Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Με Ε9. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Προ υπαγωγής θα έχεις στα χέρια σου το διορθωμένο-τροποποιημένο Ε9 του ιδιοκτήτη, με βάση τη νεότερη αποτύπωση και τη σωστή χρονολογία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Με Ε9. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Προ υπαγωγής θα έχεις στα χέρια σου το διορθωμένο-τροποποιημένο Ε9 του ιδιοκτήτη, με βάση τη νεότερη αποτύπωση και τη σωστή χρονολογία.

Σ'ευχαριστώ. Όταν λες χρονολογία τι εννοείς;Φαίνεται στο Ε9;

Link to comment
Share on other sites

Αν φαίνεται η σωστή χρονολογία τότε απλώς θα αλλάξει την επιφάνεια και θα βάλει αυτή που αποτύπωσες.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2019 at 9:05 ΜΜ, dimitris GM said:

ειναι δυσκολο να φανταστω οτι μεχρι το 1985 δεν ειχε γινει καμμια πραξη συστασης/μεταβιβασης

δες τι γραφει αυτο το συμβολαιο του 85. Ειναι πρωτη μεταβιβαση η μεταβιβαση απο αγοραστη ή οικοπεδουχο.

Το προσυμφωνο δεν ειναι συμβολαιο

[για την κατηγορια που αναφερεις...δεν κανω δηλωσεις αρα   δεν το ξερω...]

 

Επανέρχομαι στο θέμα που είχαμε συζητήσει προ ημερών.

Άδεια του 1978 με ολοκλήρωση το 1979.

Συμβολαιογραφικό σχέδιο που επισυνάφθηκε σε πράξη του 1985, με ημερομηνία σύνταξης 15.07.1977.

Η πράξη του 85 είναι και ΣΟΙ, είναι η 1η μεταβίβαση από τον εργολάβο στον 1ο ιδιοκτήτη κι έτσι η ΣΟΙ έγινε τότε, 6 χρόνια μετά την ολοκλήρωση της ανέγερσης.

Άλλοι τίτλοι δεν υπάρχουν, προγενέστεροι αυτού για τη συγκεκριμένη ιδιοκτησία.

Υπάρχει μόνο εργολαβικό του 1977 και τροποποίηση εργολαβικού, καθώς και διανομή του 1979 που όμως παραπέμπουν σε σχέδια του εργολαβικού, τα οποία στον όροφο που με ενδιαφέρει είναι διαφορετικά από αυτό που έχω εγώ.Η ιδιοκτησία μου δεν περιγράφεται σε καμια από τις προγενέστερες αυτές πράξεις.

Θα λάβω και βεβαίωση 1ης ηλεκτροδότησης από ΔΕΔΔΗΕ, έτους 1980.

Στοιχειοθετείται Κατηγορία 2 και προ 83 ή θα κολλούσατε στην κάτοψη που έχει επισυναφθεί σε πράξη του 85?

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα,

καπου λεει οτι η παλαιοτητα υπολογιζεται απο την ολοκληρωση του σκελετου.

Αλλλως θα πηγαινα στην 1η ηλεκτροδοτηση...[και στα Ε9...]
 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, dimitris GM said:

αν θυμαμαι καλα,

καπου λεει οτι η παλαιοτητα υπολογιζεται απο την ολοκληρωση του σκελετου.

Αλλλως θα πηγαινα στην 1η ηλεκτροδοτηση...[και στα Ε9...]
 

Κοίτα τώρα τι γίνεται.

Στα εγκεκριμένα πόλεοδομικά σχέδια ο χώρος είναι 114,50 τ.μ. ΚΑΘΑΡΑ

Στη ΣΟΙ και στην πράξη 116,50 τ.μ. ΚΑΘΑΡΑ

Στα συμβόλαια και το Ε9 137,50 τ.μ. ΜΕΙΚΤΑ

Οπότε Ε9 δε μπορώ να χρησιμοποιήσω. Η 1η ηλεκτροδότηση θα είναι το 1980 και τα τετραγωνικά του θα είναι κάπου εκεί τριγύρω.

Η ολοκλήρωση της οικοδομής είναι 12ο του 1979.

Τι από όλα να χρησιμοποιήσω ως αποδεικτικό παλαιότητας προ 83 λες?

Το σχέδιο της ΣΟΙ του 1985 να μην το μνημονεύσω καν?

Link to comment
Share on other sites

εχεις τα καθαρα στην συσταση

εχεις τα μικτα στο συμβολαιο, όπου μεταβιβαζεται ενα διαμερισμα και παραδινεται σαν τελειωμενο.

[δξ γιατι δεν εγραψαν  και τα καθαρα...αφου τα ειχαν, παντως αυτο δεν αλλαζει την ιδιοκτησια] 

Και, ειναι προφανως πολυ λαθος,  να αναγραφει στο Ε9 τα μικτα....

Αλλα αυτο δεν σε εμποδιζει.

Ενα ειναι το ακινητο ...

Θα δεις το κλεισιμο της αδειας και την 1η ηλεκτροδοτηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα καθαρά δεν τα έχω πουθενά γραμμένα, ούτε στη ΣΟΙ ούτε σε κάποιο σχέδιο. Τα μέτρησα στις κατόψεις εγώ. Προφανώς και ήταν κόπος για το Μηχανικό να εμβαδομετρήσει κάθε ιδιοκτησία κι έτσι έδωσαν τετραγωνικά "στο περίπου"

Κι αυτό γιατί το ποοσστό του 2,2% στο οικόπεδο δεν αντιστοιχεί επ ουδενί στα 137,50 τ.μ. μεικτά στο σύνολο της δομημένης επιφάνειας (περί το 3,85% βγαίνει αναλογικά).

Όλα έγιναν στο περίπου. 

Κλείσιμο αδείας έχω 6/12/1979. Πρώτη ηλεκτροδότηση εκεί περίπου.

Το θέμα μου είναι ότι το σχέδιο της ΣΟΙ ΠΡΕΠΕΙ να το δείξω γιατί βάσει εγκεκριμένου πολεοδομικού σχεδίου έχω επεκταθεί στον κοινόχρηστο διάδρομο, άρα θα χρειαστώ συναινέσεις. Ενώ στο σχέδιο της ΣΟΙ φαίνεται το ακίνητο ως έχει, οπότε αποτελεί ιδιοκτησία μου!

Και κάπου χάθηκα!

Το μόνο που σκέφτηκα είναι το σχέδιο της ΣΟΙ να μην το επικυρώσω (μου το έδωσαν απλή φωτοτυπία μη επικυρωμένη και σε δική μου αναζήτηση βρήκα πού επισυνάπτεται) για να μην προκύπτει από πουθενά το έτος του συμβολαίου στο οποίο έχει επισυναφθεί και στην ΤΕ απλά να αναφέρω ως αποδεικτικό παλαιότητας την ημερομηνία κλεισίματος αδείας και το σχέδιο ΣΟΙ χωρίς ημερομηνία.

Τι λες?

 

Link to comment
Share on other sites

"Και κάπου χάθηκα! "

 

Προφανως κι εγω, αφου καθε τοσο προσθετεις και απο ενα θεμα...

Τωρα, αυτο με τα κοινοχρηστα, πώς προεκυψε?

Παντως ειχες πει πιο πανω " Στη ΣΟΙ και στην πράξη 116,50 τ.μ. ΚΑΘΑΡΑ"

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στη ΣΟΙ και στην πράξη είναι όπως στην 1η φώτο. Μετρημένα στο Autocad είναι 116,50 τ.μ.

Τόσο η ΣΟΙ όσο και τα μεταγενέστερα συμβόλαια αναγράφουν ΜΟΝΟ μεικτό εμβαδόν 137,50 τ.μ.

Το πολεοδομικό σχέδιο είναι στη 2η φώτο, τη μαύρη. Μετρημένα στο autocad 114,50 τ.μ.

Καταλαβαίνεις πρακτικά ότι είναι τελείως διαφορετική η κάτοψη στη μια και στην άλλη περίπτωση.

Το βάθος της ιδιοκτησίας μου είναι όσο στο σχέδιο της ΟΙ, δηλαδή 16εκ μεγαλύτερο από το βάθος στο σχέδιο της ΟΑ. Δηλαδή σύμφωνα με το σχέδιο της ΟΑ έχω καταλάβει τμήμα του διαδρόμου. 14,06μ στη ΣΟΙ και στην πράξη, 13,90μ στην ΟΑ. Αν δεν υπήρχε το σχέδιο της ΟΙ, θα ήθελα συναινέσεις για αυτά τα 16εκ επέκτασης προς τα πίσω. 
Κάτι που το γλιτώνω λόγω του σχεδίου της ΣΟΙ.

Το θέμα μου ξεκάθαρα είναι η παλαιότητα της προφανούς διαφορετικής διαμερισμάτωσης.

 

IMG_20190129_205302.jpg

soutsou.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.