Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Σε ακίνητο έχει εκδοθεί πρόσφατα άδεια δόμησης και αυτή τη στιγμή εκτελούνται εργασίες. Σήμερα θέλουν να γίνει μεταβίβαση. Τι βεβαίωση δίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα εδινα κανονική βεβαίωση  οπου στην ΤΕ θα περιεγραφα το στάδιο εργασιών και την μη υπαρξη αυθαιρεσιών έως τώρα. Εάν έχει περάσει και ελεγκτής δόμησης ακόμα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει αρχικός έλεγχος μόνο. Η 1η μου σκέψη ήταν ότι δε γίνεται να δοθεί πριν ολοκληρωθούν οι εργασίες. Μετά το ξανασκέφτηκα και δεν έχει λογική να μη μπορείς να μεταβιβάσεις κάτι ημιτελές. Οπότε άντε να δώσω βεβαίωση που θα λέει δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες και να περιγράψω και στην τεχνική έκθεση το στάδιο των εργασιών. Πως θα γίνει όμως το συμβόλαιο; Δηλαδή οι συμβολαιογράφοι δεν πρέπει να περιγράψουν τι υπάρχει στο ακίνητο και να υπολογίσουν φόρους, αξίες κλπ; Γιατί όταν μιλάμε για κάτι ημιτελές σημαίνει οι εργασίες έχουν σταματήσει σε κάποιο στάδιο. Εγώ όταν λέω είναι σε εξέλιξη εννοώ πραγματικά μέρα με τη μέρα προστίθενται πράγματα. Αυτό είναι που με προβληματίζει. Θα προσπαθήσω να μιλήσω με το συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

"Οικόπεδο με την επ' αυτού σε εξέλιξη ανεγειρόμενη ..... διώροφη οικοδομή"

Θα έβαζα σαν τίτλο και θα περιέγραφα , όπως είπε και ο συνάδερφος το στάδιο που βρίσκεται.

Και αφού έγινε ο αρχικός έλεγχος και κάποια στιγμή θα γίνει και ο τελικός με ημερομηνία μεταγενέστερη της δικιάς σου βεβαίωσης , δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

ο συμ/φος κοιτάει να έχουν αποπερατωθεί τα εξής στάδια και ανάλογα περιγράφει και υπολογίζει αξίες

θεμελίωση

σκελετός

οπτοπλινθοδομές

επιχρίσματα

τοποθέτηση δαπέδων

πλήρης αποπεράτωση

αν η οικοδομή δεν έχει αποπερατωθεί θα έρθει και η εφορία να κάνει αυτοψία για να δει σε τι στάδιο βρίσκεται (ελέγχει τον συμ/φο για τις αξίες). Εσύ σε κάθε περίπτωση θα περιγράψεις ακριβώς το στάδιο που βρίσκεται η οικοδομή την ημερα της αυτοψίας της βεβαίωσης που καλό είναι να είναι όσο πιο κοντά στην ημέρα του συμβολαίου μεταβίβασης. Συμβουλέψου και τον συγκεκριμένο συμ/φο που θα κάνει το συμβόλαιο για να επιβεβαιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε περίπτωση διαμερίσματος που έχει μια αποθήκη ως παρακολούθημα(δεν έχει ποσοστά επί του οικοπέδου) εκδίδω μια άδεια που να ελέγχει και να περιλαμβάνει και τα δύο?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εκ παραδρομής έγραψες άδεια και όχι βεβαίωση. Ελέγχεις και τα δυο και εκδίδεις μια βεβαίωση  γράφοντας στην ΤΕ ότι αφορά και το παρακολούθημα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα, 

Δεν είμαι σιγουρός αν  καλύπτει η συγκεκρίμενη κατήγορια το ερωτημα που θελω να θέσω. 

Υπογείο τακτοποιήθηκε ως προς την αλλάγη χρήση του με το Ν.3843/10. Στα σχεδία της Ο.Α. φαινοταν ως ανεξάρτητο λείτουργίκα. Παρόλα αύτα υπαρχεί σκάλα που το σύνδεει με το ισόγειο. Μπορω να εκδόσω βέβαιωση νομίμοτητας? Νόμιζω πρέπει να ενταξούμε στο Ν. 4495/17 για σύνενωση  των ιδιοκτήσιων και να πλήρωθει το πρόστημο...

Δεύτερο ερώτημα αν δεν είναι αυτότελη και ανεξάρτητες ιδιοκτήσιες( 1 ΚΑΕΚ μπόρω να εκδόσω βεβαίωση)

Ευχάριστω εκ το πρωτέρον

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

Εχω δυο διαμερίσματα προς μεταβίβαση. Στο ένα μονη παραβαση είναι αλλαγή μεγέθους κουφώματος ( μεγαλύτερο). Στο άλλο έχω μετατοπιση κουφώματος κατα 50εκ. στο ιδιο τοιχο.

Μπορω να εκδόσω βεβαιώσεις εκμεταλλευόμενη και την παρ θ του αρ 82 ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.