Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

απο το ΤΕΕ Πελοπονησου, το οποιο..."δεν λεει  οσα "λενε οτι λεει"

1539. Για την απόδειξη παλαιότητας προ του 1983, μπορεί να χρησιμοποιηθεί το Ε9 του ιδιοκτήτη; Δεδομένου ότι η υποχρέωση υποβολής δήλωσης στοιχείων ακινήτων (Έντυπο Ε9) θεσπίστηκε με τις διατάξεις της παρ.15 του άρθρου 5 του Ν. 3296/2004 ΦΕΚ 253Α/14-12-04, το παλαιότερο Ε9 που αναγράφεται η χρονολογία κατασκευής και μπορώ να χρησιμοποιήσω είναι αυτό του 2005.
Σύμφωνα με την παράγραφο 4 του άρθρου 87, για την απόδειξη παλαιότητας απαιτούνται δημόσια έγγραφα. Σύμφωνα με το άρθρο 5 του νόμου 2690/1999 που ονομάζεται Κώδικας Διοικητικής Διαδικασίας («ΚΔΔιαδ»), δημόσια έγγραφα είναι τόσο τα διοικητικά έγγραφα όσο και τα ιδιωτικά έγγραφα που φυλάσσονται στις δημόσιες υπηρεσίες. Στην παρ. 1 του άρθρου 5 γίνεται μια ενδεικτική απαρίθμηση των διοικητικών εγγράφων και συγκεκριμένα «ως διοικητικά έγγραφα εννοούνται όσα συντάσσονται από τις δημόσιες υπηρεσίες, όπως εκθέσεις, μελέτες, πρακτικά, στατιστικά στοιχεία, εγκύκλιες οδηγίες, απαντήσεις της Διοίκησης, γνωμοδοτήσεις και αποφάσεις». Συνδυαστικά λοιπόν και παρότι ΔΕΝ διευκρινίζεται (ακόμα) όπως γινόταν για τον 4178 μέσω εγκυκλίου, προσωπικά πιστεύω ότι μπορεί να γίνει χρήση του Ε9 όποιας χρονιάς.

 

Πλεον αυτου να προσθεσω οτι

τα τελευταια 6 χρονια εχουν εκδοθει επανειλημενες εγκυκλιοι, για να δηλωσουν/διορθωσουν τα Ε9.

Η τελευταια εγκυκλιος  οριζει οτι αυτο γινεται χωρις προστιμο μεχρι την ολοκληρωση του Κτηματολογιου.

 ακι  καλησπερα

 

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς άποψη εκφράζουν και τα 2 ΤΕΕ, όπως και εμείς εξάλλου.....αναφερόμουν στις 2175 2338 ερωταπαντησεις...από εκεί προκύπτει ότι για να κανείς χρήση του ηλεκτρονικού E9 χρειάζεται η συνυποβολή  βεβαίωσης από την εφορία....πακέτο αυτά τα 2... πάντως συνάδελφοι με το μέρος σας είμαι για να μην παρεξηγούμαι....αλλά με επιφυλάξεις....καταλαβαίνω ότι η εγκύκλιος εισάγει απαίτηση πέρα από το Νόμο....ωστόσο και ο ελεγκτής σου αναγκαστικά θα λάβει υπ όψιν την εγκύκλιο και τις οποίες οδηγίες του δοθούν από το υπουργείο....εγώ αυτό θα έκανα αν ήμουν ελεγκτής κι από εκεί και πέρα ας πήγαινε ο ελεγχόμενος να αναζητήσει το δίκιο του παραπέρα...
Καλό είναι να υπάρχει πολυφωνία σε κάθε περίπτωση....Θα αναζητήσω τη Δευτέρα άκρη στην εφορία...ίσως πεισθούν εύκολα να δώσουν μια βεβαίωση εάν τους προσκομίσω χαρτί υπαγωγής απλά....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ημιυπόγειο γκαράζ παλαιάς οικοδομής του 75 στην αδεια προβλέπονται ξεχωριστά είσοδος και έξοδος αμφότεροι χώροι ανοικτοί προς το δρομο. Ωστόσο εκ της σύστασης τμήμα της εξόδου προβλέπεται να γίνει ξεχωριστη οριζοντια και μαλιστα αποθήκη, δηλαδή να κλείσει στην πρόσοψη με τζαμαρία. Το συμβολαιο ιδιοκτησιας γινεται το 82 και η χρηση που αναφερεται σε αυτο ειναι αποθηκης. Ο χώρος αυτός σημερα έχει τουαλέτα και ο ιδιοκτήτης υποστηρίζει ότι ο χώρος είναι κατάστημα....ο χώρος δε φαίνεται στο Ε9 και ο ιδιοκτήτης δεν επιθυμεί να τον δείξει...

Τι αυθαιρεσία έχει συμβεί, αυθαίρετη κατασκευή ή αυθαιρετη αλλαγη χρησης; Εφόσον έχει γίνει αυθαίρετη αλλαγη χρησης η παλαιότητα ορίζεται από το χρόνο αλλαγής χρησης, ενώ εφόσον έχει γίνει αυθαίρετη κατασκευή η παλαιότητα ορίζεται από το χρόνο που η ανοικτή έξοδος έκλεισε με τζαμαρία ανεξάρτητα ποιας χρησης είχε τότε με χρηση στα φύλλα καταγραφης την υφιστάμενη δηλαδή τη σημερινή...στην πρώτη περίπτωση η παλαιότητα είναι στις 1.1.2004 και στη δεύτερη προ 83....;;

Link to comment
Share on other sites

   kondylw@   "χώρος αυτός σημερα έχει τουαλέτα και ο ιδιοκτήτης υποστηρίζει ότι ο χώρος είναι κατάστημα....ο χώρος δε φαίνεται στο Ε9 και ο ιδιοκτήτης δεν επιθυμεί να τον δείξει... "

δλδ κατηργησαν την ραμπα ανοδου-εξοδου, την μπαζωσαν, την εκλεισαν, της εδωσαν χιλιοστα, την εκαναν ξερωγω

αλλα ο αλλος δεν θελει να τακτοποιησει.

έ, αφου δεν θελει αυτος εσυ τι θα κανεις περισσοτερο?

[εχει εκκρεμοτητες και τοΕ9  εχει και τα δηλωτα...πάει  καλά?]

Link to comment
Share on other sites

σωστό και αυτό...ωστόσο το ακίνητο έχει μεταγραφεί κανονικά στο κτηματολόγιο...δηλαδή ιδιοκτησιακά όλα  είναι εντάξει...ωστόσο εσένα η γνώμη σου είναι ότι πρόκειται για αλλαγή χρήσης ή για αυθαίρετη κατασκευή;

Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2020 at 10:59 ΠΜ, kondylw@ said:

αλλαγή χρήσης ή για αυθαίρετη κατασκευή;

Ουσιαστικά έγινε αυθαίρετη κατασκευή το 1983 και αυθαίρετη αλλαγή χρήσης (της ήδη αυθαίρετης χρήσης) μεταγενέστερα.

3 τρόπους αντιμετώπισης βλέπω ως συνηθως (αν δεν είναι μιν 3, δεν ανήκει στον 4495 η ερώτηση)

Ο ευμενέστερος να τα βάλεις όλα προ 1983

Ο δυσμενέστερος (κ πάντα ακριβότερος κ ασφαλέστερος) να τα βάλεις όλα τώρα (όπου τώρα προ 2011, ως γνωστόν οι αυθαιρεσίες σταμάτησαν τότε).

Υπάρχει κ ο μεσαίος ένα φκ για προ του 1983, οπότε και συντελέστηκε η υπέρβαση δόμησης και ένα φκ με αναλυτικό για τις εργασίες που οδήγησαν στη σημερινή κατάσταση, κατηγορία στο φκ αυτό όμως; Μάλλον κανονικά με την υπέρβαση δόμησης θα πρέπει την υπολογίσεις* (θα προκύψει ίδια με τον δυσμενέστερο, πρόστιμο όπως στον ευμενέστερο). 

Δεν είμαι κ σίγουρος ότι στέκει, αλλά αν έχεις γερά αποδεικτικά για τις παλαιότητες, νομίζω μπορείς να το δοκιμάσεις.

Όπως πολύ σωστά λέει ο Δημήτρης τα προβλήματα του δεν τελειώνουν με τον 4495...

* Αν αντί για αλλαγή χρήσης 'τωρα' είχες νέα υπέρβαση για να βρεις την κατηγορία θα συνυπολογιζες και τα προ 83 μ²

Ένα 2ο αστεράκι είναι αν ο χώρος έπαιρνε μειωτικό με την πρώτη χρήση και ΚΧ με τη 2η, στην περίπτωση σου λόγω προ 83 δεν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα, βάλτο ΚΧ.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2020 at 3:55 ΜΜ, zazeng said:

Ουσιαστικά έγινε αυθαίρετη κατασκευή το 1983 και αυθαίρετη αλλαγή χρήσης (της ήδη αυθαίρετης χρήσης) μεταγενέστερα.

3 τρόπους αντιμετώπισης βλέπω ως συνηθως (αν δεν είναι μιν 3, δεν ανήκει στον 4495 η ερώτηση)

Ο ευμενέστερος να τα βάλεις όλα προ 1983

Ο δυσμενέστερος (κ πάντα ακριβότερος κ ασφαλέστερος) να τα βάλεις όλα τώρα (όπου τώρα προ 2011, ως γνωστόν οι αυθαιρεσίες σταμάτησαν τότε).

Υπάρχει κ ο μεσαίος ένα φκ για προ του 1983, οπότε και συντελέστηκε η υπέρβαση δόμησης και ένα φκ με αναλυτικό για τις εργασίες που οδήγησαν στη σημερινή κατάσταση, κατηγορία στο φκ αυτό όμως; Μάλλον κανονικά με την υπέρβαση δόμησης θα πρέπει την υπολογίσεις* (θα προκύψει ίδια με τον δυσμενέστερο, πρόστιμο όπως στον ευμενέστερο). 

Δεν είμαι κ σίγουρος ότι στέκει, αλλά αν έχεις γερά αποδεικτικά για τις παλαιότητες, νομίζω μπορείς να το δοκιμάσεις.

Όπως πολύ σωστά λέει ο Δημήτρης τα προβλήματα του δεν τελειώνουν με τον 4495...

* Αν αντί για αλλαγή χρήσης 'τωρα' είχες νέα υπέρβαση για να βρεις την κατηγορία θα συνυπολογιζες και τα προ 83 μ²

Ένα 2ο αστεράκι είναι αν ο χώρος έπαιρνε μειωτικό με την πρώτη χρήση και ΚΧ με τη 2η, στην περίπτωση σου λόγω προ 83 δεν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα, βάλτο ΚΧ.

μάλλον κλίνω προς τη μεσαία λύση, αν και με μισή καρδιά, γιατί όντως ο ασφαλέστερος τρόπος είναι να θεωρήσω ότι η αλλαγή χρήση έγινε το 2004....ωστόσο ας προσθέσω και κάτι ακόμα...ο χώρος αυτός δεν έχει ρολόι....η άδεια της οικοδομής (7όροφη)  είναι του 75 και δεν έχει θεώρηση για ηλεκτροδότηση γιατί δεν προβλέπονταν τότε...

"Σύμφωνα με την εγκύκλιο 2, στην περίπτωση υπέρβασης δόμησης με μετατροπή χώρων βοηθητικής χρήσης σε χώρους κύριας χρήσης, σε κτίρια με οικοδομική άδεια για τα οποία η μετατροπή δεν αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής, λαμβάνεται ως χρόνος εγκατάστασης της κύριας χρήσης ο χρόνος θεώρησης της άδειας για την ηλεκτροδότηση  του ακινήτου"..." Για τις περιπτώσεις ηλεκτροδότησης πριν από τη θεσμοθέτηση της θεώρησης της οικοδομικής άδειας από την Υ.ΔΟΜ, αντί του χρόνου θεώρησης της αδείας, λαμβάνεται η ημερομηνία υποβολής αίτησης ηλεκτροδότησης στον αρμόδιο φορέα."....το κατάστημα  δεν έχει ρολόι, ωστόσο προβλέπονταν ως κοινόχρηστος χώρος στην άδεια...μήπως να χρησιμοποιούσα την ημερομηνία υποβολής αίτησης ηλεκτροδότησης των κοινοχρήστων;...(ανεξάρτητα αν στο διάγραμμα ηλεκτρολόγου που συνοδεύει την αίτηση αυτή, αν βρεθεί, εμφαίνεται ο χώρος μου ή όχι;)

Link to comment
Share on other sites

.....προβλεπονταν σαν κοινοχρηστος χωρος εξοδου απο το υπογειο  και μετα μπαζωθηκε και εκλεισε με τζαμαρια και πηρε και χιλιοστα.

Γιατι να μην βαλεις το ετος μεταβιβασης/συστασης ΟΙ και αποδοσης χιλιοστων?

Ειναι από τότε κενο και μη ηλεκτροδοτουμενο?

Στον Δημο δεν δηλωσε ποτέ ΤΑΠ?

Δεν πηγε να δηλωσει τα αδηλωτα?

Ε9 δεν εκανε ποτέ?

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης νοείται ως προς την άδεια,όχι ως προς αυθαίρετη κατασκευή. (Γι'αυτό κ ο δεύτερος αστερίσκος, σε αυτή τη περίπτωση νομίζω πρέπει να χρησιμοποιήσεις την τελική χρήση (ΚΧ κ όχι ΒΧ)

Για την παλαιότητα της κατασκευής είσαι οκ με τα στοιχεία που δίνει ο Δημήτρης. Για τη διαφορά στη χρήση ως προς τη σύσταση δεν ξέρω αν χρειάζεται κ άλλο στοιχείο για να το βάλεις ΚΧ

Δημήτρη χρόνια πολλά!!

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, zazeng said:

Όντως χρόνια πολλά Δημήτρη!!!

....Η σύσταση έγινε το 75 και προέβλεπε εξαρχής ότι η έξοδος του γκαράζ θα είναι αποθήκη..., η άδεια είναι  του 77....η οικοδομή τελείωσε κατευθείαν ωστόσο η μεταβίβαση έγινε το 88... (ο ιδιοκτήτης σήμερα είναι και ο τότε εργολάβος)...στη μεταβίβαση και στη σύσταση η χρήση είναι αποθήκης...

το έτος σύστασης δεν το βάζω, διότι η σύσταση δηλώνει απλά πρόθεση αφενός και αφετέρου αναφέρει χρήση αποθήκης

το έτος μεταβίβασης δεν το βάζω γιατί είναι μετά το 83 και με χρήση που δε με βολεύει, δηλαδή αποθήκης

είναι κενό και μη ηλεκτροδοτούμενο στην πράξη ανέκαθεν...ωστόσο έχει τουαλέτα και ο ιδιοκτήτης θα ήθελε να εκμεταλλευτεί την ύπαρξη της τουαλέτας για να το δείξει κατάστημα...

Ε9 δεν υπάρχει...ωστόσο αν δεν υπάρχει άλλη λύση θα αναγκαστεί να βάλει...εγώ όμως θα ήθελα και κάτι τ εφεδρικό, διότι κολλάω στην εγκύκλιο...

Επομένως πιστεύετε ότι δεν έχω κανένα έρεισμα για χρήση πρώτης ρευματοδότησης γκαράζ;...λογικό να μην έχω...ίσως  βέβαια στο σχεδιάγραμμα ηλεκτρολόγου να φαίνεται και η έξοδος γκαράζ...δηλαδή ίσως το σχεδιάγραμμα ηλεκτρολόγου να στηρίχτηκε στην άδεια...τότε θα είμαι καλυμμένη...κάνω λάθος;

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.