Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

η ερωτηση ειχε την εξης παραμετρο:

"Ακολουθεί η άδεια οικοδομής του νέου , όπου στο Δ. Καλυψης  εμφανίζεται το παλιό , με την ένδειξη προς κατεδάφιση και τον αριθμό της άδειας κατεδάφισης.
Η νέα οικοδομή αποπερατώθηκε , ρευματοδοτήθηκε όμως το παλαιό δεν κατεδαφίστηκε ποτέ."

 

Σε αυτο καλουμαστε να απαντησουμε.

εδιτ

κι οπως λεει και ο ΚΑΝΑ

αν τα γκρέμιζες όλα (δεξαμενές και κτίσματα) δεν θα χρειαζόσουν Δ.Δ-ενώ τώρα  χρειάζεται 

εδω η συζητηση

https://www.michanikos.gr/forums/topic/51304-αρθρο-40-ν-449517-δικαιολογητικά-χορήγησης-άδειας-κατεδάφισης/?do=findComment&comment=1061664

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου ταπεινή άποψη είναι ότι, ολόκληρο το παλιό κτίριο είναι σήμερα αυθαίρετο και για τη ρύθμισή του απαιτείται υπαγωγή για όλα τα τ.μ. αυτού με ημερομηνία αυθαιρεσίας την ημερομηνία έκδοσης της ΟΑ του νέου κτιρίου. Η' η εξάφάνισή του νύχτα!

Είναι η μόνη νόμιμη οδός, που εξασφαλίζει άπαντες....

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα και από εμένα!Γράφω εδώ γιατί με "έκαψε" μια λογίστρια. ιδιοκτήτης ακινήτου με τελευταία άδεια το 1984 έχει προσθέσει αυθαίρετα στα 96τμ της αδείας άλλα 40. Όσον αφορά στη παλαιότητα δεν συμφωνεί με τη σύζυγο...(ο ένας λέει το 84 η άλλη το 92). Αεροφωτογραφία για το διάστημα αυτό δεν δύναται να βρεθεί.(όσο μου έχουν απαντήσει στα email οι αρμόδιες υπηρεσίες). Θα πάμε λοιπόν με αλλαγή του Ε9. Θα πρέπει να αλλαχθούν όλα τα Ε9 που έχει κάνει αυτός?Γτ κάτι τέτοιο μου είπε η λογίστρια. Εγώ της είπα ότι θέλω να μου αλλάξει το τελευταίο και στη χρονολογία κατασκευής να βάλει αυτήν που θα της πούνε. σωστά?

Edited by sissy_arch
Link to comment
Share on other sites

διορθωση θα κανει ο "ιδιοκτητης"

Εσυ θες το τελευταιο Ε9  με σωστα τα τμ.  και την  σχετικη  ΥΔ.

Οι οδηγιες λενε οτι θα αλλαξει του 2014 και θα κανει "μεταφορα" στα επομενα ετη  ...ή καπως ετσι...χωρις προστιμα,  μεχρι να κλεισει το Κτηματολογιο οριστικά. Ας τα βρούνε  με τον λογιστη τους.

[άλλο  ειναι  οι τυχον επιβαρυνσεις σε ΕΝΦΙΑ  και εάν θα αναζητηθουν.......]

Και να διορθωσει και τα τμ στον Δήμο...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ΥΔ εννοείς αυτή που θα υπογράψει με τις αυθαιρεσίες κλπ και θα αναφέρει και το χρόνο των αυθαιρεσιών έτσι?

Link to comment
Share on other sites

ο ιδιοκτητης δηλωνει τα δικα του

αυτος υπογραφει, αυτος αναλαμβανει την ευθυνη

[απλα,  εσυ "ελεγχεσαι" εάν, με βαση αυτα που βλέπεις, προκειται για πολυ πιο προσφατες  κατασκευές, που μπορουνε να ελεγχθουν...πχ. μεσω γκουγκλ ή μεσω α/φ.

Αρα σε ό,τι δεν χωρει "ανταποδειξη"  απο καποιον ελεγχο..... σωστα προχωρας.]

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Τελικά όσο αναφορά το ε9.. για αυθαιρεσία του 2010 θέλουμε το ε9 του 2010 με τα τμ τα αυθαίρετα μέσα ή απλά ε9 σημερινό αναγράφοντας 2010 στο κτίσμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητοί,θα ήθελα να σας ρωτήσω για ένα δώμα. Οικοδομή ανεγείρεται το 1973 με ο.α. Το 1989 αγοράζει το δώμα ο ιδιοκτήτης, το οποίο από 15τμ έχει γίνει 30. Ο ίδιος ισχυρίζεται ότι έγινε από κατασκευή, όμως και εγώ δε το βλεπω έως και το 1982 σε αερό, και δε ξέρω κατά πόσο στέκει να αλλάξει τώρα το Ε9 και να ισχυριστεί ότι είναι εκ κατασκευής αυτός που το αγόρασε το 1989. Μέσα στην υπέρβαση είναι και ένας κλειστός φωταγωγός, τον οποίο δε μπόρεσα να δω σε άλλους ορόφους αν έχει κλείσει ομοίως. Εσείς θα ήσασταν οκ μόνο με αλλαγή του Ε9?

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΙ στο ακίνητο υπάρχει; Το "δώμα" πόσα χιλιοστά έχει; O φωταγωγός τι σχέση έχει με το δώμα;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.