Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Ναι σωστά και γνωστά αυτά, αλλά στο έντυπο αναφέρονται και οι συντεταγμένες του πολυγώνου. Σε αυτό αναφέρομαι και θεωρώ ότι αυτό είναι λάθος και μπορεί να δημιουργήσει θέμα καθώς κάποιος μη-μηχανικός μπορεί να θεωρήσει ότι αυτά αποτελούν ακριβή όρια του γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι σωστά και γνωστά αυτά, αλλά στο έντυπο αναφέρονται και οι συντεταγμένες του πολυγώνου. Σε αυτό αναφέρομαι και θεωρώ ότι αυτό είναι λάθος και μπορεί να δημιουργήσει θέμα καθώς κάποιος μη-μηχανικός μπορεί να θεωρήσει ότι αυτά αποτελούν ακριβή όρια του γηπέδου.

 

Σωστά όπως ανέφερε και ο yian.

Ο "κάποιος μη-μηχανικός" καλά θα κάνει να διαβάσει προσεκτικότερα το 5σέλιδο (διότι αυτό μόνο θα έχει) που "αναφέρονται και οι συντεταγμένες του πολυγώνου" πριν σκεφτεί να "να δημιουργήσει θέμα".

post-2272-0-83327900-1517389187_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζω άκρη ...

α) Σε οριζόντια ιδιοκτησία με μόνη αυθαιρεσία την αύξηση του εξώστη κατά 15εκ. δίνουμε βεβαίωση;;;

β) Σε δήλωση του Ν.4178 που θα κάνω αυτές τις μέρες οριστική υπαγωγή (με εξοφλημένα πρόστιμα και όλα τα αρχεία ανεβασμένα) μπορω να βάλω ημερομηνία αυτοψίας σημερινή και να χρησιμοποιήσω τη βεβαίωση;;; ή πρέπει να βάλω ημερομηνία αυτοψίας προ Ν.4495 και να εκδώσω εκ νέου βεβαίωση από τον Ν.4495;;;

Link to comment
Share on other sites

α) Απαιτείται τακτοποίηση

β) Έκδοση βεβαίωσης θα γίνει από το ν. 4495 με την πρόσφατη ημερομηνία αυτοψίας. Θα ανοίξεις δήλωση με μηδενικά πρόστιμα κλπ και θα γράψεις στην ΤΕ ότι  δυνάμει της με α/α δήλωσης Ν. 4178 το ακίνητο έχει τακτοποιηθεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διότι αφενός ο εξώστης του διαμερίσματος δεν είναι κοινόχρηστος να απαλλάσσεται από τον έλεγχο λόγω λεκτικού της βεβαίωσης, αφετέρου διότι βάσει ΓΟΚ και υπό προ προϋποθέσεις τις οποίες δεν εξετάζουμε (και εκ των πραγμάτων δεν μπορούμε να εξετάσουμε) στα πλαίσια της τακτοποίησης, ένας εξώστης μπορεί να προσμετρήσει στη δόμηση. Στο νόμο 4178, αν διαβάσεις τα αντίστοιχα νήματα, το θέμα "βεβαίωση και μεγαλύτερος εξώστης" το είχαμε εξαντλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο θα πρεπει να εξετασουμε και αλλες παραμετρους για να δουμε αν μπορουμε να δωσουμε βεβαιωση στις περιπτωσεις εξωστων.

Link to comment
Share on other sites

σε διαμερισμα που καλουμαι να δωσω βεβαιωση για μεταβιβαση τα εγκεκριμενα της ο.α. και τα σχεδια συστασης συμπιπτουν.Κατα την αυτοψια κατεγραψα μικροτερη την ο.ι. ως προς  διαδρομο εισοδου 8,4τ.μ.(7Χ1,2) ,που ανηκουν στο διαμερισμα  συμφωνα με τα εγκεκριμενα και τα της συστασεως. Δηλαδη η πορτα εισοδου του διαμερισματος  τοποθετηθηκε στο βαθος του διαδρομου και οχι στην αρχη. Αυτο εχει γινει διοτι στο ομορο διαμερισμα εχει αλλαξει η πορτα εισοδου και εχει προσβαση απο αυτο το κομματι διαδρομου (που ανηκει στο διαμερισμα) και οχι απο τον κοινοχρηστο διαδρομο που εδειχναν τα εγκεκριμενα και τα της συστασεως.

Εχω λοιπον τον εξης προβληματισμο.Δεν εχω καταλαβει κοινοχρηστα αλλα πρακτικα το τμημα αυτο του διαδρομου λειτουργει ως κοινοχρηστο.

Μπορω να αγνοησω αυτη την κατασταση επειδη στην δικη μου ο.ι. δεν υπαρχει αυθαιρεσια?Μηπως ειναι διαμερισματωση και πρεπει να ρυθμιστει.Αλλα διαμερισματωση ωσ προς τα κοινοχρηστα? που στη περιπτωση μου καταλαμβανουν τμημα της ιδιοκτησιας,διαμερισματωση ωσ προς την ομορη ιδιοκτησια γιατι ανοιξε πορτα στην ιδιοκτησια μου ? Να δωσω βεβαιωση για λιγοτερα τ.μ. επειδη δεν εχω υπερβασεις? Ωφειλω να το σημειωσω στην τεχνικη εκθεση? Ας μην μιλησουμε  για τροποποιηση γιατι προκειται για συγκροτημα 70 κατοικιων....Καληνυχτα...στην κυριολεξια.

Edited by nniko
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.