Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Αυτό ακριβώς που λέει ο Δημήτρης (καλημέρα) καναμε επί 4178 και με επίσημη οδηγία από το ΤΕΕ για να παραβλέψουμε το 100% που ζητούσε το σύστημα στους ιδιοκτήτες.

Τώρα νομίζω προσθέσανε νέα δυνατότητα στο σύστημα ώστε να γίνεται πιο σωστά.

Αν δεις στην καρτέλα ιδιοκτήτες, δίπλα από το όνομα έχει ενα κουτάκι που τσεκάρεις αν ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης είναι απο αυτούς που αιτούνται την υπαγωγή ή όχι.

Χωρίς τίτλο.png

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγγνώμη συνάδελφοι για την ασχετοσύνη προκαταβολικά αλλά έχω το εξής χαζότατο ερώτημα γιατί δεν μου έχει ξανατύχει (δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί κάπου αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο)

 

Σε περίπτωση νέας οικοδομής υπό κατασκευή (με άδεια, σύσταση κλπ ) θέλει ο ιδιοκτήτης (αντιπαρεχόμενος) να πουλήσει οροφοδιαμέρισμα 4ου ο οποίος είναι σε φάση καλουπώματος δεν έχει γίνει σκυροδέτηση και από τις μετρήσεις φαίνεται ότι είναι 100% οκ ως προς τον ΦΟ , παίρνει βεβαίωση με μνεία στην τεχνική έκθεση για το στάδιο που βρίσκεται; ο συμβολαιογράφος λέει ότι βεβαίωση αδόμητου δεν του κάνει. Θέλει οπωσδήποτε να το κάνει πριν βγει το 2017.

Αν ήθελε να πουλήσει τον 5ο ο οποίος είναι αέρας κοπανιστός; θα πήγαινε ως αδόμητο τότε; με αναφορά στο στάδιο της οικοδομής; σαν γενικό ερώτημα αυτό   

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορείς συμπληρωματικά να χρησιμοποιήσεις

 

Για την βεβαίωση αφού όλα είναι οκ , την δίνεις κανονικά και περιγράφεις στην τεχνική έκθεση σε τι φάση βρίσκεται.

Μαζί με φωτογραφίες. (δεν ξέρω μήπως να χρησιμοποιούσες και το πόρισμα του ελεγτη δόμησης)

 

Για τον αέρα που ρωτάς υπάρχουν δύο απόψεις.

 

Η μία λέει για  επιλογή αδόμητο.

Και η άλλη με επιλογή ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το τεε μου είπαν για την δεύτερη επιλογή.

Εγω προσωπικά δεν τους άκουσα και χρησιμοποίησα την πρώτη δηλ. αδόμητο.

Δεν νομίζω πάντως ότι είναι και τόσο σπουδαίο.

Νομίζω και τα δύο μπορούν να εφαρμοστούν

Όπως και να έχει θα το αναφέρεις στην τεχνική έκθεση και όλα καλά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντηση γιατί έχω μπλοκάρει με όλα αυτά τα χαζά.

Φαντάζομαι τις φωτογραφίες τις κρατάω στο αρχείο μου αφού στην βεβαίωση η ΤΕ είναι μόνο κείμενο στην καρτέλα πρόσθετα στοιχεία 

Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτήτης 4 διαμερισμάτων στην ίδια οικοδομή μπορεί να λάβει μία βεβαίωση από μηχανικό και για τα 4 και να πάει για συμβόλαιο?

αν η οικοδομή δεν έχει σύσταση ΟΙ τότε γίνεται μια δήλωση για όλο κτήριο, αν έχει γίνει σύσταση τότε ισχύει ότι είπε ο προηγούμενος συνάδελφος

Edited by killertomato
Link to comment
Share on other sites

σωστά

υ.γ γιατί (σε όλες τις περιπτώσεις που υπερβαίνεις το 2%) πρέπει να υπολογίσεις μια παράβαση κατηγ 3 κατά το άρθρο 96 (που με τους προηγούμενους νόμους δεν απαιτούνταν και μπορούσες να δώσεις βεβαίωση -ΠΟΥ έρχεται σε αντίθεση με όσα αναφέρονται στις βεβαιώσεις που εκδίδει το σύστημα ΤΕΕ δηλαδή η ίδια η  βεβαίωση ΤΕΕ του συστήματος είναι παράνομη)

 

ιειε) αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%) και κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α΄, β΄ και γ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 89

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μάλλον καταλήγω στα εξής

 

Για υπερβάσεις μέχρι 2% δίνεις τη βεβαίωση μεταβίβασης 

αλλά  για υπερβάσεις από 3 έως 5% πρέπει να το εντάξεις στην κατηγ 3 του άρθρου 96 

(κάτι που δεν απαιτούνταν με τους 4014 και 4178-γιατί μπορούσαν να συμπληρωθούν με την Η.Τ κτιρίου)

και για >5% το εντάσεις με Υ.Δ κλπ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.