Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

παυλος: [πολυ σωστα]

"Για το ερώτημα που θέτεις, νόμιμη αντιμετώπιση δεν υπάρχει "

Και μην σου πει....εχω εγω "μια",  που εχει εναν ξαδερφο,  που η κουνιαδα του ειπε οτι εχει τον μπατζανακη τους που βγαινει στη συνταξη

και της ειπε οτι  θα της το περασει με προ 82...

Στειλτον....με την ευχη ολων μας.

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω κατοικία με Οικοδομική άδεια του 1967. Στις 30/4/1975 βγαίνει νέα Άδεια για προσθήκη καθ' ύψος. Θεωρείτε πως αρκεί η ημερομηνία της Άδειας για να το εντάξω ως προ του '75 και άρα και Κατηγορία 1 ή πρέπει να βρω στοιχεία που να αποδεικνύει πως έχει ολοκληρωθεί το κτίριο πριν από τις 9/6/1975?

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ πως όχι. Θα πρότεινα Α/Φ (αν υπάρχουν) ή βεβαίωση πρώτης σύνδεσης με ΔΕΚΟ. Επίσης μπορεί να έχει πληρώσει και ΙΚΑ ....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

 

14 ώρες πριν, billanas said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω κατοικία με Οικοδομική άδεια του 1967. Στις 30/4/1975 βγαίνει νέα Άδεια για προσθήκη καθ' ύψος. Θεωρείτε πως αρκεί η ημερομηνία της Άδειας για να το εντάξω ως προ του '75 και άρα και Κατηγορία 1 ή πρέπει να βρω στοιχεία που να αποδεικνύει πως έχει ολοκληρωθεί το κτίριο πριν από τις 9/6/1975?

εχεις μια πρωτη αδεια το 1967 και μια το 1975 για καθ' ύψος επεκταση.

Οι "αυθαιρεσιες" ποιες ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, εκτός από καθ' ύψος που ήταν το νόμιμο, πρόσθεσε αλλά 15 τετραγωνικά κατ' επέκταση και στους 2 ορόφους, που κατασκευαστικά δεν γίνεται να έγινε σε άλλο χρόνο από την υλοποίηση της καθ' ύψος κατασκευής. Για αυτά τα 15 τετραγωνικά ανά όροφο είναι το ερώτημά μου.

Link to comment
Share on other sites

το λογικο ειναι να προσθεσε τα 15 τ. εξ αρχης με την πρωτη αδεια  στο ισογειο  και να  αφησε "αμανατι" αναμονες για καθ'υψος επεκταση.

Το  "ενωμα των 15 τμ με το νομιμο κτισμα, και οι θεσεις των κολωνων .. σε βηθαει. Κι αν εσυ το βλεπεις σαν εξ αρχης, ποιος θα παει να παρει καροτα  και  να κανει τεστ ανθρακος...

Ωστε, αν μιλαμε για οικοδομη κατοικιων

και εφοσον γραφει  στο Ε9  αυτα τα 15 τμ. στο εμβαδον του ισογειου σαν "1967",  αυτα πανε σαν προ 75

Για τα αλλα 15 του οροφου, δυσκολα μπορεις να πεις οτι τα εκανε μεσα σε δυο μηνες...[ασχετο που "τότε",  μπορει και πρωτα  να  ξεκιναγε η οικοδομη και η αδεια να εβγαινε και μετα απο 4-5 μηνες.

Εκτος εαν πεις οτι,  εριξε κολωνες και πλακα  του οροφου μεσα σε δυο μηνες

[και αυτο  ηταν απολυτα φυσιολογικο για τα μεγεθη εκεινης της εποχης]

Τι γραφει αυτος στα Ε9?

 


 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Για το πότε τελικά έριξε κολώνες και πλάκα σίγουρα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.

Το Ε9 γράφει μόνο 1975, όπως συνηθίζεται εξάλλου να βάζουν το έτος της έκδοσης της Άδειας. Απλά έλεγα έχοντας το Ε9 και την ημερομηνία του στελέχους, μήπως δεν χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση.

Η ερώτησή μου κυρίως έγινε για να δω πως θα το αντιμετωπίζανε κι άλλοι μηχανικοί στο forum , γιατί κακά τα ψέματα, περισσότερο με ενδιαφέρει η άποψη αυτών που ασχολούνται στην πράξη και σπάνε το κεφάλι τους χρόνια τώρα παρά αυτών που τα γράφουν εύκολα στη θεωρία.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σοβαρές ενδείξεις. Όχι όμως και αποδείξεις. Σίγουρα το Ε9 είναι ένα εργαλείο και σου δίνει μια καλή ένδειξη. Επίσης, μια καλή ένδειξη είναι και το έτος της Ο.Α. Από κει και πέρα παίρνεις και εσύ ένα μικρό ρίσκο. Διαφορετικά αεροφωτογραφία (και πιθανώς φωτοερμηνεία αν βρεθεί αεροφωτογραφία μικρής κλίμακας με το κόστος έτσι να μεγαλώνει εις βάρος του ιδιοκτήτη). Από δω και πέρα είσαι μόνος με την απόφαση που θα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ζήτησε από τον ιδιοκτήτη το Ε9 του, να δεις το σύνολο των επιφανειών του κτηρίου πόσα τετραγωνικά δηλώνεται και με ποια χρονολογία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.