Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

κατά τη γνώμη μου, εφόσον έχεις ένα έστω Ε9 του 1982 και αναφέρεται μέσα σε αυτό το υπόγειο, το οποίο υπόγειο δεν υπάρχει σαν όροφος στην οικοδομική άδεια, τότε το Ε9 αυτό αποτελεί το αποδεικτικό έγγραφο με το οποίο μπορείς να αποδείξεις ότι το υπόγειο είχε φτιαχτεί πριν το 1985.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

Έχω περίπτωση σε κτίριο με άδεια του 1977 και αναθεώρηση για αποπεράτωση το 2003. Στην αναθεώρηση, η αυθαιρεσία (κλείσιμο αρχιτεκτονικής προεξοχης υπέρ του διαμερίσματος στον όροφο στον ακάλυπτο) προφανώς και δεν φαίνεται. Απο τα υλικά κατασκευής τεκμαίρεται οτι ειναι παλιό, αλλά το δημόσιο έγγραφο=άδεια με μεταφέρει στο 2003. Υπάρχει τρόπος να ισχυριστώ οτι η άδεια ειναι λάθος και άρα αδύναμη. Το πρόβλημα ειναι κυρίως συμβολαιογραφικό γιατι δεν μπορεί να γίνει μονομερής τροποποίηση της σύστασης αν δεν ειναι "απο κατασκευής"...

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

για την παλαιοτητα, λεμε οτι ισχυει να εχει κλεισει ο σκελετος

 - το 1977 εχτισες [τί???] και εκανες επεκταση στον ακαλυπτο.

- με την αναθεωρηση προσθεσες και αλλον/ οροφο, αλλα δεν εδειξες την επεκταση

Αν επιμενεις να λες " το εχτισα το 77" βαζεις σε "δοκιμασια" την νομιμοτητα της αδειας προσθηκης. Σωστα?

Για την τροποποιηση της συστασης,  δες εδω το αρθρ 98, μαλλον σε καλυπτει η 10ετια

 

https://www.michanikos.gr/forums/topic/50391-αρθρο-098-ν-449517-αυθαίρετες-κατασκευές-σε-κοινόκτητο-ή-κοινόχρηστο-χώρο/page/124/?tab=comments#comment-1093884

γνωμη μου:

[περιμενε...ολο και θα βγει  και καποια εγκυκλιος  για την ερμηνεια/εφαρμογη του 98.]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

για την παλαιοτητα, λεμε οτι ισχυει να εχει κλεισει ο σκελετος

 - το 1977 εχτισες [τί???] και εκανες επεκταση στον ακαλυπτο.

- με την αναθεωρηση προσθεσες και αλλον/ οροφο, αλλα δεν εδειξες την επεκταση

Αν επιμενεις να λες " το εχτισα το 77" βαζεις σε "δοκιμασια" την νομιμοτητα της αδειας προσθηκης. Σωστα?

Για την τροποποιηση της συστασης,  δες εδω το αρθρ 98, μαλλον σε καλυπτει η 10ετια

 

https://www.michanikos.gr/forums/topic/50391-αρθρο-098-ν-449517-αυθαίρετες-κατασκευές-σε-κοινόκτητο-ή-κοινόχρηστο-χώρο/page/124/?tab=comments#comment-1093884

γνωμη μου:

[περιμενε...ολο και θα βγει  και καποια εγκυκλιος  για την ερμηνεια/εφαρμογη του 98.]

 

 

 

Ευχαριστώ.... μπορεί όντως με το 98 να λύνεται το θέμα, αν και η συμβολαιογραφος ερμηνεύει οτι το καταστατικό της πολυκατοικίας, που χρειάζεται τη συναινεση του 100% ειναι ισχυρότερο του νόμου... Τώρα πως αυτό δεν εφαρμόζεται και με τη μονομερή τροποποίηση δεν ξερω.

'Οπως και να έχει, φαίνεται οτι όλο χτίστηκε το '77 ή τελωσπάντων οχι μεταγενέστερα απο το υπόλοιπο και η αναθεώρηση-άδεια αποπεράτωσης του 2003 δεν αφορούσε τοιχοποιίες και σκελετό που ήταν αποπερατωμένα, παρά μονο επιχρισματα,δάπεδα κλπ. Δεν υπάρχει προσθήκη ή αλλος όροφος...

Link to comment
Share on other sites

"Ευχαριστώ.... μπορεί όντως με το 98 να λύνεται το θέμα, αν και η συμβολαιογραφος ερμηνεύει οτι το καταστατικό της πολυκατοικίας, που χρειάζεται τη συναινεση του 100% ειναι ισχυρότερο του νόμου... "

 

Πολυ σωστα τα λεει η κ. συμβολαιογραφος

Αυτοι εφτιαξαν εναν νομο που δεν μπορει να εφαρμοσθει "κατα νομον".

υγ

αυτα ειχαν συζητηθει προ μηνων  και ετσι ειχε η προταση για το αρθρο 98

https://www.pomida.gr/newspost.php?nsl=aythaireta-kai-taytotita-ktirioy-i-protasi-tis-pomida

 

τελικα ψηφισθηκε οπως ψηφίσθηκε..... μπηκε και μια "προσθηκη" με την παρ. 10 για καποια δηλωση για Φορο μεταβιβασης ακινητου

[απο ποιον σε ποιόν ...και με  ποιό τιμημα]

και ολοι περιμενουν "εγκυκλιους οδηγιας"

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για την παλαιότητα κάπου λέει η εγκύκλιος 2 μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και την αρχική ηλεκτροδότηση της δεη για υπέρβαση δόμησης για μετατροπή χώρων από βοηθητικούς κλπ....Την δεκεατια του 70 νομίζω χρησιμοποιούσαν τα καθαρά τ.μ χωρίς τους τοίχους αν δεν κάνω λάθος.Εαν έχω ένα πιστοποιητικό αρχικής ηλεκτροδότησης που τα τ.μ συμπίπτουν επακριβώς με τα καθαρά μπορώ να ισχυριστώ οτι αυτά είναι τα καθαρά  άρα τα μεικτά τόσα.

Edited by ΦΩΤΗΣ45
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ΦΩΤΗΣ45 said:

Για την παλαιότητα κάπου λέει η εγκύκλιος 2 μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και την αρχική ηλεκτροδότηση της δεη για υπέρβαση δόμησης για μετατροπή χώρων από βοηθητικούς κλπ....Την δεκεατια του 70 νομίζω χρησιμοποιούσαν τα καθαρά τ.μ χωρίς τους τοίχους αν δεν κάνω λάθος.Εαν έχω ένα πιστοποιητικό αρχικής ηλεκτροδότησης που τα τ.μ συμπίπτουν επακριβώς με τα καθαρά μπορώ να ισχυριστώ οτι αυτά είναι τα καθαρά  άρα τα μεικτά τόσα.

Όχι δεν μπορείς να κάνεις αυτό που λες, για τον απλούστατο λόγο ότι, η "αρχική ηλεκτροδότηση" δεν θα παρουσιάζει το "κτίριο" ακριβώς όπως θα υπαχθεί αυτό στο Ν.4495/2017 (δηλαδή, στα σωστά τ.μ.).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, janna said:

Οχρόνος περιτοίχισς αγροτεμάχιου  το 1973 μπορεί να αποδειχθεί με ΥΔ του ιδιοκτητη .

Όχι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Όχι.

Επομένως για να δώσω βεβαίωση για αδομητο με τμήμα περιτοιχιση και τμήμα περίφραξης πριν 1975 εκτος σχεδιου  εντος ζωνης τι κάνω Γιατί βέβαια περίφραξη στην αεροφωτογραφία δεν φαίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.