Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Δεν   εχεις  διαμερισματωση,   όταν  εχεις επεκταση στα κοινοχρηστα.

Εχεις τακτοποίηση με το 98,   "εκ κατασκευής"

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνούμε σε αυτό, ξανά. Και το έχουμε ξανασυζητήσει. 

Το θέμα είναι λεπτό και άπτεται διπλής ερμηνείας. Για μένα ό,τι βρίσκεται εντός νομίμου περιγράμματος δεν αποτελεί ΥΔ.

Το θέμα μου είναι η παλαιότητα μόνο, όχι ο τρόπος δήλωσης.

Με στέλεχος ΟΑ και πρώτη ρευματοδότηση θεωρείς ότι καλύπτομαι να στοιχειοθετήσω Κατηγορία 2?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Inzaghi said:

Με στέλεχος ΟΑ και πρώτη ρευματοδότηση θεωρείς ότι καλύπτομαι να στοιχειοθετήσω Κατηγορία 2?

Όχι δεν καλύπτεσαι!

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Όχι δεν καλύπτεσαι!

 

Πρώτη ρευματοδοτηση το 1980 με βεβαίωση ΔΕΔΔΗΕ.

Τετραγωνικα ΔΕΗ 138, όσα και στα συμβόλαια σύστασης. 

Προφανώς ο χώρος για τον οποίο συστήθηκε ΟΙ το 1985 με την κάτοψη που έχω στα χέρια μου, ρευματοδοτήθηκε το 1980 για πρώτη φορά.

Καθαρα τετραγωνικά τώρα 116,5 όσα και στο σχέδιο σύστασης 

Καθαρά τετραγωνικά σχεδίου ΟΑ 114,5. Μετρημένα επί χάρτου.

Περαίωση ΟΑ 1979 τέλη. 

Τι άλλο να χρειάζομαι για να στοιχειοθετησω παλαιοτητα προ 83 δηλαδή!!?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Στο αποδεικτικό στοιχείο παλαιότητας που προσκομίζεται από τον ιδιοκτήτη, πρέπει η επιφάνεια του ακινήτου να "παρουσιάζεται" ακριβώς όπως δηλώνεται με την υπαγωγή του στο Ν.4495/2017.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε χρήση αεροφωτογραφίας ΓΥΣ ή ΕΚΧΑ για το σύστημα των αυθαιρέτων προμηθευόμαστε (επί πληρωμή) την φωτογραφία ή μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε "κατάλληλα" και το online preview που παρέχεται (print screen, rotate, αναγραφή στοιχείων κλπ) εφόσον είναι ικανοποιητική η ποιότητα? Μήπως πρέπει να φαίνεται και η σφραγίδα που βάζει πχ η ΓΥΣ στο αρχείο που θα ανεβάσουμε στο σύστημα?    

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Στο αποδεικτικό στοιχείο παλαιότητας που προσκομίζεται από τον ιδιοκτήτη, πρέπει η επιφάνεια του ακινήτου να "παρουσιάζεται" ακριβώς όπως δηλώνεται με την υπαγωγή του στο Ν.4495/2017.

Στην υπαγωγή δε δηλώνω τετραγωνικά.

Διαμερισμάτωση δηλώνω και μάλιστα στα ίδια τετραγωνικά με της αδείας. Απλώς το περίγραμμα της ιδιοκτησίας μου με την όμορη ιδιοκτησία έχουν γίνει mirror και προέκυψε η όμορη δεξιά αντί για αριστερά μου, όπως και προβλέπετο.

Τα συμβόλαια αναφέρουν μεικτό εμβαδόν, αυτό έχει δηλωθεί και σε δήμο, Ε9 και ΔΕΗ. Πλήρης ταύτιση αυτών.

Ποτέ δεν ανεγράφησαν καθαρά τετραγωνικά, ποτέ δεν τα μέτρησε κανένας, ακολουθήθηκε απλώς το εμβαδόν του συμβολαίου.

Και τα δικαιολογητικά παλαιότητας που προσκομίζω αναγράφουν την ακριβή μεικτή εμβαδομέτρηση, όπως αυτή φαίνεται και στη ΣΟΙ.

Επί της ουσίας υπάρχει μια ΟΙ 138 τ.μ. μεικτών που συστήθηκε, μεν, το 1985 αλλά ηλεκτροδοτήθηκε, δε, για πρώτη φορά το 1980.

Δεν καταλαβαίνω πού κολλάμε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλώς απάντησα στο συγκεκριμένο αρχικό σου ερώτημα, καταθέτοντας την προσωπική μου άποψη!

Το πως εσύ θα χειριστείς ολοκληρωμένα τη συγκεκριμένη δήλωση είναι δική σου απόφαση κι ευθύνη!

 

 

Link to comment
Share on other sites

μια άλλη σπάνια περίπτωση που συνάντησα εγώ είναι σε κτίριο με ΟΑ το 1979 και ο ιδιοκτήτης λέει ότι είχε φτιάξει ένα πατάρι το οποίο δεν το έδειχνε η ΟΑ παλιά, ψάχνω το αποδεικτικό απόδειξης, πότε φτιάχτηκε το πατάρι και δεν μπορώ να βρω κάτι. Αρχικά το είχα βάλει σαν παλιά κατασκευή όπως έλεγε, όταν ξεκίνησα την τακτοποίηση με το 4178 αργότερα το πήγα στο 4495 νομίζω. Που να θυμάμαι τώρα τι έχω κάνει με τόσες δηλώσεις. Τόσα χρόνια. Ακόμα το αποδεικτικό με προβληματίζει, αεροφ/α μέσα στο κατάστημα εννοείται δεν απεικονίζει τίποτα και Δ. έγγραφα πάλι δεν υπάρχει κάτι. Οπότε πως το αντιμετωπίζω?
Εννοείται ότι είπα να ενημερωθεί το Ε9 αλλά βουή εν τη ερήμω. Τώρα τι κάνουμε που έχω περαιώσει την δήλωση και έχω βρει μόνο ένα strett view το 2014 το οποίο δείχνει την όψη καταστήματος, δείχνει το μεγάλο παράθυρο τζαμαρία "πάνω ορόφου" και εξωτερικά το έχει φτιάξει λευκό. Μέσα στο κατάστημα, στο ισόγειο, φαίνεται μια βιτρίνα εναπόθεσης προϊόντων, αρκετά σκοτεινή στην φωτογραφία street view οδός ... Αθήνα, μήνας κάποιος το 2014. Μπορεί όμως να αποτελέσει απόδειξη?
Να πω δηλαδή όταν φαίνεται σκοτεινή η βιτρίνα, "απόδειξη λοιπόν ότι πάνω υπάρχει πατάρι!".
Εξωτερικά το παράθυρο ορόφου, έχει περαστεί με την άσπρη μπογιά που βάφουν τις τζαμαρίες καμιά φορά, ελάχιστα σημεία στην ένωση τζαμιού με αλουμίνιο δεν έχουν περαστεί μπογιά, μπορώ να ισχυριστώ ότι από εκεί περνάει κάποιο φως και όμως η βιτρίνα φαίνεται σκοτεινή. Άρα υπάρχει πατάρι! Αρκετά δύσκολο μου φαίνεται.

Edited by Pavlos33
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.