Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Συναδελφοι την βοηθεια σας. Κτισμα προ του '55 (με βεβαιωση του Δημου) θελουμε να κατεδαφιστει . Δεν εχει τακτοποιηθει με κανενα νομο ποτέ και εχει πεσει μερος ενος τοιχου. Μπορουμε να προβουμε απ'ευθειας σε εκδοση αδειας κατεδαφισης (ή και χωρις...) χωρις τακτοποιηση πρωτα συμφωνα με τον νεο νόμο ?

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να προχωρήσεις σε άδεια, ναι μπορείς και αν σε ζητήσουν στοιχεία νομιμότητας θα παρουσιάσεις την βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Το Ε9  εχει υποχρεωση απο το νομο  ο πελατης να το διορθωσει.

 

Μην ξεχναμε οτι, οι περισσοτεροι δεν δηλωναν τα  "επι πλεον" τμ.  [και  μερικοι  ακομα δεν τα δηλωνουν],

παρα τις συνεχεις ανακοινωσεις  οτι ειναι υποχρεωμενοι να τα δηλωσουν

 

 Επομενως, οσοι εγιναν "νομοταγεις" διορθωνοντας τα Ε9 στα σωστα τμ. ή στην "χρηση" του ακινητου,

δικαιουνται να σου φερουν "το τελευταιο Ε9"

και αυτο να λαβεις εσυ υποψη σου,

χωρις να ζητας το πριν πεντε χρονια Ε9, όπου πραγματι δεν τα δηλωνε,  αλλά ηδη το διορθωσε.

 

Πλεον αυτων, παντοτε, ανηκει στην δικη σου κριση να αποφασισεις   εάν προκειται για κατι "παληο"

ή για κατι  "του τελευταιου εξαμηνου"

Δημήτρη, τι εννοείς "έχει υποχρέωση ο ιδιοκτήτης να διορθώσει το Ε9;" Το Ε9 θα πρέπει κανονικά να διορθωθεί μέσα στο μήνα από την Δήλωση των αυθαιρέτων, σωστά; Εσύ εννοείς ότι θα πρέπει να αλλάξει το Ε9 πριν δηλώσει τα αυθαίρετα, ακόμη κι αν έχει άλλα αποδεικτικά;

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα η εκει ερωτηση ηταν

"...να τον βαλω να διορθωσει ολα τα Ε9 των τελευταιων 5 χρονων..."

 

Το Ε9 λυνει οσα προβληματα δεν λυνονται απο "αλλα αποδεικτικα στοχεια"

 

αν δεν εχει ο πελατης να σου δοσει  τπτ αλλο,  ειδικα σε κατι αλλαγες χρησης...  το χρειαζεσαι

 

 Στο Ε9 γραφονται ολα τα τμ. και νομιμα και αυθαιρετα...

 

δλδ απο το 2013, μετα απο αντικρουομενες εγκυκλιους, καπου βρηκαν μια εγκυκλιο του 2005,

και  ξεκαθαριστηκε  αυτη η υποχρεωση.

 

Κι αν αρχισουν στην ΔΟΥ  τα ακατανοητα "φερε μου συμβολαια για  να κανεις τροποποιηση του Ε9"

να τους πει ο λογιστης οτι

 

"ειναι παρανομο κτισμα απο εδω μεχρι την Ισπανια...τι συμβολαια να σας φερω...πατε καλά ??

Σας το δηλωνω σαν αυθαιρετο...βαλτε τον φορο...αλλα αν δεν σας αρεσει...απαντηστε μου οτι  δεν το αποδεχεσθε...και διαγραψτε το" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σε ιδικό κτίριο, εκτός σχεδίου με Ο.Α του 2001 έχω επέκταση υπογείου, εντός αλλά και εκτός περιγράμματος ισογείου, με κατασκευή σαφώς ενιαία. Η περάτωση του φέροντος οργανισμού βεβαιώνετε από αεροφωτογραφία μέσα στο 2003 αλλά η θεώρηση για ρεύμα έγινε το 2005. Για Ε9 της εποχής, ούτε λόγος.

Σωστά νομίζω ότι ασχολούμαι με το αρθ. 87, β χωρίς εμπλοκή μου στο γ και άρα εντάσσουμε στο 2003 ?

Όσο για το υπόγειο εκτός περιγράμματος, νομίζω ότι δεν με απασχολεί το περίγραμμα αφού είναι σε υπόγεια στάθμη ?

Τα σκέφτομαι καλά ? ή βλέπω οράματα

Επίσης έχω και απορία για το ¨κλείσιμο¨ νόμιμου εξώστη αλλά βλέπω οτι δεν είμαι μόνος ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα. Σε κατοικία του 1968 60 τμ βάσει αδείας, υπάρχουν 30 τμ αυθαίρετα. Υπάρχουν αποδεικτικά χρονολογίας (Ε9 και ΔΕΗ) για τα 12τμ από τα αυθαίρετα καθώς το εμβαδό που αναγράφεται σε Ε9 και ΔΕΗ είναι 72τμ. 

Θεωρείται οτί μπορώ να δηλώσω την παλαιότητα αυτή, για το τμήμα που με συμφέρει (Αυτό που έχει παραβίαση Δ); Τα υπόλοιπα θα πάνε προ του 2003.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Σε ισόγειο κτίριο με νόμιμο τμήμα 80,88 τ.μ. (επίτηδες αναγράφω την ακριβή επιφάνεια...) και με αυθαίρετη προσθήκη 7,51 τ.μ., στο Ε9 του ο ιδιοκτήτης( Ε9 του 2013 για την ακρίβεια)  αναγράφει χρονολογία κατασκευής του κτίσματος 1967 με συνολικό εμβαδόν 87 τ.μ. (λίγο διαφορετικό του 80,88+7,51 = 88,39 τ.μ. γι'αυτό τα γράφω αναλυτικά..). Το κτίσμα δεν έχει καμία οικοδομική άδεια,τα 80,88τ.μ που αναφέρω παραπάνω ως νόμιμα έχουν εξαιρεθεί της κατεδαφισης.

Κατά την γνώμη σας μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το Ε9 ως αποδεικτικό παλαιότητας?

Μέχρι στιγμής το αποδεικτικό παλαιότητας που έχω βρει, είναι το σχέδιο πόλης του 1986 όπου αποτυπώνονται τα τμήματα που με ενδιαφέρουν. Σκέφτομαι ωστόσο να κυνηγήσω μια Α/Φ για να προσπαθήσω να βρω τουλάχιστον την παλαιότητα προ 1983 αν όχι την προ του 1975, διαφορετικά θα χρησιμοποιήσω την αποτύπωση του σχεδίου πόλης που είναι δημοσιευμένη σε ΦΕΚ και θεωρώ ότι έχει θέση δημοσίου εγγράφου.

Κάποια γνώμη? Ευχαριστώ.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.