Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω , αν δεν υπάρχει αεροφωτογραφία ή αν από την αεροφωτογραφία δεν φαίνεται καθαρά η κατασκευή της υπαγωγής , τότε τι κάνουμε?

Επίσης , αν φαίνεται , πως θα δικαιολογηθούν οι διαστάσεις? ή αρκεί μόνο να διακρίνεται στην αεροφωτογραφία?

 

Link to comment
Share on other sites

ό,τι δεν βλεπεις εσυ, δε θα δει και ο ελεγχος...

Πας με οποιοδηποτε αλλο εγγραφο εχεις και τελικα με την ΥΔ του πελατη και το Ε9.

τπτ αλλο

 

 

 

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/5/2021 at 2:26 ΜΜ, Pavlos33 said:

Η αυθαίρετη οικοδομή ή τμήμα της (δεν διατυπώνεις πλήρως το ερώτημα)  πότε αποπερατώθηκε;

Η Π.Σ.Ο.Ι αναφέρει ότι η οικοδομή είχε αποπερατωμένο σκελετό σε ποιο έτος ;

Η άδεια ειναι 1975 το μόνο που φαίνεται ειναι στην γονική παροχή  το 1991 που αναφέρει οτι βρίσκεται στη φαση γιαπιού στο Ε9 δηλώνει ετος κατασκευής 1975 της αρχικής αδειας και υπάρχει μια αναθεώρηση της αδειας για παράταση ισχύος το 1979.Μπορω να δηλώσω σαν πριν 1982 κατ, 2 με αυτά τα δεδομενα?Ηλεκτροδότηση μπορει να πήρε αργοτερα  δεν γνωριζω πότε εγινε ,στην  αεροφωτογραφία 1980 δεν φαίνεται καθαρά γιατι σε εκείνο το σημείο σταματάει .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω αναλάβει ένα αυθαίρετο κτίσμα σε μη άρτιο μη οικοδομήσιμο γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου. Αυτή τη στιγμή έχω στα χέρια μου ένα Ε9 το οποίο αναφέρει το κτίσμα στον Πίνακα 2 χωρίς έτος κατασκευής. Η ερώτηση είναι που θα ήταν σωστό να γραφτεί το εν λόγω κτίσμα? στον Πίνακα 1 ή στον Πίνακα 2? Ο λογιστής μου λέει ότι δε γίνεται να διαγράψει γραμμή από τον Πίνακα2 και να την προσθέσει στον Πίνακα 1. Εγώ θα ήθελα το Ε9 σωστό,ως επικουρικό στοιχείο απόδειξης παλαιότητας. γιατί έχω και αεροφωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

στον πινακα 1 εχει την στηλη 14 για το ετος κατασκευης

Να το συμπληρωσει.

Στον πινακα 2,   ζηταει στην στηλη 17 στοιχεια για "οσα" ακινητα τυχον υπαρχουν για να υπολογισει "υπολοιπο δομησης"

Πού κολλησε ο λογιστης;

δες τι παλαιοτητα του  βγαζει το συστημα...

Αν δεν προκυπτει  παλαιοτητα, η εφαρμογη σε βαζει σαν "νεο"...

ΠΟΛ 1237/14

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @dimitris GM    το ακίνητο δεν υπάρχει στον Πίνακα 1, μόνο στον Πίνακα 2. Καλώς του ζητάω εγώ να το μεταφέρει στον Πίνακα 1? Ο λογιστής λέει ότι αν πάει να το σβήσει από τον πίνακα 2 θα πρέπει να προσκομίσουν στην εφορία κάποιο συμβόλαιο ή κάτι τέτοιο...

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Αρκεί η αεροφωτογραφία για την απόδειξη χρόνου κατασκευής και όπως λέι και ο DomitrisGM θα πρέπει ο λογιστής να συμπληρώσει τον πίνακα 1 , που κακώς δεν αναγράφει το ακίνητο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Συγχωρέστε με εκ των προτέρων αν η ερώτησή μου έχει απαντηθεί σε προγενέστερο ποστ σε αυτό το νήμα αλλά αδυνατώ να το εντοπίσω.

Η ερώτηση είναι η εξής:

έχω αυθαίρετο με έτος κατασκευής το 1980 όπως φαίνεται σε αεροφωτογραφία αυτού του έτους. Στη συνέχεια συντάχθηκε συμβόλαιο το 2000 στο οποίο δεν αναφέρεται το κτίσμα. Κατά την μεταβίβαση θα απαιτηθεί τροποποίηση του παλαιού συμβολαίου; και αν ναι , αυτό συμβαίνει ανεξάρτητα από το έτος σύνταξης του συμβολαίου ή τροποποιούνται συμβόλαια που έχουν συνταχθεί από μια χρονολογία και μετά; σε αυτές τις περιπτώσεις προτιμάται να συντάσσετε δηλώσεις με χρόνο κατασκευής μετά το χρόνο σύνταξης του συμβολαίου για να μη δημιουργήσετε ζητήματα τροποποίησης συμβολαίου ή προχωράτε σύμφωνα με το πραγματικό έτος κατασκευής εφόσον άλλωστε δεν απαιτείται έλεγχος τίτλων;

ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.