Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Εγω ειμαι της άποψης το Ε9 να διορθώνετε σε βάθος ενος μήνα χωρίς πρόστιμο. Ετσι και αλλιώς θα πληρωθεί πρόστιμο

για την αυθαιρεσία. Στο κάτω κάτω ας φρόντιζε το κράτος να δηλώνονταν εξαρχής σωστά. Απο την αλλη παντα

το ε9 αφορά περιπτώσεις που δεν γίνεται αλλιώς να αποδειχθεί η παλαιότητα, δηλαδή δεν υπάρχει Α/Φ με τη ζητούμενη παλαιότητα.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @vovos
το 2014 το ρώτησα πατώντας στο ποστ απο 10/ΣΕΠ  του  @georgegaleos

Κανονικά (από 1/1/2014) βάση της ΠΟΛ.1237/11-11-2014 "Οδηγίες για τη συμπλήρωση της δήλωσης στοιχείων ακινήτων (έντυπο Ε9) από την 1η Ιανουαρίου 2014", έπρεπε να δηλώνει την πραγματική κατάσταση. 

και για την περίπτωση που αναφέρομαι η αυθαιρεσία δηλώνεται από παλιά (σίγουρα απο το Ε9 του 10) με χρόνο κατασκευής το 2003.. η όποια αλλαγή γίνει θα αφορά στα Τετραγωνικά κύριων και βοηθητικών χώρων (και αν θέλει ο πελάτης και στα ποσοστά συνιδιοκτησίας διότι όπως ανέφερα είναι εξ αδιαιρέτου, ενώ στις δηλώσεις Ε9 υπάρχει το κλασικό όλο δικό μου και της συζύγου μου μιας και είναι στο δικό μου μέρος..)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης (αυτό θα το δει ο πελάτης σου με τον λογιστή του) δεν έχει νόημα να γίνουν οι όποιες αλλαγές από το 2010 διότι από την μία σε συμβολαιογραφική πράξη θα χρειαστεί ο ΕΝΦΙΑ των τελευταίων πέντε ετών και από την άλλη υπάρχει και η (πιθανή για τον πελάτη σου, ο λογιστής του το γνωρίζει αυτό) παραγραφή στις 31/12/2017 των χρήσεων από και το 2010 και πριν.

Επίσης ως ευαγγέλιο (κατ' εμέ) πάντα πρέπει να έχουμε το εύστοχο σχόλιο του Παύλου.

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα είδα το σχόλιο του Παύλου! 

Ακριβώς αυτό. Το Ε9 είναι ενα εργαλείο που μας "λύνει" τα χερια τόσο σε μας όσο, κυρίως, στον Ιδιοκτήτη

αρκεί να έχει ένα νόημα όσον αφορά το τι βλέπουμε με το τι δηλώνεται. Και όταν λέω τι βλέπουμε δεν εννοώ

αν είναι βαμμένο εσωτερικά ή εχει καινούρια πλακάκια στο δάπεδο ή καινούρια κουζίνα. Υπάρχει σαφής διάκριση

μεταξύ ενός κτιρίου προ του 83 και ενός κτιρίου μετα το 83 όπως και ενός κτιρίου μετά το 2000 ως προς τον δομικό 

τύπο.

Link to comment
Share on other sites

Φωταγωγός στο ισόγειο που τον έχει "πάρει" το διαμέρισμα, πώς αποδεικνύουμε ότι έγινε μετά τις 26-7-2011;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς πριν τις 28/7 και όχι μετά γιατί αν είναι μετά δεν τακτοποιείται. Προσθέτεις τα τμ του φωταγωγού στο Ε9.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, akis73 said:

Προφανώς εννοείς πριν τις 28/7 και όχι μετά γιατί αν είναι μετά δεν τακτοποιείται. Προσθέτεις τα τμ του φωταγωγού στο Ε9.

 

ακη, σωστα...+1

και, Ιούλιε,

τακτοποιεις ειτε με το εκ κατασκευης είτε σε ολους τους οροφοους, ειτε με το 51%

ειτε χωρις αυτα, αν περιεχονταν στη κατοψη σου η επεκταση.

Ως προς την μεταβιβαση, εδω εχουμε θεμα...με την "μονομερη τροποποιηση της συστασης"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ο πάγος και το νερό φταίνε που μπορεί να είναι μπόμπα:mrgreen:

Εντάξει την ημερομηνία την ξεκαθαρίσαμε (εξάλλου κοντά είχες πέσει). 28/7/2011 η περιβόητη κόκκινη γραμμή των αυθαιρέτων (τρομάρα τους).Κατά τα άλλα ότι λέει ο Δημήτρης παραπάνω. Κυρίως το θέμα είναι πως θα γίνει η μονομερής τροποποίηση.

Link to comment
Share on other sites

"ο χρόνος εγκατάστασης της αλλαγής χρήσης από βοηθητική σε κύρια σε κτίρια με οικοδομική άδεια αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής, άλλως λαμβάνεται ο χρόνος θεώρησης της αδείας για την ηλεκτροδότηση του ακινήτου."

Το παραπάνω προφανώς ισχύει για τους υπόγειους βοηθητικούς χώρους που πλέον έγιναν κύριοι. Η ερώτησή μου είναι αν ισχύει και για τους ημιυπαίθριους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.