώς πριν την ΗΤΚ , ο ένας συνιδιοκτήτης μεταβιβάζει το αυτοτελές τμήμα του ως έχει ,   χωρίς νέο τοπογραφικό ,  βάσει Αρθρου 83 παρ.5α. του Ν.4495

1. Είναι έγκυρο το συμβόλαιο ? ( το κτηματολόγιο το πέρασε καθως ταίριαζε με το ΚΑΕΚ που είναι όμως και αυτό λάθος )
2. Σε περίπτωση έκδοσης άδειας οικοδομής δεν θα προκύψει πρόβλημα λόγω μη ταύτισης νέου εξαρτημένου τοπογραφικού , συστασης  και ΚΑΕΚ ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

νσ δουμε αν σε καλυπτει  το αρθρο 39

 2. α) Όπου μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος και εφεξής προβλέπεται η σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος, νοείται το
τοπογραφικό διάγραμμα του άρθρου 83 παρ.4 του παρόντος νόμου.

β) Απόκλιση επί του εμβαδού οικοπέδου ή γηπέδου από το αναγραφόμενο στο τοπογραφικό διάγραμμα που έχει συνταχθεί
μέχρι τις 8.8.2013, και σύμφωνα με τον οποίο εκδόθηκε άδεια οικοδομής ή καταρτίστηκε συμβολαιογραφική πράξη, σε
σχέση με τη νέα καταμέτρηση στο τοπογραφικό διάγραμμα που συνοδεύει τη βεβαίωση του άρθρου 83, είναι ανεκτή υπό
τις εξής προϋποθέσεις :

αα) για οικόπεδα ή γήπεδα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού το ποσοστό της απόκλισης
ορίζεται σε ±5%,

ββ) για τα εκτός σχεδίου οικόπεδα ή γήπεδα το ποσοστό της απόκλισης ορίζεται σε ±10%.
Εμβαδομετρήσεις οικοπέδων ή γηπέδων, που έχουν περιληφθεί σε διοικητικές πράξεις και δικαιοπραξίες και είναι εντός της
απόκλισης του προηγούμενου εδαφίου, θεωρούνται αποδεκτές και δεν απαιτείται η αναθεώρηση της οικοδομικής αδείας,
καθώς και η διόρθωση ή τροποποίηση των τίτλων κτήσης για την έκδοση άδειας.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@avgoust Μπλέξιμο....ποιος θα κυνηγήσει ποιόν τώρα.

Να σε ρωτήσω. Αυτή η απόκλιση έχεις εντοπίσει που μπορεί να οφείλεται; Υπάρχουν υλοποιημένα όρια σήμερα, τα οποία στο παρελθόν δεν υπήρχαν, ή αν υπήρχαν σήμερα είναι διαφορετικά;

Λογικά δεν καλύπτεσαι από το 5% (αν και δεν μας ενδιαφέρει μόνο η επιφάνεια αλλά και οι  έντονες διαφορές σε κλίσεις πλευρών ή ακόμη χειρότερα, όταν οι πλευρές διαφέρουν εντελώς)

Το κτηματολόγιο δεν φταίει. Αυτό το τόπο προσκομίστηκε  με αυτό πορεύτηκαν. Η μεταβίβαση πάλι με λάθος τοπο. Άρα, άκρη δεν μπορεί να βγει. Το λάθος είναι εδώ και πρέπει οπωσδήποτε να διορθωθεί.

Η διόρθωση της σύστασης με βάση το νέο εμβαδόν του οικοπέδου θα είναι η σωστή λύση. Αν δεν έχουν κτιστεί οι περιοχές των κάθετων, νομίζω ότι δεν θα θίγεται κάποιος αφού πάλι μπορούν αν θέλουν να διατηρήσουν τα ίδια ποσοστά σε δόμηση και κάλυψη . 

Φτάνουμε όμως στο καίριο ερώτημα. Ποιος θα τα πληρώσει όλα αυτά;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα στη βεβαίωση του άρθρου 83 ΔΕΝ απαιτείται πάντα η σύνταξη νέου τοπογραφικού. Επομένως μπορείς να προχωρήσεις στην σύνταξη ΗΤΑ με το παλιό και ας είναι λανθασμένο. Δεν υπάρχει εύκολη λύση. Αυτό έκανα σε όμοια περίπτωση με 8 κάθετες και συγχρόνως οριζόντιες. Εξάλλου και να ήθελα να εφαρμόσω το άρθρο 39 πέραν του τοπογραφικού των συνεννοήσεων κλπ θα έπρεπε να κάνω και καμιά 12 τροποποιήσεις Ο.Α με υπερβάσεις αμέτρητες ατακτοποίητες κλπ. Δεν κατάλαβα ποτέ το σκοπό αυτού του άρθρου και αν θέλεις κάποιος Τοπογράφος ας μας εξηγήσει πως στην συγκεκριμένη μου περίπτωση θα το εφάρμοζε ο ίδιος χωρίς να δημιουργηθούν προβλήματα στους 24 αρχικούς συνιδιοκτήτες που σήμερα άλλοι είναι άγνωστοι και άλλοι στα μαχαίρια!

Link to comment
Share on other sites

@avgoust Καλησπέρα,για το 2ο ερώτημα (έκδοση οικ.αδειας),θα απαιτηθούν οπωσδήποτε οι προϋποθέσεις του νόμου τις οποίες παραθέτει παραπάνω ο  DimitrisGM στην απάντηση του.Συνεπώς,για συμβόλαιο μεταβίβασης πρόσφατο (δε λες έτος αλλά για να λες "πριν την ΗΤΚ",υποθέτω 2020,2021),δε θα γίνει αποδεκτή καμία απόκλιση.Το πρόσφατο συμβόλαιο χρειάζεται απαραίτητα διόρθωση με αναφορά στο νέο σωστό Τοπογραφικό (αυτό απαντά και στο 1ο  ερώτημα).Σχετικά με το συμβόλαιο σύστασης καθέτου τώρα.Αυτό θα εξεταστεί  από εσένα,σε σχέση με το νέο  Τοπογραφικό,ώστε να μην δημιουργούνται ζητήματα στην διανομή των καθέτων,ζητήματα κτισμάτων που εισέρχονται στην άλλη κάθετη(βλ.τις αναφορές του Παύλου),θιγόμενα δικαιώματα κλπ.

Η μεταβολή στο Κτηματολόγιο είναι ένα άλλο κεφάλαιο,από μόνη της,και εννοείται ότι θα ακολουθήσει εάν οι αποκλίσεις είναι εκτός ορίων Κτηματολογίου (ασυμβατότητες κλπ.)

Για τις παραπάνω απόψεις μου,έχω υποθέσει ότι το αρχικό Τοπογραφικό της σύστασης είναι εξαρτημένο σε σύστημα ΕΓΣΑ 87,διαφορετικά δεν καταλαβαίνω πώς χρησιμοποιήθηκε σε συμβόλαιο του '20.Αν δεν είναι,το συμβόλαιο είναι λάθος έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

@ChristinaK Το εσφαλμένο τοπογραφικό της σύστασης είναι προ απαίτησης εξαρτημένων.
Η μεταβίβαση εγινε χωρις νεο τοπο συμφωνα με την εξαίρεση απαίτησης όταν υπάρχει συσταση εντος οικισμού.

@Pavlos33
To λάθος οφείλεται στην τσαπατσουλιά αυτού που συνέταξε το τοπογραφικο της σύστασης , προ εποχης εξαρτημένων.

Η κάθετη που μεταβιβάστηκε δεν εχει κτίριο.
Εγώ κάνω τακτοποίηση στην άλλη κάθετη. Το κτίριο δεν είχε καμία άδεια , έκανα νέο τοπογραφικό και έπεσα πάνω στο πρόβλημα.

Αναρωτιέμαι τι τοπογραφικό  θα ανεβάσω στο σύστημα και πως θα κάνει μεταβίβαση ο δικός μου την στιγμή που άλλο τοπο θα υπάρχει στην τακτοποίηση αλλο τόπο στην σύσταση.

YΓ. Σχέσεις συνιδιοκτητών ανύπαρκτες.


 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ερώτηση:

Εχω στα χέρια μου άλλου συνάδελφου ρύθμιση 4178 με ΤΖ 900, μετά

βλέπω βεβαίωση 4495 με ΤΖ 1000 και μνεία στην προηγούμενη ρύθμιση

που έκανε. Εγω βλέπω ΤΖ 1250 σαν επίσημη τιμή. (https://maps.gsis.gr/valuemaps/)

Τελικά η βεβαίωση αυτή ισχύει;

Edited by petros71
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, όταν λες "επίσημη" τιμή τι εννοείς;

Αν θυμάμαι καλά η υπαγωγή στον 4178 γινόταν με τιμές ζώνης του '11, αν μετά δώθηκε εκ νέου βεβαίωση στο 4495 προφανώς η τιμή ζώνης δεν εξετάζεται.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.