Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Στο ίδιο ακίνητο (άδεια του 1952) έχω καταστήματα που επικοινωνούν με υπόγειο χώρο που δεν φαίνεται στην άδεια. Με τα θεμέλια του κτιρίου δηλαδή. Μπορώ να το τεκμηριώσω ότι πρόκειται για προ του 55 κατασκευή; Είναι πετρόχτιστα τα θεμέλια. 

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

2οροφη εντος σχεδίου με ΟΑ του 82 χωρίς σύσταση ανήκει σε 1 ιδιοκτήτη (ψιλός κύριος). 

 Πυλωτή κλείστηκε σε διαμέρισμα, κατά την μαρτυρία του ιδιοκτήτη(ψιλού κυρίου) το 1991-1992.
 

Το 82 το οικόπεδο και το κτίριο (2οροφη) ανήκε στην Γιαγιά (μητέρα του σημερινού ιδιοκτήτη) που το 1990 με συμβόλαιο παραχώρησε στο παιδί την ψιλή κυριότητα και κράτησε την επικαρπία.

Στο συμβόλαιο γράφει μόνο :

[...ΟΙΚΟΠΕΔΟ , και ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΤΙΣΜΕΝΗ 2ΟΡΟΦΗ ΟΙΚΟΔΟΜΉ ΕΜΒΑΔΟΥ  ΟΡΟΦΟΥ ΜΕΙΚΤΟΥ ΤΑΔΕ, ΚΑΘΑΡΟΥ ΤΑΔΕ, ΟΓΚΟΥ ΤΑΔΕ, πουθενά δεν κάνει λόγο για την πυλωτή (στο συμβόλαιο - οτι ειχε γίνει διαμέρισμα δηλαδη )... το παραπάνω με τα παρακολουθήματα και με τα προσαρτήματα παραχωρείτε στην κόρη κλπ κλπ ...]


το 2010 την πυλωτή τη ρύθμισαν με τον 3843 (και πλέον την δήλωσαν και στο Ε9 ως όροφο 0 ετος κατασκευής 1982 (οπως και οι άλλοι 2 υπερκείμενοι όροφοι/διαμερίσματα) αλλά με λάθος τετραγωνικά (στον 3843 δν γινόταν αποτύπωση αλλά επι των σχεδίων της αδείας καταμέτρηση).
 

Σήμερα λοιπόν που ρυθμίζεται ΟΛΗ η οικοδομή (με χρήση του προστίμου 3843 που συμφέρει @geoste εννοώ θα ξαναδηλωθεί η πυλωτή ως αυθαιρεσία και το παλιο πρόστιμο θα συνυπολογιστεί στην νέα δήλωση 4495)  ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ:
Την πυλωτή να την δηλώσω με παλαιότητα, 1982.ή 1991-1992;
Σημ: θα κάνουν σύσταση Ο Ι πλέον ..θα υπάρξει κάνα μείζον θέμα αν η χρονολογία μπει "λάθος";

Edited by MHD
προσθηκη πληροφοριών
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να είσαι τυπικός πρέπει να βάλεις την ημερομηνία μετατροπής της πυλωτής σε διαμέρισμα βάσει εγγράφου δημόσιας αρχής. Αν δεν υπάρχει διαθέσιμο τέτοιο έγγραφο τότε δηλώνεται η περίοδος παλαιότητας 2004-2011. Δεν παίζει όμως σημαντικό ρόλο για το πρόστιμο, εφόσον έχει τακτοποιηθεί με το νόμο 3843/2010. Δήλωσε σε 1 φύλλο καταγραφής την πυλωτή και στο πεδίο "Τύπος αυθαιρεσίας" διάλεξε "Περαιωμ. Ν 3775/09 & Ν 3843/10 (άρθ. 88 παρ. 1β, ββ)" (όχι "Ρύθμιση"). Το πρόστιμο για όλες τις αυθαιρεσίες αυτής της μορφής, ανεξαρτήτως επιφάνειας και παλαιότητας, είναι 100 ευρώ αρκεί να τηρούνται οι προϋποθέσεις των περιπτώσεων αα) και ββ). Η υποχρέωση να δηλωθούν στην κατηγορία 5 έχει καταργηθεί με το άρθρο 34 παρ. 31α του Ν 4546/2018.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από τις επιλογές που μου δίνει το ΓΥΣ δηλαδή το "σε μεγέθυνση" ή "σαρωμένη μέχρι 2000dpi" ποια θα μου δώσει περισσότερη πληροφορία; Όποιος συνάδερφος έχει σχετική εμπειρία ας με βοηθήσει παρακαλώ. (Η λήψη είναι σε 1/15.000)

αεροφωτογραφια.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Έχω δυο απορίες σχετικές με την παλαιότητα σε μια υπόθεση που μου έχει ανατεθεί:

Πρόκειται για μια διώροφη κατοικία εκτός σχεδίου/οικισμού που επεκτάθηκε με τον εξής τρόπο: Πρώτα υπήρχε νόμιμη ισόγεια κατοικία, έπειτα προστέθηκε πάνω της όροφος (με ΟΑ) που όμως εξείχε (καθ' υπέρβαση της ΟΑ) 3 μέτρα δημιουργώντας pilotis 3x10 μέτρων. Τέλος κλείστηκε η pilotis και έτσι έχουμε έναν αυθαίρετο διώροφο όγκο

1. Μας ενδιαφέρουν τα ενδιάμεσα στάδια ή θα συγκρίνω απλώς την παρούσα κατάσταση με τις οικοδομικές άδειες; Για παράδειγμα στο ενδιάμεσο υπήρχε pilotis που απαγορεύεται σε περιοχές εκτός σχεδίου.

2. Σε φωτογραφία του Google Earth παρμένη το 2002 ο όροφος έχει κατασκευαστεί (μαζί και το αυθαίρετο τμήμα). Ωστόσο η οικοδομική άδεια για τον όροφο είναι του 2006. Το ερώτημα είναι αν θα επιλέξω παλαιότητα 2004-2011 ή 1993-2004; Η πρώτη αναιρείται από την αεροφωτογραφία ενώ η δεύτερη από την ημερομηνία έκδοσης της ΟΑ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σου,

1) Συγκρίνουμε την τωρινή κατάσταση με τα σχέδια των αδειών. Δεν μας ενδιαφέρουν τα επιμέρους στάδια. Άρα θα επιμερίσεις σε αντίστοιχα φύλλα καταγραφής το κάθε κομμάτι (υδ, υκ, κλπ). Την pilotis δεν την λαμβάνω υπόψιν εφόσον δεν υπήρχε όταν το έλεγξες. 

2) Ζόρικο αυτό. Θα έβαζα το 2004-2011 εφόσον υπάρχει η άδεια οικοδομής προσθήκης ορόφου. Ξέρω πως δεν είναι απόλυτα σωστό.  Αν έχει τύχει παρόμοια κατάσταση σε άλλο συνάδελφο ας προτείνει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα και καλή χρονιά! 

Έχω μια περίπτωση υφιστάμενου υπογείου που είναι βοηθητικής χρήσης και στην άδεια του '77 και στην πραγματικότητα. Ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να κάνει αλλαγή χρήσης για να το εκμεταλλευτεί ως επαγγελματικό χώρο. Προφανώς επιθυμεί να το τακτοποιήσει ως προ του '82 γιατί το πρόστιμο βγαίνει πολύ μεγάλο και μάλιστα έχει ελάχιστα χιλιοστά οπότε η υπέρβαση δόμησης είναι >200%. Φυσικά έχουμε πρόβλημα με την απόδειξη παλαιότητας αφού παντού φαίνεται ως αποθήκη. Θα ήθελα μια διευκρίνηση για να καταλάβω αν μπορεί να τον εξυηρετήσει ως αποδεικτικό η βεβαίωση πρώτης ηλεκτροδότησης, την οποία ακόμα δεν μου έχει προσκομίσει. Υπολογίζω ότι θα αναγράφει τα τετραγωνικά, αλλά θα περιγράφει τη χρήση αναλυτικά; Θα γράφει "αποθήκη"; Το τιμολόγιό του στη ΔΕΗ είναι κατηγορίας "γενική χρήση Γ21". Θα μπορούσε να είναι επαγγελματικός χώρος...αλλά αποδεικνύεται έτσι η κύρια χρήση; 

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν υπάρχει εγκατεστημένη αυθαίρετη κύρια χρήση επαγγελματικού χώρου, πως ακριβώς θα τακτοποιήσεις μια χρήση η οποία δεν έχει εγκατασταθεί;

Για ξαναδες λίγο το συλλογισμό που αναπτύσσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά το λες και συμφωνώ ότι ο παραπάνω συλλογισμός μου έχει κάτι το παράλογο. Όμως ο ιδιοκτήτης είναι γνωστός μου και θέλω να εξαντλήσω τις εναλλακτικές που υπάρχουν για αυτόν. Επιπλέον θα ήθελα  να αποσαφηνίσω το πως μία βεβαίωση πρώτης ηλεκτροδότησης (ή/και θεώρησης οικ. άδειας για ηλεκτροδότηση) αποδεικνύει αλλαγή χρήσης. Αναγράφεται κάπου αναλυτικά η χρήση; Έχω δει βεβαιώσεις στις οποίες δεν αναγράφει πουθενά χρήση του ακινήτου. 

Edited by efkou
Link to comment
Share on other sites

Για το ερώτημα που θέτεις, νόμιμη αντιμετώπιση δεν υπάρχει, αφού δεν υπάρχει αυθαίρετη εγκατεστημένη χρήση πριν την 28/7/2011. Επομένως, αναζητείται μόνο η περίπτωση άδειας δόμησης αλλαγής χρήσης, η οποία κατά πάσα πιθανότητα-αν μιλάμε για εργολαβική πολυκατοικία-δεν θα μπορέσει να εκδοθεί λόγω έλλειψης διαθέσιμου ΣΔ, αλλά και φυσικά λόγω του ότι μιλάμε για υπόγειο χώρο που δεν πληροί προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.