Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Pavlos33

Έτσι νομίζω και εγώ , αλλά θα το παιδέψω ακόμα λίγο.

dimitris GM

Ναι αυτό ήθελα να πω , ότι δεν το αναφέρει καθόλου το υπόγειο στο Ε9.

Αυτό που γράφει η εγκύκλιος νομίζω δεν με αφορά , γιατί το υπερυψωμένο υπόγειο δηλώνεται κανονικά από το 1974.

Δεν θα τροποιήσω κάτι , αλλάζοντάς του για παράδειγμα την ημερομηνία κατασκευής του.

Απλά θα προσθέσω κάτι που δεν υπήρχε (δλδ το υπόγειο) και λογικό είναι η ύπαρξή του (του υπογείου)  να προηγείται του υπερυψωμένου ισογείου.

 

 Υ.Γ.   Δημήτρη και Παύλο   σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!!

Είστε ακούραστοι και η συμβολή σας στο φόρουμ πάρα πολύ μεγάλη!!

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Πως αντιμετωπίζετε τις περιπτώσεις όπου δεν υπάρχουν αεροφωτογραφίες για την απόδειξη παλαιότητας κάποιας κατασκευής;

Ήδη το Κτηματολόγιο μου έχει απαντήσει αρνητικά και περιμένω από την ΓΥΣ.
Αν κι εκείνη δεν έχει κάτι, τότε τι συμβαίνει;
Μπορώ να περάσω ως αποδεικτικό το Ε9 ακόμα και τροποποιημένο και να το τεκμηριώσω κι εγώ με τον τρόπο κατασκευής;
Για την μη ύπαρξη αεροφωτογραφιών αναρτώ τις αρνητικές απαντήσεις από Κτηματολόγιο και ΓΥΣ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, domerg87 said:

Μπορώ να περάσω ως αποδεικτικό το Ε9 ακόμα και τροποποιημένο....

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας.έχω περίπτωση ισογειου καταστήματος που '"έκλεψε" μέτρα απο τον κοινόχρηστο διάδρομο.Υπολόγισα κανονικά το πρόστιμο με συντελεστη Υ.Δ. αλλα επειδή δεν υπάρχει καποιο δημόσιο έγγραφο για το πότε μετατοπίστηκε ο τοίχος ,μπορώ όπως και στις αλλαγές χρήσεις να βάλω παλαιότητα 1-1-2004 χωρίς να ανεβάσω κάποιο πιστοποιητικό παλαιότητας παρα μόνο την αεροφωτογραφία του κτιρίου;

Link to comment
Share on other sites

σωστα  [παυλε τις καλημερες μου]

 

και να συμπληρωσω οτι

- η α/φ δεν δειχνει προφανως τπτ.

- Η κατοψη στην συσταση τι δειχνει?

-το συνηθες ειναι οτι αυτη η μετατοπιση  εγινε εκ κατασκευης...Αν ειναι μεταγενεστερη, τοτε  υπαρχουν παντοτε σημαδια στα πατωματα και στις οδευσεις κλωδιων κλπ.

Στο Ε9 τι γραφει?

Εσυ πας κατα δηλωση του πελατη

εσυ μπορεις μονον μεσω του  γκουγκλ στριιτ να ερευνησεις 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

η σύσταση του 1979  ταυτιζεται με την οικοδομική άδεια του 1973 και δεν αποτυπωνει την πραγματικότητα,η αυθαιρεσία φαίνεται οτι έγινε εκ κατασκευης.Εγινε με συναίνεση του 51%.Μπορώ όπως και στις αλλαγές χρησης να θεωρήσω οτι η παράβαση έγινε εντος νομίμου περιγράματος την 1-1-2004 και να ανεβάσω μόνο την υπεύθυνη δηλωση του ιδιοκτήτη και την αεροφωτογραφία που αποδεικνύει ότι το κτίριο προυπήρχε του 2011;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ακίνητο με άδεια του 1952. Εκ κατασκευής έχω μια αυθαιρεσία που προσπαθώ να τεκμηριώσω.

Η άδεια λέει  62,50 τμ κάλυψη. Η αποτύπωση μου σήμερα δείχνει 77,5 τ.μ.  Η σύσταση που έγινε το 1974 λέει 75τ.μ. (προφανώς κανείς δεν εμβαδομέτρησε λεπτομερώς τότε). Μπορώ να κρατήσω την σύσταση ως αποδεικτικό προ 75 και να τα δηλώσω όλα κατηγορία 1; ή θα έχω θέμα με αυτά τα 2,5 τ.μ.; 

(έχω βρει μια αεροφωτογραφία του 1962 της κακιάς ώρας...ελπίζω να πιστοποιεί ότι δεν έχω αλλαγές στο περίγραμμα) 

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις το σχέδιο της σύστασης και ότι δείχνει αυτό είναι σίγουρα προ 1975. Ότι είναι εκτός, αν δεν μπορείς να το τεκμηριώσεις ότι είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το υπόλοιπο, θα πάει με μεταγενέστερη ημερομηνία.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Θα βρεις το σχέδιο της σύστασης και ότι δείχνει αυτό είναι σίγουρα προ 1975. Ότι είναι εκτός, αν δεν μπορείς να το τεκμηριώσεις ότι είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το υπόλοιπο, θα πάει με μεταγενέστερη ημερομηνία.

Δεν υπάρχει σχέδιο στη σύσταση. Σώζεται μόνο το λεκτικό. Θεωρώ ότι είναι άρρηκτα συνδεδεμένο. Έχω ένα καθαρό σχήμα που απλά έχει άλλο εμβαδόν. Μια έξτρα πλάκα (κατ' επέκταση) δηλαδή  από την άδεια. Αυτή δεν έγινε σε δυο φάσεις. Έγινε άπαξ και δεν ήταν 15 τ.μ αλλά  17,5τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.