Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

Παρακαλώ θα ήθελα να ρωτήσω η διαδικασία για την βεβαίωση νομιμότητας με τον νόμο 4495/17 είναι η ίδια με τον νόμο 4178/13 και εάν μπορεί τώρα να εκδοθεί για συμβολαιογραφικοί πράξη

 

Ευχαριστώ

 

 

Έχεις ποστάρει ξανά το ίδιο ερώτημα εδώ. Απαγορεύεται να δημοσιεύεις το ίδιο ερώτημα στο ίδιο ή σε διαφορετικά νήματα. Παρακαλώ για τη συμμόρφωσή σου με τους κανόνες συμμετοχής. Στην επόμενη παραβίαση κανόνων θα υπάρξει ποινή.

 

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συμπληρωματικά να σας ρωτήσω η βεβαίωση που θα εκδώσω  τώρα με τον 4495/2017 αφορά ακίνητο που είχε αυθαιρεσίες, και είχε ξαναεκδοθεί αντίστοιχη βεβαίωση μετά την υπαγωγή των αυθαιρεσιών με τον ν.4178.

Το ακίνητο μεταβιβάστηκε τότε και τώρα ο αγοραστής μου ζητά νέα βεβαίωση με τον 4495 για να κάνει γονική παροχή. Η βεβαίωσή μου τώρα θα πρέπει να λέει ότι στο ακίνητο :

2. Οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 82 και δεν υπάγονται σε καμία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 89 του Ν. 4495/2017.

Έτσι δεν είναι;  όχι οτι δεν έχει αυθαιρεσίες ... 

Link to comment
Share on other sites

Για τις βεβαιώσεις μεταβίβασης λύθηκε ο γρίφος για το αν και σε ποιες περιπτώσεις έχουν ισχύ οι βεβαιώσεις του 4178. Με τη βεβαίωση ηλεκτροδότησης τι παίζει? Ζήτησαν από πελάτη μου μεταφορά υπάρχουσας δήλωσης στον 4495 για να εκδοθεί νέα βεβαίωση, δεν δέχονται δηλαδή τη βεβαίωση του 4178. Μα είναι δυνατόν? Και άντε πες ότι τους κάνουμε το χατίρι. Πώς όμως θα μεταφερθεί η δήλωση, αφού ακόμα δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα?

Link to comment
Share on other sites

τι λάθος συν/φε δικό σου (σε ανάρτηση) ή του pipalos

 

Θέλω να δώσω ρεύμα και απ' αυτή τη βλακεία δεν μπορώ!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα, μια ερώτηση... θέλω να εκδώσω βεβαίωση Ν4495 για μεταβίβαση σε διαμέρισμα τακτοποιημένο με Ν4178 σε οριστική υπαγωγή, την εκδίδω όπως παλιά ή θα πρέπει να μεταφέρω την δήλωση στον Ν4495 να ανεβάσω τα αρχεία στο σύστημα και μετά να βγάλω την δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό λέει η λογική, και το άρθρο 83, που όμως οι συμβολαιογράφοι από το πρωί 'ψάχνονται" ... και δεν καταλήγουν κάπου... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.