Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

τους γείτονες μπορώ να τους ρωτήσω αλλα και πάλι δεν μπορώ να καθυσηχαστώ από αυτο..αν υπάρξει καποιο πρόβλημα δεν μπορώ να ισχυριστώ την μαρτυρία τους..κάπου στο νόμο λέει ότι τα αποδεικτικά παλιοτητας είναι ευθυνη του ιδιοκτητη και η ευθυνη του μηχανικου είναι η υποβολή τους..αυτό άραγε μας απαλασει από την ευθύνη?

Link to comment
Share on other sites

 

Εκτιμώ ότι δεν έχεις κάποια άλλη λύση πέραν του Ε9. Πάρε το Ε9 να δεις πως το έχει καταχωρήσει. Μετά την αποτύπωσή σου θα τον βάλεις να διορθώσει την επιφάνεια των αυθαίρετων χώρων και το έτος (αν δεν το έχει σωστά καταχωρημένο).

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σε άδεια του 72, έχω το στέλεχος αδείας αλλά δεν έχει σφραγίδα περαίωσης επάνω, πως μπορώ να αποδείξω ότι έχει γίνει προ το 75 για να δηλωθεί κατηγορία 1? Παλαιός μηχανικός μου είπε ότι τότε γινόταν η κατασκευή μέσα σε 1 χρόνο, ισχύει μπορώ να βασιστώ σε αυτό?

Αλλιώς να ψάξω από ΔΕΗ για ρευματοδότηση ή αεροφωτογραφία?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι ισχύει πιο καλά να βρεις πότε έγινε η πρώτη χρηματοδότηση με αίτηση που κάνει στη ΔΕΗ ο ιδιοκτητης εκεί γράφει και μ2 η αεροφωτογραφία αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

 

τους γείτονες μπορώ να τους ρωτήσω αλλα και πάλι δεν μπορώ να καθυσηχαστώ από αυτο..αν υπάρξει καποιο πρόβλημα δεν μπορώ να ισχυριστώ την μαρτυρία τους..κάπου στο νόμο λέει ότι τα αποδεικτικά παλιοτητας είναι ευθυνη του ιδιοκτητη και η ευθυνη του μηχανικου είναι η υποβολή τους..αυτό άραγε μας απαλασει από την ευθύνη?

θα ελεγα πως οχι, αποτελει ευθηνη ιδιοκτητη να σου φερει το αποδεικτικο... αποτελει ευθηνη δικη σου να κανεις σωστη δηλωση... οποτε ισχυριζεσαι αν μπερδευεις οτι δεν σου τα εφερε ο ιδιοκτητητς... και μενεις στην δηλωση σου, ειναι σωστη ομως? Και σαν αποδειξη τι καταθετεις? Μαρτυρίες γειτόνων δεν πιάνουν.

Αεροφωτογραφία ή Δημ. Εγγραφα. Πρέπει λοιπον να την ζητησεις. Αλλοιώς σαν αποδεικτικό τι προσκομιζεις?

Μένει ελλιπής η δήλωση. Πρέπει να τον ενημερωσεις να του το ζητησεις, πρεπει απο τον ιδιοκτητη να ζητησεις την αποδεκτη αποδειξη.....

 

 

Καλησπέρα,

 

σε άδεια του 72, έχω το στέλεχος αδείας αλλά δεν έχει σφραγίδα περαίωσης επάνω, πως μπορώ να αποδείξω ότι έχει γίνει προ το 75 για να δηλωθεί κατηγορία 1? Παλαιός μηχανικός μου είπε ότι τότε γινόταν η κατασκευή μέσα σε 1 χρόνο, ισχύει μπορώ να βασιστώ σε αυτό?

Αλλιώς να ψάξω από ΔΕΗ για ρευματοδότηση ή αεροφωτογραφία?

 

Ευχαριστώ!

πιστευω οτι .. μαρτυρια άλλων δεν αποτελεί αποδεκτό πιστοποιητικό. Πολλές περιπτώσεις και αν ισχυε, δεν ξέρεις αν ίσχυε για την δική σου. Αποδέχονται μόνο α/φ και δ/ε.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα άπψη για το Ε9:

Ο νόμος λέει δημόσια έγγραφα η αεροφωτογραφίες από τα οποία αποδεικνύεται...

Άρα, κατ' αρχάς, δεν αρκεί να ανεβάσουμε μιά αεροφωτογραφία ή ένα δημόσιο έγγραφο, αλλά θα πρέπει αυτό να αποδυκνύει τον χρόνο ολοκλήρωσης.

Ενα Ε9 τροποοιημένο μετά την ισχύ του Ν. 4178, το δέχομαι σαν δημόσιο έγγραφο αλλά εμένα προσωπικά δεν μου αποδεικνύει τίποτα, οπότε δεν το χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα άπψη για το Ε9:

Ο νόμος λέει δημόσια έγγραφα η αεροφωτογραφίες από τα οποία αποδεικνύεται...

Άρα, κατ' αρχάς, δεν αρκεί να ανεβάσουμε μιά αεροφωτογραφία ή ένα δημόσιο έγγραφο, αλλά θα πρέπει αυτό να αποδυκνύει τον χρόνο ολοκλήρωσης.

Ενα Ε9 τροποοιημένο μετά την ισχύ του Ν. 4178, το δέχομαι σαν δημόσιο έγγραφο αλλά εμένα προσωπικά δεν μου αποδεικνύει τίποτα, οπότε δεν το χρησιμοποιώ.

Πρώτον το αποδεικτικό παλαιότητας προσκομίζετε  απο τον ιδιοκτήτη και υποβάλλετε απο τον μηχανικό. Ο μηχανικός δεν είναι ούτε ασφαλίτης

ουτε λογιστής ώστε να ψάχνει πότε και τι τροποποιήθηκε. Αν Ε9 εχει σωστα τμ-χρήση και παλαιότητα μια χαρα αποδεικτικό είναι. 

Επίσης οι Α/Φ είναι ακόμη πιο ασαφείς από το Ε9. Διότι 9/10 δε μπορείς να δεις τίποτα πέρα απο 1 περίγραμμα. Και πολλές πώς θα πείς οτι το 9 έγινε

9,50 στην Α/Φ. ?  Μονη αξία για Α/Φ είναι εντελώς αυθαίρετα...αλλά και εκεί προσωπικά το αποφεύγω να σκάσω το 30ρι ασκοπα τις περισσότερες φορές...

και προσπαθώ να βολευόμαι αλλιώς (κτηματολόγιο, earth, E9, ΔΕΗ,ακόμη και παλιές φωτογραφίες)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.