Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Κακώς περαίωσες τη δήλωση!!! Δεν προχωράμε τη δήλωση αν δεν έχουμε στη διάθεσή μας όλα τα απαραίτητα "δεδομένα"!!!

Στις περιπτώσεις αυτές η μοναδική λύση είναι η διόρθωση του Ε9...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στον 4178/13 για πατάρια, αν δεν είχες αποδεικτικό παλαιότητας το πήγαινες τελευταία κατηγορία (2004-2011) όπως τις αλλαγές χρήσης - Υπήρχε και σχετική εγκύκλιος.

Κοίταξε μήπως μπορείς να το αντιμετωπίσεις και στον 4495/17 με τον ίδιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εξυπηρετεί αυτό κυρίως όταν "θέλεις" να κάνεις χρήση παλαιότητας αυθαιρεσίας για μειωμένο πρόστιμο....

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Κακώς περαίωσες τη δήλωση!!! Δεν προχωράμε τη δήλωση αν δεν έχουμε στη διάθεσή μας όλα τα απαραίτητα "δεδομένα"!!!

Στις περιπτώσεις αυτές η μοναδική λύση είναι η διόρθωση του Ε9...

 

 

ναι Ιάσονα στο Ν 4178 το έχω βάλει, το είδα ότι μπορώ να το δηλώσω χρόνο κατασκευής 2004 - 2011 και το έχω κάνει έτσι ... περιμένω ενημέρωσα και τον ιδιοκτήτη να ενημερώσει το Ε9 του

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα συνάδελφοι. έχω διαμέρισμα με άδεια οικοδομής το 2004. αναφέρεται και στην άδεια και στο συμβόλαιο του 2008 ως 51 τμ και 9 Η/Χ. Στο Ε9 το 2010 το δηλώνουν ως 60 τμ, γτ έχουν κλείσει τον ΗΧ εξ αρχής. Όμως έχει και μια επέκταση 4,5 τμ στον έναν εξώστη.Το 2012 βγάζει συνάδελφος ΠΕΑ με τα σωστά τμ, ήτοι 64,5 τμ.

Εγώ πως μπορώ να αποδείξω ότι έγινε πριν το 2011?ακόμα και το ΠΕΑ είναι μετά το 11(που δε ξέρω αν χρησιμοποιείται αλλά είναι το μόνο έγγραφο με τα σωστά τμ).Αεροφωτογραφία θα μου είναι αχρηστη. Στη ΔΕΗ τα 60 τμ δηλώνονται. Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Θα τους πεις να διορθώσουν το Ε9 ώστε να γράφει και αυτό 64,50 τμ. Αρκεί να μην έχει κλείσει ο εξώστης μετά τις 28/7/11 οπότε δεν τακτοποιείται.

 

Link to comment
Share on other sites

και πως μπορώ εγω΄να ξέρω ότι δεν έκλεισε μετα το 11?αυτό ρωτάω.γιατί οκ οι ιδιοκτήτες το λένε αυτό. αλλά εγώ καλύπτομαι με διορθωμένο ε9?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άλλη επιλογή. Διορθωμένο Ε9. Αυτοι θα βάλουν ότι το διαμέρισμα έχει επιφάνεια 64,50 εκ κατασκευής διότι στο Ε9 θα αναγράφεται ένα έτος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συναδελφοι. Ν κάνω μια ερώτηση?τη δήλωση οτι μια αυθαιρεσία υφίσταται εκ κατασκευής τη δίνουμε εμείς πλέον?γιατί χτες με πήρε μια συμβολαιογράφος και μου λέει εσύ θα τη δώσεις και θα τη γράψεις στη τεχνική κλπ κλπ. Δεν το δίνει πια ο ιδιοκτήτης, άλλαξε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

δεν θα της δοσεις τπτ.

το 98/6α, αναφερει τον ιδιοκτητη για τα "εκ κατασκευής"

το 98/ 6β αναφερει τον μηχανικο για το "σε ολους τους οροφους"

Να ξαναδιαβασει το 6 που αναφερει "κατα περίπτωση"

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.