Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Υπαρχει ήδη  στο κειμενο της ΥΔ, με την οποία ο πελατης   δηλωνει 

"εν γνωσει των συνεπειων του νομου", οτι το κατασκευασε το ετος    ".....".

τπτ αλλο

εσυ δεν φερεις καμμια ευθυνη

ας σου φερει και ενα "σωστο" Ε9

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, dimitris GM said:

Υπαρχει ήδη  στο κειμενο της ΥΔ, με την οποία ο πελατης   δηλωνει 

"εν γνωσει των συνεπειων του νομου", οτι το κατασκευασε το ετος    ".....".

τπτ αλλο

εσυ δεν φερεις καμμια ευθυνη

ας σου φερει και ενα "σωστο" Ε9

 

 

Μα δεν απαιτείται να ανεβάσω και στο σύστημα ένα δημόσιο έγγραφο για το έτος κατασκευής....?

Δλδ , έτσι μπορώ να τα ανεβάζω με καλή πίστη το έτος που μου λένε και να μην έχω συνέπειες...?

Συγνώμη δεν θυμώνω απλά το λέω έτσι ξεκάθαρα για να είμαι σίγουρη ότι  κατάλαβα...

 

Link to comment
Share on other sites

"σωστο" ειναι το Ε9 που εχει ιδια χρονολογια κατασκευής με αυτα που σου λεει.

Εχουμε ξαναπει οτι το Ε9 δεν ειναι η κολυμβηθρα του Σιλωάμ...

Και εσυ φερεις ευθυνη να "δεις" αν προκειται για παληά ή νεα κατασκευη.

Στην δικη σου περίπτωση ομως, όπως είπες, εχεις σιγουρο ετος το 1989 στην οποία φαίνεται η αυθαίρετη κατασκευή.

ΔΕν θα κανεις και  τεστ  ανθρακα για να πας ως πρό  1983...

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Σ ευχαριστώ πολύ.

 

Μην κάνεις άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος. Το μήνυμά σου έχει τροποποιηθεί.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω την εξής ερώτηση. Πελάτισσα έχει ξεχάσει να δηλώσει (ουδέποτε δήλωνε) την κατοικία της στο Ε9. Μπορώ να προχωρήσω με αποδεικτικό ιδιοκτησίας, το συμβόλαιο και κρίσιμης χρονολογίας αεροφωτογραφία;

Η κόρη που τώρα το έχει αναλάβει θα κάνει με τη λογίστρια τα απαραίτητα ώστε να δηλωθεί και να πληρωθούν φόροι κλπ αναδρομικά όπως οφείλουν.

Μπορώ να προχωρήσω πριν γίνει αυτή η ενέργεια και η δήλωση Ε9;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Γενικά όχι. Πρώτα θα έχεις αποδεικτικά στοιχεία και μετά θα κάνεις υπαγωγή. Δεν είναι τυπικό θέμα δικαιολογητικών, αλλά θέμα ουσίας.

Το Ε9 όπως πολλές φορές έχουμε αναφέρει αποτελεί το μοναδικό μας "όπλο" για απόδειξη παλαιότητας, όταν όμως έχουμε και άλλες ισχυρές ενδείξεις ή ακόμη καλύτερα αποδείξεις. Μεγάλη προσοχή στα προ 55 και προ 75.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αεροφωτογραφία για παλαιότητα. Φαίνεται καθαρά γιατί είναι ισόγειο. Επίσης είναι με οικοδομική άδεια. Δεν είναι εξ ολοκλήρου αυθαίρετο. Παύλο αφου έχω και άδεια και αεροφ να μη προχωρήσω δλδ?

Δημήτρη τ'ωρα είδα την ερώτηση σου. Εχει αυθαίρετη προσθήκη κατ επέκταση . Και θέλουν τακτοποίηση.

Edited by sissy_arch
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να δω τις αεροφωτογραφίες στρατού καθώς ενώ μπαίνω στη σελίδα του στρατού δε μπορώ να τις εμφανίσω?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει προεπισκόπηση πολλών αεροφωτογραφιών στο Γεωευρετήριο ΓΥΣ,αν πατήσεις στο κόκκινο πόιντ μιας φωτογραφίας υπάρχει "προεπισκόπηση".Ωστόσο δεν έχουν την καθαρότητα της φωτό της παραγγελίας για να διακρίνεις κτίσματα (δύσκολο).Είναι περισσότερο για να επιβεβαιώσεις ότι σου κάνει η περιοχή και να παραγγείλεις.😊

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.