Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 086 - Ν. 4495/17] Δικαίωμα υπαγωγής - Χρόνος αλλαγής χρήσης/ανέγερσης


Recommended Posts

α] σου ζηταει το συστημα  100% των συνιδιοκτητων;

β] σου ζηταει "τιτλους" κυριοτητας;

αν ναι, χωρις αποδοχη, δεν εχεις τιτλους

γ]  την κληρονομικη διαδοχη και τα μεριδια, εκ διαθηκης/εξ αδιαθετου/εκ τυχον  αποποιησεων...κλπ.

ποιος θα σου τα "αναλυσει";

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Giorgeron said:

Ευχαριστώ. Οπότε για να κλείνει το ποσοστό στο 100%, θα πρέπει να δηλώσουν οι ιδιοκτήτες το ποσοστό που τους αναλογεί θεωρώντας σαν να έχουν κάνει αποδοχή κληρονομιάς? Πχ ο Α ιδιοκτήτης κανονικά έχει 30% ποσοστό, ενώ αν κάνει αποδοχή κληρονομιάς, έχει 35%. 

¨Οτι σου λέει ο Δημήτρης παραπάνω. Χωρίς να έχεις στα χέρια σου πράξη αποδοχή κληρονομιάς, δεν ακουμπάς δήλωση υπαγωγής

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

¨Οτι σου λέει ο Δημήτρης παραπάνω. Χωρίς να έχεις στα χέρια σου πράξη αποδοχή κληρονομιάς, δεν ακουμπάς δήλωση υπαγωγής

Νιώθω οτι σας έβγαλα κι εγώ με τη σειρά μου έξω από τα ρούχα σας. Με συγχωρείτε! 

Link to comment
Share on other sites

...σας έβγαλα κι εγώ με τη σειρά μου έξω από τα ρούχα σας..."

 

κι εχει ενα κρυο εξω....:-D

ηταν και λειψο το ερωτημα..

τι ειχε,  ποιος ειχε, τι αυθαιρεσιες ειχε κανει, εντος, εκτος, αν εχει γινει συσταση Οι, πότε πεθανε..τι κληρονομους αφησε, εσυ ποιους εχεις.

Μετα, τα λεμε

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα έχω ένα διώροφο κτίριο με σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και ο ένας ιδιοκτήτης έχει το διαμέρισμα του ισογείου, το 50% εξ αδιαιρέτου με τον αδερφό του του υπογείου και ομοίως τον αέρα. Μπορέι να γίνει μία δήλωση εφόσον έχει και τη σύμφωνη γνώμη του αδερφόυ του για τις αυθαιρεσίες στο δώμα, υπόγειο και διαμέρισμα? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

...Κατ' αρχάς, οταν υπαρχει συσταση, δεν απαιτειται συναινεση του συνιδιοκτητη[αρθρο 98, παρ. 4]

Κατα τα λοιπα, δεν λες τι αυθαιρεσιες υπαρχουν..

-στο ισογειο  δηλωνει μονος του

-στο υπογειο και για τον εαυτο του και για τον τον αδελφο του, αφου ειναι απο 50% καθε ενας.

-στον αερα δεν λες ποιος και τί εκανε.

- ο αδελφος εχει μονον το 50% του υπογειου;;;

δες και τα Ε9...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο υπόγειο έχουμε επέκταση του κατά 10τ.μ., όπως το ίδιο συμβαίνει με το διαμέρισμα του ορόφου και στο δώμα/αέρα δεν έχει κατασκευαστεί η στέγη. Όπως και παράβαση λοιπών παραβάσεων για αυθαιρεσίες στον ακάλυπτο και ανοίγματα. Το πρόβλημά μου είναι αν μπορώ να δηλώσω σε μία υπαγωγή όλες τις αυθαρεσίες.

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι προτιμότερο να γίνουν τόσες δηλώσεις, όσες είναι και οι οριζόντιες ιδιοκτησίες, διαφορετικά μπλέκουν οι υπολογισμοί ποσοστών υπέρβασης, οι κατηγορία της δήλωσης και στο τέλος η τεχνική έκθεση που γίνεται αχταρμάς. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ιδιοκτήτης έχει μισθώσει βιοτεχνικό κτίριο σε ανώνυμη εταιρία της οποίας είναι ένας εκ των μετόχων.

Το κτίριο έχει σωρεία αυθαίρετων κατασκευών κατηγορών Κ2 , Κ4  τις οποίες ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί οικονομικά να ρυθμίσει ο ίδιος ως ιδιώτης.

Η μισθώτρια εταιρία όμως προτίθεται να  αναλάβει αυτή όλη τη δαπάνη της ρύθμισης (πρόστιμα + μελέτες ) αντί του ιδιοκτήτη ( υπάρχει σύμφωνη γνώμη του )  , με χρήση  του  Αρθρου 99.α. αα του Ν.4495 :

"..ο μισθωτής εφόσον έχει το δικαίωμα έκδοσης οικοδομικής άδειας από τη μισθωτική σύμβαση και επί νομικών προσώπων ο νόμιμος εκπρόσωπος αυτών.."

έτσι ώστε τα πάντα να περαστούν στα βιβλία της ως έξοδα.

Με δεδομένο ότι οι αυθαίρετες κατασκευές  προϋπάρχουν τουλάχιστον 20 χρόνια της ίδρυσης της εταιρίας, μπορεί αυτή να αναλάβει την ρύθμιση ως μισθώτρια του ακινήτου ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, avgoust said:

.....

Με δεδομένο ότι οι αυθαίρετες κατασκευές  προϋπάρχουν της ίδρυσης της εταιρίας,
μπορεί η εταιρία να αναλάβει την ρύθμιση ως μισθώτρια του ακινήτου ?

Αύγουστε…. Δεν γνωρίζω αν έχει βγει ή υπάρχει κάποια γραπτή απόφαση για αυτό αλλά ας το δούμε λίγο ανάποδα

Ας υποθέσουμε ότι η μισθώτρια είναι ιδιοκτήτης του ακινήτου.

Ως ιδιοκτήτης λοιπόν ακινήτου όταν πάει να κάνει τακτοποίηση πολεοδομικών αυθαιρεσιών που έχουν γίνει πριν 20 και 40 χρόνια παλιά μπορεί να το κάνει…. Κι ας μη υπήρχε τότε η εταιρία η οποία ας πούμε το αγόρασε πριν το 2011?

Ναι μπορεί….

 

Τώρα για τα λογιστικά και πως θα το περάσει στα έξοδα, σίγουρα αν μπει ως ο αιτών στην υπαγωγή νομίζω θα μπορεί να το βάλει στα έξοδα.

Στην περίπτωση σου τσεκ αν μπορείς να βάλεις ιδιοκτήτης ο Χ με 100% και βάλε ως αιτών τον μισθωτή με 0% ιδιοκτησίας.

Φυσικά αν πάει έτσι ας βάλει στα αρχεία και την ΥΔ του ιδιοκτήτη που επιτρέπει στον μισθωτή του αυτό το δικαίωμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.