Jump to content

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού

Recommended Posts

πολυ σωστα του ειπε ο λογιστης του

ευγε

και εσυ να προχωρησεις τις  κατα νομο  διαδικασιες  της αρμοδιοτητας σου

• Upvote 1

Τέτοιους λογιστές (τους) θέλουμε. 

Πραγματικά αυτοί που συνέταξαν το νόμο 4495, άφησαν μια τόσο σοβαρή διάταξη στο έλεος των ερμηνειών. 

Γιατί δεν είχαν το θάρρος να γράψουν ευθέως ότι απαιτείται βεβαίωση νομιμότητας για κάθε μίσθωση από την ισχύ του νόμου;

Φυσικά και πολύ σωστά είπε ο λογιστής για να διασφαλίσει τον πελάτη του έναντι μελλοντικών προβλημάτων.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2

Καλημερα !

σε αγροτεμαχιο (αδομητο) οπου ο ενας συνιδιοκτητης εχει το 25% εξ αδιαιρετου θελει να το πουλησει.Μπορουμε να εκδοσουμε βεβαιωση   μονον για τα 25 %  επειδη ο ετερος συνιδιοκτητης δεν ενδιαφερεται να "συμμετασχει" στην βεβαιωση 

Δεν μπορείς να βεβαιώσεις νομιμότητα σε ποσοστό ακινήτου.

Μπορείς όμως φυσικά να βεβαιώσεις ότι όλο το ακίνητο είναι αδόμητο (εφόσον ισχύει) και μετά ο πελάτης σου να μεταβιβάσει το ποσοστό του.

• Upvote 2

σωστααα

και για να ξεγελασεις τη μηχανη γραφεις

ποσοστο 100%

και στις σημειωσεις ποσοστο 100% στο 25%...

τις καλημερες μου

• Upvote 5

Αυτό ακριβώς που λέει ο Δημήτρης (καλημέρα) καναμε επί 4178 και με επίσημη οδηγία από το ΤΕΕ για να παραβλέψουμε το 100% που ζητούσε το σύστημα στους ιδιοκτήτες.

Τώρα νομίζω προσθέσανε νέα δυνατότητα στο σύστημα ώστε να γίνεται πιο σωστά.

Αν δεις στην καρτέλα ιδιοκτήτες, δίπλα από το όνομα έχει ενα κουτάκι που τσεκάρεις αν ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης είναι απο αυτούς που αιτούνται την υπαγωγή ή όχι.

Χωρίς τίτλο.png

• Upvote 3

Συγγνώμη συνάδελφοι για την ασχετοσύνη προκαταβολικά αλλά έχω το εξής χαζότατο ερώτημα γιατί δεν μου έχει ξανατύχει (δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί κάπου αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο)

Σε περίπτωση νέας οικοδομής υπό κατασκευή (με άδεια, σύσταση κλπ ) θέλει ο ιδιοκτήτης (αντιπαρεχόμενος) να πουλήσει οροφοδιαμέρισμα 4ου ο οποίος είναι σε φάση καλουπώματος δεν έχει γίνει σκυροδέτηση και από τις μετρήσεις φαίνεται ότι είναι 100% οκ ως προς τον ΦΟ , παίρνει βεβαίωση με μνεία στην τεχνική έκθεση για το στάδιο που βρίσκεται; ο συμβολαιογράφος λέει ότι βεβαίωση αδόμητου δεν του κάνει. Θέλει οπωσδήποτε να το κάνει πριν βγει το 2017.

Αν ήθελε να πουλήσει τον 5ο ο οποίος είναι αέρας κοπανιστός; θα πήγαινε ως αδόμητο τότε; με αναφορά στο στάδιο της οικοδομής; σαν γενικό ερώτημα αυτό   

Δεν ξέρω αν μπορείς συμπληρωματικά να χρησιμοποιήσεις

Για την βεβαίωση αφού όλα είναι οκ , την δίνεις κανονικά και περιγράφεις στην τεχνική έκθεση σε τι φάση βρίσκεται.

Μαζί με φωτογραφίες. (δεν ξέρω μήπως να χρησιμοποιούσες και το πόρισμα του ελεγτη δόμησης)

Για τον αέρα που ρωτάς υπάρχουν δύο απόψεις.

Η μία λέει για  επιλογή αδόμητο.

Και η άλλη με επιλογή ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το τεε μου είπαν για την δεύτερη επιλογή.

Εγω προσωπικά δεν τους άκουσα και χρησιμοποίησα την πρώτη δηλ. αδόμητο.

Δεν νομίζω πάντως ότι είναι και τόσο σπουδαίο.

Νομίζω και τα δύο μπορούν να εφαρμοστούν

Όπως και να έχει θα το αναφέρεις στην τεχνική έκθεση και όλα καλά.

• Upvote 1

Σ ευχαριστώ για την απάντηση γιατί έχω μπλοκάρει με όλα αυτά τα χαζά.

Φαντάζομαι τις φωτογραφίες τις κρατάω στο αρχείο μου αφού στην βεβαίωση η ΤΕ είναι μόνο κείμενο στην καρτέλα πρόσθετα στοιχεία