Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

...........που λέει ότι έχει κατασκευαστεί προ της 28ης Ιουλίου του 2011, και μου το δηλώνει και υπεύθυνα.

......Και πάνε ήδη 6 χρόνια από το καλοκαίρι του 2011 που το κράτος έπρεπε να αναρτήσει αεροφωτογραφίες της 28ης Ιουλίου του 2011 κι εγώ τουλάχιστον δεν τις έχω δει πουθενά, εσείς; 

 

 

Σωστά όλα όσα λες, αλλά (πάντα υπάρχει ένα μεγάλο αλλά), αν εσύ πας στο γοογλι στριτ και δεις το κτίσμα με ημερομηνία λήψης φωτογραφιών του γοογλε πχ 2012 και δεν δεις να έχει κατασκευαστεί…. Τότε και στην οσία παρθένο Μαρία να σου ορκιστεί μη το βάλεις στην υπαγωγή….

Κινδυνεύεις κι εσύ κάποια μέρα να τρέχεις…. 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς συνάδερφε Didonis, αυτό που λες είναι σωστό, αλλά και μεγάλο λάθος ταυτόχρονα...

Επίσης το Google Street που αναφέρεσαι υπάρχει σε συγκεκριμένες περιοχές κι όχι σε όλη τη χώρα. Όπου δεν υπάρχει τι κάνουμε αν για παράδειγμα έχει προσθέσει έναν όροφο κάποια στιγμή το 2013;

 

Αυτό ακριβώς λέω, ότι αυτή η ευθύνη έπρεπε σαφέστατα να μην είναι δική μας. Ότι θα γινότανε όργια, θα γινότανε, αλλά τώρα δε γίνονται;

Edited by cuckas
Link to comment
Share on other sites

"όπου"  δεν υπαρχει το γκουγκλ..

ο ελεγχος θα δει όσα και εσυ - δεν -  ειδες

άρα,  ουδέν  μεμπτον...

 

 κατα τα λοιπα

 

ζητας  το Ε9  "να το γραφει".

 

ουτε εισαι υποχρεωμενος να κανεις τεστ ανθρακα

αλλα ουτε και να μην δεις οτι ακομα ειναι με τις σκαλωσιες...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Γιατί μιλάς σε 2ο πρόσωπο συνάδελφε dimitrisGM, έχεις κάθε δικαίωμα να μη συμφωνείς με την τοποθέτηση μου, αλλά όχι να με ειρωνεύεσαι.

Και κυρίως το τι βλέπω ή δε βλέπω δεν νομίζω ότι υπόκειται στη δική σου κρίση.

Link to comment
Share on other sites

απαντησα ευθεως σε σενα,

ως αμεσως προηγουμενο ποστ.

 

Ουδεμια ειρωνια  ενειχε η τοποθετηση μου

ουτε διαφωνησα πουθενα με την "τοποθετηση" σου..., ειδικα ως προς τις ευθυνες/διλήμματα

που φορτωσαν τους μηχανικους....

 

ξαναδιαβασε  πολυ προσεκτικα τι εχω γραψει

και πες μου πού  και ποιά ηταν η "ειρωνια"

Edited by dimitris GM
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Από την πρώτη λέξη που είναι εντός εισαγωγικών ξεκινά η ειρωνική διάθεση, κι αν διαβάσεις τη δική μου τοποθέτηση λέω ότι δεν υπάρχει Google Street (streetview) κι όχι Google maps ή earth προφανώς. Είμαι τοπογράφος, κάτι σκαμπαζω από αντίστοιχες υπηρεσίες.

Τέλος πάντων δεν έχω διάθεση για αντιδικίες, μπορεί να ήμουν πιο καυστικος απ' ότι έπρεπε, συγγνώμη για το προηγούμενο μήνυμα, αλλά το θέμα με προβληματίζει πάρα πολύ τους τελευταίους μήνες και ήθελα να ξεσπασω κάπου.

Όσο περνάνε τα χρόνια και απομακρύνετε η ημερομηνία αναφοράς, εγώ φοβάμαι όλο και περισσότερο, στα δικά μου τα μέρη το Earth πάει πίσω μέχρι το 2013!

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

κατά αρχάς συγχαρητήρια για την ευθεία συγνώμη στο Δημήτρη ο οποίος νυχθημερόν βοηθάει τους πάντες εδώ μέσα

 

 

όσο για το τελευταίο πράγματι είναι ένα μεγάλο πρόβλημα και για την περιοχή μου (Έβρος)

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που τουλάχιστον συμφωνείται κι εσείς στο ότι κάτι είναι στραβό στην όλη διαδικασία με τον προσδιορισμό του χρόνου κατασκευής και τελικά ποιόν πρέπει να βαραίνει η όλη διαδικασία.

 

Έχω βαρεθεί να αντιλαμβάνομαι διαρκώς τη διάθεση των νομοθετών να μας πετάνε το μπαλάκι, μέσω της νομοθεσίας, για εργασίες, που είναι ακραιφνώς ευθύνες της διοίκησης, χωρίς να μας παρέχουν τα ελάχιστα μέσα για να μπορούμε να τις κάνουμε τουλάχιστον σε ένα περιβάλλον σαφήνειας και επαγγελματικής ασφάλειας, όταν ακόμα κι οι ίδιοι, ενώ έχουν ενσωματώσει στους νόμους που ψηφίζουν απαραίτητα εργαλεία, δεν εφαρμόζουν τους νόμους, βλέπεται το παρόν θέμα, ή την κωδικοποίηση της νομοθεσίας σε όλα τα αντικείμενα, ή την ανάρτηση των αεροφωτογραφιών της 28ης Ιουλίου 2011 και πολλά άλλα!

 

Η μη τήρηση των νόμων διώκεται, εξ όσων γνωρίζω εγώ τουλάχιστον, οπότε για αυτή τη μη τήρηση ποιος πρέπει να διωχθεί;

 

Τέλος, η αναφορά στη μέθοδο του άνθρακα είναι ιδιαίτερα πετυχημένη dimitris GM

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.