Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 084 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση σύνδεσης αυθαιρέτων με δίκτυα κοινής ωφέλειας


Recommended Posts

δλδ υπαρχει   κάποιος που  εχει χτισει αυθαιρετο  100 τμ.  το 2017 κι' εδωσε γυρω στα 100.000....!!!!!!!:mrgreen:

και τωρα να πρεπει να πληρωσει  προστιμα 130.000

Με τοσα λεφτα αγοραζε τα ίδια   τμ...και νομιμα...

[Με 45.000 τον χρονο σαν προστιμο διατηρησης, θα μπορουσε καθε χρονο να μενει  σε σουίτα...με 10 "καμαρώτους..."]

Το  ρεύμα, γιατι να το πάρει?

Δεν τακτοποιησε  τπτ...

"ταρζανιές" πληρωνει...

υγ

τις καλημέρες μου στους προλαλήσαντες:-D

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα. Καλησπέρα σε όλους. Βλέπω τα σχόλια σας και κλαίω!

Για να απαντήσω με ευγενικό τρόπο, ο συγκεκριμένος ανήκει σε μια συγκεκριμένη φυλή που δεν τους αγγίζει κανείς όσες παρανομίες κι αν κάνουν. 

Τα υπόλοιπα δικά σας! Καλό Σαββατοκύριακο, ελπίζω λίγο ηλιόλουστα αυτή τη φορά!

Link to comment
Share on other sites

αν ετσι εχουν τα πράγματα....

και

- ηδη τοποθετειται ο υποσταθμός,

- οι κολωνες εχουν φυγει απο την αποθηκη και ταξιδευουν προς το "μερος"

- ο αρμοδιος προισταμενος θα επιληφθεί  "προσωπικως του όλου εργου"..

προς τι το ερώτημα..?

Νταξ' , το ξεραμε...

όλα τα ζώα ειναι ίδια, απλά μερικα ζώα ειναι λιγώτερο ζώα και περισσότερο κτήνη....:evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

Επειδή κάπου το χάνω. 

Έχω άδεια του 1996 η οποία δεν ¨έκλεισε¨  ποτέ καθώς δεν πληρώθηκε η επίβλεψη!

Ποια η διαδικασία ηλεκτροδότησης σήμερα σε περίπτωση που έχω ή δεν έχω αυθαιρεσίες?

Να σημειώσω ότι εγώ που καλούμαι σήμερα να εκπληρώσω το ζήτημα δεν ήμουν μηχανικός το 96-2000

και δεν είμαι ο επιβλέποντας.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ανάλογη περίπτωση (δεν είχε κλείσει η άδεια οικοδομής, ο μηχανικός έχει αποβιώσει, η επίβλεψη δεν έχει πληρωθεί και ο ιδιοκτήτης ήθελε να πάρει ηλεκτροδότηση) που ρώτησα στην Πολεοδομία μου είπαν πως η διαδικασία είναι η εξής:

Να βρεθούν οι κληρονόμοι του μηχανικού και να κάνουν συμφωνητικό μαζί τους οι ιδιοκτήτες για μηδενική ή πολύ χαμηλή αμοιβή. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να βρεθούν όλοι οι κληρονόμοι και να έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς και όχι αποποίηση.

Διαφορετικά θα πρέπει να απευθυνθεί ο ιδιοκτήτης στο Παρακαταθηκών και δανείων για να πληρωθεί η επίβλεψη.

Αυτά μου είχαν απαντήσει σε πολύ γενικές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

ή αυτοψία από την ΥΔΟΜ και έλεγχο αμοιβών 

ή Υ.Δ επιβλέποντα και έλεγχος αμοιβών 

Αν υπάρχει αυθαιρεσία τηρείς την ίδια οδό αλλά μετά από δήλωση αυθαιρεσιών

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, aretiemp said:

Σε ανάλογη περίπτωση (δεν είχε κλείσει η άδεια οικοδομής, ο μηχανικός έχει αποβιώσει, η επίβλεψη δεν έχει πληρωθεί και ο ιδιοκτήτης ήθελε να πάρει ηλεκτροδότηση) που ρώτησα στην Πολεοδομία μου είπαν πως η διαδικασία είναι η εξής:

Να βρεθούν οι κληρονόμοι του μηχανικού και να κάνουν συμφωνητικό μαζί τους οι ιδιοκτήτες για μηδενική ή πολύ χαμηλή αμοιβή. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να βρεθούν όλοι οι κληρονόμοι και να έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς και όχι αποποίηση.

Διαφορετικά θα πρέπει να απευθυνθεί ο ιδιοκτήτης στο Παρακαταθηκών και δανείων για να πληρωθεί η επίβλεψη.

Αυτά μου είχαν απαντήσει σε πολύ γενικές γραμμές.

 

9 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

ή αυτοψία από την ΥΔΟΜ και έλεγχο αμοιβών 

ή Υ.Δ επιβλέποντα και έλεγχος αμοιβών 

Αν υπάρχει αυθαιρεσία τηρείς την ίδια οδό αλλά μετά από δήλωση αυθαιρεσιών

Καταρχήν ευχαριστώ και τους 2 για τις άμεσες απαντήσεις.

Αυτο που καταλαβαίνω αρχικά είναι οτι η ιστορία δεν σώνεται απο έμενα με δήλωση και βεβαίωση για σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας.

Ο επιβλέπων είναι συνταξιούχος πλέον. Ο ιδιοκτήτης έχει αποβιώσει. Πρέπει να γίνει πρώτα αποδοχή ώστε να προχωρήσουν οι κληρονόμοι?

Μπορεί να γίνει πχ η δήλωση  αυθαιρεσιών, αν υπάρχουν, από εμένα και με τη δική μου δήλωση ο επιβλέπων να κάνει τα υπόλοιπα αν υφίστανται αυθαιρεσίες? Δεδομένου

ότι ο επιβλέπων δε μπορεί πλέον να κανει νεες δηλώσεις ώς συνταξιούχος.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!

Έχει γίνει υπαγωγή σε βοηθητική αποθήκη υπογείου οικοδομής με άδεια του 1978. Οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν υπαχθεί όλες και έχουν εξοφληθεί τα πρόστιμα. Παρ' όλα αυτά επειδή τροποποιείται η σύσταση της πολυκατοικίας, την οποία ο ιδιοκτήτης δεν θα την αλλάξει άμεσα, η δήλωση έχει μείνει σε κατάσταση υπαγωγής μέχρι να ολοκληρωθούν όλα τα συμβόλαια και αυτό της τροποποίησης της σύστασης. Ο ιδιοκτήτης θέλει να συνδέσει ρολόι της ΔΕΗ για το υπόγειο που έχει υπαχθεί στο 4495. Μπορεί να εκδοθεί η βεβαίωση για τα δίκτυα κοινής ωφέλειας στην παρούσα φάση; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.