Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

8 λεπτά πριν, dimitris GM said:

σιγουρα εχει σδ "0.80";;;;;;;

Και βάσει άδειας και βάσει όρων δόμησης που μου έδωσε ο τοπογράφος με σημερινό τοπογραφικό, ο Σ. Δ. Είναι 0,80. Ουτε εγώ έχω κατανοήσει για ποιον λόγω δεν έδειξαν τις αποθήκες

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, HAROUL said:

Και βάσει άδειας και βάσει όρων δόμησης που μου έδωσε ο τοπογράφος με σημερινό τοπογραφικό, ο Σ. Δ. Είναι 0,80. Ουτε εγώ έχω κατανοήσει για ποιον λόγω δεν έδειξαν τις αποθήκες

Παίρνει όρους δόμησης από ένα Β. Δ. 1969

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, HAROUL said:

Μπορώ να τις δηλώσω με παλαιότητα προ του 1975...

Όχι δεν μπορείς...

10 ώρες πριν, HAROUL said:

.....πρέπει να τις δηλώσω ως κατασκευασμένες μετά το 1990; 

Προφανώς!

10 ώρες πριν, HAROUL said:

....να τις δηλώσω ως κατηγορία 1...

Κατηγορία 4

P.S. Όλα τα παραπάνω, με την προϋπόθεση ότι, στο συγκεκριμένο ακίνητο δεν υφίσταται ΣΟΙ....

 

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το θέμα το έθεσα γιατί όντως με απασχολεί και βρίσκω λογική και στο ένα σενάριο (προ του 1975) και στο άλλο (μετά το 1990). Το σκεπτικό για το πρώτο σενάριο είναι ότι, μιλάμε για ένα νόμο στον οποίο δηλώνουμε αυθαιρεσίες που έχουν λάβει χώρα καθ' υπέρβαση των οικοδομικών αδειών, και ο ίδιος ο νόμος μας αναφέρει από που παίρνουμε τις παλαιότητες (αεροφωτογραφίες, δημόσια έγγραφα κλπ). Εγώ έχω μία αεροφωτογραφία που με δείχνει προυφιστάμενο του 1975. Επίσης όσον αφορά το ενδεχόμενο ανάκλησης αδείας, μιλάμε για μία άδεια που έχει εκδοθεί εδώ και 30 χρόνια, αλλά και στην τελική αν γίνει κάτι τόσο ακραίο θα εκδώσω άδεια νομιμοποίησης για όλα. 

Link to comment
Share on other sites

@HAROUL Βάσει της παραγράφου 1 του άρθρου 87, η απόδειξη του χρόνου ανέγερσης της αυθαίρετης κατασκευής γίνεται με την υποβολή σχετικής αεροφωτογραφίας.
Η δυνατότητα χρήσης εγγράφων δημοσίων αρχών δίνεται όταν δεν προκύπτει η παλαιότητα από αυτήν.
Επομένως, το πρώτο που εξετάζεται είναι η αεροφωτογραφία.
Οικοδομικές άδειες που έχουν εκδοθεί πριν 45 και 30 χρόνια είναι —σχεδόν— απίθανο να ανακληθούν.
Πάντως —αφού δεν έχουν ανακληθεί— οι κατοικίες έχουν άδεια, οπότε επιλέγεται η κατηγορία 1.  
Οι αποθήκες δεν έχουν άδεια και δηλώνονται με παλαιότητα προ 75 λόγω αεροφωτογραφίας.

Edited by Ψυχίατρος
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Αντιμετωπίζω το εξής θέμα:

Το 1999 εκδόθηκε οικοδομική άδεια σε χαρακτηρισμένο ως "αδόμητο" οικόπεδο. Το τοπογραφικό δεν εμφανίζει άλλο κτίσμα, ενώ στο διάγραμμα κάλυψης που υποβλήθηκε ο μηχανικός αναγράφει ότι η υπάρχουσα κάλυψη είναι 0.00 m2.

Από αυτοψία στο οικόπεδο διαπιστώθηκε ότι υπάρχουν παλαιές αποθήκες, συνολικής επιφάνειας 100 m2 περίπου, η χρονολογία των οποίων είναι προ του 1975.

Παρότι για τη χρονολογία κατασκευής των αποθηκών δεν έχω κάποια αμφιβολία, με προβληματίζει το διάγραμμα κάλυψης που υποβλήθηκε με την άδεια το 1999. Για κάποιο λόγο, ο μηχανικός τότε αποφάσισε να μην εμφανίσει τις αποθήκες.

Το ερώτημα είναι, μπορώ να τακτοποιήσω τις αποθήκες ως Κατηγορία 1, με σχετική τεκμηρίωση στην τεχνική έκθεση;

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν τις απ/κες των 100 τμ τις δηλώνει στο Ε9 με παλαιότητα πριν το '75 δεν υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, akis73 said:

Καλημέρα, αν τις απ/κες των 100 τμ τις δηλώνει στο Ε9 με παλαιότητα πριν το '75 δεν υπάρχει θέμα.

Και εάν δεν τις δηλώνει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.