Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

On 5/4/2021 at 5:14 ΜΜ, getsakna said:

Θέλω να ανεβάσω στον 4495 ως δικαιολογητικό παλαιότητας Α/Φ του έτους 1975 που πήρα απο ΓΥΣ.

Επειδή είναι σε μορφή Pdf, η ανάλυση είναι υψηλή οπότε το μέγεθος ξεπερνάει κατά πολύ τα 20mb της πλατφόρμας.. Υπάρχει κάποιος τρόπος να την ανεβάσω;

pdf compressor. Δωρεάν πρόγραμμα στο διαδίκτυο για να μειώσεις το pdf size.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Roukat said:

Καλημέρα, για υπόγεια αποθήκη που έγινε κατοικία, σε πολυκατοικία με άδεια του 1979, προκειμένου να αποδείξω παλαιότητα αρκεί ο χρόνος ηλεκτροδότησης της αδείας? Επίσης θα βάλω τον ιδιοκτήτη να αλλάξει το Ε9 του με ημ/νια  1979 (όχι για 5ετία, το τωρινό μόνο) και θα το ανεβάσω στο σύστημα μαζί με τη βεβαίωση της τροποποίησης που έγινε τώρα. Δεν είμαι καλυμμένη ώστε να το βάλω Κατηγορία 2?

ΥΓ: Στο Ε9 το δηλώνει 30τμ κατάστημα με ρεύμα τριφασικό, ενώ στην πραγματικότητα είναι κατοικία 100τμ.

Σαν χρόνος περαίωσης κατασκευής καλύπτεσαι από την ηλεκτροδότηση . Προσοχή όμως δεν καλύπτεσαι από την χρήση , για να το δηλώσεις σαν κατοικία , από τη στιγμή που στη βεβαίωση ΔΕΗ προκύπτει ηλεκτροδοτούμενο κατάστημα . Μήπως υπάρχει παλαιό μισθωτήριο συμβόλαιο με χρήση κατοικίας ?

 

18 ώρες πριν, Pavlos33 said:

pdf compressor. Δωρεάν πρόγραμμα στο διαδίκτυο για να μειώσεις το pdf size.

Pavlos33 το πρόγραμμα ζητάει registration με πληρωμή για να λειτουργήσει . Υπάρχει τρόπος να ΄΄ξεμπλοκάρει΄΄ ? Ευχαριστώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

ΙΑΣΟΝΑΣ thanks , το είχα και δούλευα μόνο το ''unire''  και δεν είχα δει ότι κάνει και compress .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@venezia σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς δεν έχω κάποια άλλη απόδειξη, κάποιο μισθωτήριο κλπ. Να πω στο σημείο αυτό όμως ότι για μένα είναι ξεκάθαρο ότι ως αποδεικτικό παλαιότητας μπορείς να βάζεις το τελευταίο Ε9, με τη βεβαίωση τροποποίησης...ίσως για πολλούς αυτό να είναι κομπίνα όπως έχει ξανασυζητηθεί, όμως εγώ το έχω κάνει πολλές φορές όταν δεν έχω αεροφωτογραφίες ή κάτι άλλο. Όχι για να κοροϊδέψω το κράτος αλλά γιατί από την έρευνα μου προκύπτει ότι αυτή είναι πράγματι η παλαιότητα και δεν έχω άλλο τρόπο να το αποδείξω.

Είναι αλήθεια όμως ότι δεν το έχω ξανακάνει για αυθαίρετη αλλαγή χρήσης. Στην προκειμένη περίπτωση δε γνωρίζω αν αληθεύει η παλαιότητα, πώς θα μπορούσα άλλωστε...όμως αν δε βάλω παλαιότητα το πρόστιμο βγαίνει 17500€ ενώ σαν προ 83 βγαίνει 3500€....Το ερώτημα είναι ποιος μπορεί να αποδείξει το αντίθετο? Έχει κουζίνα και τουαλέτα που φαίνονται παλιές. Τα τελευταία χρόνια είχε ενοικιαστεί για λίγο καιρό σαν αποθήκη καταστήματος, εξού και το τριφασικό...είμαι μπερδεμένη.

Link to comment
Share on other sites

@getsakna το xpdf έχει ένα εργαλειάκι που βγάζει τις εικόνες από τα pdf, (pdfimages), τις οποίες μετά τις βάζεις στο photoshop/gimp και τις συμπιέζεις όσο θες. Αλλιώς πιο απλά, ζούμαρε εκεί που θες και τράβα ένα screenshot (και resize με το paint αν χρειάζεται).

@Roukat δες και τις πρώτες σελίδες του θρεντ, αν δεν μιλάμε για κάτι κραγμένο, αλλά όπως λες για κάτι προφανές που δεν μπορεί να αποδειχτεί αλλιώς δεν νομίζω ότι έχεις κάτι να φοβάσαι.Τη βεβαίωση τη ζητάει η εγκύκλιος όχι ο νόμος, οπότε δεν τη θεωρώ απαραίτητη. Τράβα καλές φώτο την κουζίνα :D

Το μισθωτήριο δεν το είδες ποτέ σε αυτή την περίπτωση.

Edited by zazeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@zazeng  Σ' ευχαριστώ πολύ !

 

ΥΓ: Αυτό που συζητάμε είναι ότι υπήρχε στην 1η σελ. του θρεντ, εννοείται το έχω διαβάσει, αλλά πάντα θες (εγώ τουλάχιστον, μία επιβεβαίωση...😉

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αδεια 1975 ,η σύσταση γινεται 1990 και το αναφέρει ότι έχει γίνει ο φερων  οργανισμός.αυτο μπορεί να είναι απόδειξη χρόνου κατασκευής 

Link to comment
Share on other sites

Η αυθαίρετη οικοδομή ή τμήμα της (δεν διατυπώνεις πλήρως το ερώτημα)  πότε αποπερατώθηκε;

Η Π.Σ.Ο.Ι αναφέρει ότι η οικοδομή είχε αποπερατωμένο σκελετό σε ποιο έτος ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.