Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

On 16/5/2018 at 9:46 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Δεν είναι και απόλυτη ανάγκη να φαίνεται καθαρά! Αρκεί μόνον εσύ να το βλέπεις, έστω και "θολά"!!! Ας αποδείξει στη συνέχεια οποιοσδήποτε άλλος ότι, δεν έχεις δίκιο.....

Εγώ επιλέγω αυτή τη μέθοδο του ΙΑΣΟΝΑ για 1,2Χ1,5 χώρο .... μη σου πω ότι η παλαιότητα τεκμέρεται από τον τρόπο κατασκευής και είναι "άρρηκτα" συνδεδεμένημε την αρχική κατασκευή... και πολλές άλλες σάλτσες στην ΤΕ....

Κατά τα άλλα, αν θέλει ο πελάτης να πληρώσει, πάντα τον ενημερώνω για τις επιλογές του και την ευθύνη του σχετικά με την απόδειξη της παλαιότητας των κατασκευών.

Αν δεν θες να είσαι και προκλητικός, βάλε παλαιότητα προ της 287.7.2011

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Μια ερώτηση και από μένα

Σε  διόροφη οικοδομή του 1981 το ισόγειο είναι δηλωμένο αποθήκη (μετράει στη δόμηση). Έχει γίνει σύσταση οριζόντιας. Ο ιδιοκτήτης του ισογείου το 1993 έκανε μεσοτοιχία στην αποθήκη και το έκανε σπίτι. Δεν έχει ηλεκτροδοτηθεί ποτέ -επειδή δεν κατοικήθηκε λόγω θανάτου-, στο Ε9 δηλώνεται για το σύνολο των μ2 ως αποθήκη του 1981. Για την απόδειξη παλαιότητας δεν έχω κάνενα όπλο, δεν φαίνεται τίποτα εντός της 'αποθήκης', πέρα από το 'πειραγμένο' Ε9. Φυσικά- και εφόσον εγώ δεν γνωρίζω τίποτα- αν είναι να κάνει μπινιά ας την κάνει 'σωστά' και να το δηλώσει του 1992.

Το ερώτημα που έχω είναι: αν προκύπτει αναδρομικός ΕΝΦΙΑ και πώς μπορώ να τον υπολογίζω. Δηλαδή αν είναι να να του βγεί χαμηλότερο το πρόστιμο αλλά να τα σκάσει στον ΕΝΦΙΑ καλύτερα να το δηλώσω του 2004- ελλείψει αποδεικτικών και πιο ηθικά σωστό για μένα- με μεγαλύτερο πρόστιμο και να γλιτώσει λεφτά από τον χαμηλότερο ΕΝΦΙΑ και εν τέλει να του βγεί καλύτερα (;;;) . Προφανώς με την κατάλληλη αμοιβή μου για τις συνδυασμένες υπηρεσίες που του προσφέρω!!!

 

Edited by George P.
ορθογραφικό/συντακτικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

Απ ότι έχω καταλάβει παίζει μεταξυ 2007-2009  σαν του κτηματολογίου.

Και ενα δικό μου:

Είδα μια ανακοίνωση από το κτηματολόγιο για λειτουργία γραφείου πρωτεύουσας από 17/05. Ισχύει και για νεες παραγγελείες

Α/Φ? Παίρνω τηλ καμιά βδομάδα και δε βρίσκω κανέναν να ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, George P. said:

Καλημέρα,

Μια ερώτηση και από μένα

Σε  διόροφη οικοδομή του 1981 το ισόγειο είναι δηλωμένο αποθήκη (μετράει στη δόμηση). Έχει γίνει σύσταση οριζόντιας. Ο ιδιοκτήτης του ισογείου το 1993 έκανε μεσοτοιχία στην αποθήκη και το έκανε σπίτι. Δεν έχει ηλεκτροδοτηθεί ποτέ -επειδή δεν κατοικήθηκε λόγω θανάτου-, στο Ε9 δηλώνεται για το σύνολο των μ2 ως αποθήκη του 1981. Για την απόδειξη παλαιότητας δεν έχω κάνενα όπλο, δεν φαίνεται τίποτα εντός της 'αποθήκης', πέρα από το 'πειραγμένο' Ε9. Φυσικά- και εφόσον εγώ δεν γνωρίζω τίποτα- αν είναι να κάνει μπινιά ας την κάνει 'σωστά' και να το δηλώσει του 1992.

Το ερώτημα που έχω είναι: αν προκύπτει αναδρομικός ΕΝΦΙΑ και πώς μπορώ να τον υπολογίζω. Δηλαδή αν είναι να να του βγεί χαμηλότερο το πρόστιμο αλλά να τα σκάσει στον ΕΝΦΙΑ καλύτερα να το δηλώσω του 2004- ελλείψει αποδεικτικών και πιο ηθικά σωστό για μένα- με μεγαλύτερο πρόστιμο και να γλιτώσει λεφτά από τον χαμηλότερο ΕΝΦΙΑ και εν τέλει να του βγεί καλύτερα (;;;) . Προφανώς με την κατάλληλη αμοιβή μου για τις συνδυασμένες υπηρεσίες που του προσφέρω!!!

 

ό,τι και να εκανε στην αποθηκη..."αποθηκη" δηλωνει.

και δεν μπορεις να το βαλεις  ούτε 2004, αφου ο ιδιος γραφει στο Ε9  "1981/αποθηκη/ολα τα τμ"

θα κανει τις διορθωσεις στο Ε9, για την αλλαγη χρησης.

[και γιατι να μην εχει κανει την αλλαγη χρησης και την μεσοτοιχια της  κατοικιας με αποθηκη πριν απο 2 χρονια?]

Μην ξεχνας οτι το Ε9  δεν ειναι η..κολυμβηθρα του Σιλωαμ..

Εν τελει.. εσυ θα κρινεις οτι η αλλαγη  ειναι "απο παληά"...

Το σχετικο κονδυλι θα το υπολογισει ο λογιστης του

[συνδυασμενες υπηρεσιες δεν εχεις...εχεις μια τακτοποιηση...την κανεις αν κρινεις οτι ετσι ειναι  και αμοιβεσαι για αυτην.....αλλως δεν την κανεις...]

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, laxanos said:

Απ ότι έχω καταλάβει παίζει μεταξυ 2007-2009  σαν του κτηματολογίου.

Και ενα δικό μου:

Είδα μια ανακοίνωση από το κτηματολόγιο για λειτουργία γραφείου πρωτεύουσας από 17/05. Ισχύει και για νεες παραγγελείες

Α/Φ? Παίρνω τηλ καμιά βδομάδα και δε βρίσκω κανέναν να ρωτήσω.

Iaxano-s πήρα τηλέφωνο σήμερα να ρωτήσω μπας και τους πετύχω εγώ και μου είπε ο υπάλληλος ότι δεν ξέρει κάτι...

Γτ δεν παραγγέλνεις από ΓΥΣ να τελειώνεις?

εγώ νόμιζα ότι στο Κτηματολόγιο είναι 09-11...

Edited by sissy_arch
Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλω συγκεκριμένη Α/Φ του 82 την οποία έχει μόνο το Κτηματολόγιο....Στο ΓΥΣ στην περιοχή που με ενδιαφέρει δεν εχει τις χρονολογίες που θέλω.

Ειδάλλως, συνήθως, το ΓΥΣ με βολεύει.

Αν δεις στο Κτηματολόγιο λέει δεξιά στην σημείωση οτι οι Α/Φ ειναι μεταξύ 2007-2009. Νομίζω, ότι έχει επιλογή

για μεταγενέστερες λήψεις αλλά μόνο για την Αττική αλλάζοντας το υπόβαθρο. 

 

Link to comment
Share on other sites

A ok.δεν το είχα προσέξει.!!!Αν κάνεις αίτημα με email , δε ξέρω αν γίνεται εκεί, ίσως σου απαντήσουν αν θα την πάρεις ή όχι!ίσως,,....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Σε κτίσμα προ του 55 με χρήση κατοικίας (κατά τον ιδιοκτήτη), δεν υπάρχουν αποδεικτικά για την χρήση κατοικίας,  μόνο Αεροφωτό για την ύπαρξει του (τώρα είναι κενό χωρείς συνδέσεις με δίκτυα  κ.οφ.). 

Πρέπει να αποδείξουμε την χρήση με δημόσια έγραφα?

ή για τον λόγο ότι δεν έχουμε αλλαγή χρήσης η χρήση  ταυτίζεται  χρονικά από τον χρόνο κατασκευής?

υπάρχει ερωτοαπάντηση σχετική?

Επίσης δεν μου δέχονται το συμβόλαιο ως αποδεικτικό ενώ   αναφέρει το κτίσμα ως κατοικία προ του 55  αλλά έχει συνταχθεί το 2005 και δεν υπάρχουν προγενέστερα συμβόλαια (χρησηκτησία).

Αν ξέρει κάποιος συνάδελφος κάτι ας το παραθέσει.

Edited by M.PETRAKIS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Θέλω την γνώμη σας σχετικά με τον τρόπο αποδείξεως έτους κατασκευής.

Σε οικόπεδο εντός οικισμού εκδόθηκε οικοδομική άδεια για ισόγεια κατοικία το 1976.
Κατά την κατασκευή, όπως υποστηρίζουν οι πελάτες (και κατά πάσα πιθανότητα έτσι έγινε), κατασκεύαστηκε ολόκληρο υπόγειο, όπου κάποιο τμήμα του δώματός εξέχει από το ισόγειο, και λειτουργει ως βεράντα ( θα βοηθήσει η φωτογραφία από κάτω).

Το 1985 πραγματοποιήθηκε νόμιμη σύσταση, και πώληση ενός τμήματος, και στα σχέδια φαινόταν μόνο η ισόγεια κατοικία και όχι και το αυθαίρετο.

Πως θα αποδείξω εγώ τώρα ότι όντως χτίστηκε το 1976 (μεγάλη διαφορά στο πρίστιμο)   ; 
Στις αεροφωτογραφίες φαίνεται μόνο η βεράντα δυστυχώς, και δεν διακρίνεται αν πρόκειται για πλάκα αυλής ή για πλάκα δώματος υπογείου.

Να βάλω άραγε την αεροφωτογραφία ως χρόνο απόδειξης ( και ας μην φαίνεται και ξεκάθαρα) ακόμα και αν στα σχέδια της σύστασης δεν περιγράφεται και αποτυπώνεται;
 

firostefani.png

αεροφωτογραφία 89 - Copy.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.