Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

On 10/9/2018 at 11:50 ΠΜ, killertomato said:

θα πεις στον ιδιοκτήτη να διορθώσει το Ε9 (έχει υποχρέωση όπως λέει και ο συνάδελφος παραπάνω) και να βάλει ως ημερομηνία κατασκευής (με ΗΧ) τον μαρτιο 2002.

Πρόσεχε τι θα γράψεις στην τεχνική έκθεση, αν γίνει μεταβίβαση και ο συμ/φος δει ημερομηνία αυθαίρετης κατασκευής  μεταγενέστερη του έτους κατασκευής της άδειας, αυτή συμπαρασύρει όλο το διαμέρισμα και θα επιβαρυνθεί η παλαιότητα όλων των τετραγωνικών. Έτσι αναβαίνει η αντικειμενική αξία όλου του διαμερίσματος (άρα ΕΝΦΙΑ, φόροι κτλ).

Έχω περίπτωση οπού για 5τμ αυθαίρετης προσθήκης (κατασκευή 2008) σε διαμέρισμα του 1975 - 110μ2, το διαμέρισμα έχασε την παλαιότητα του 75 και λογίζεται ως του 2008. Επιβεβαίωση και από ΔΟΥ

Καλημέρα 

Μίλησα με λογιστή και μου είπε ότι διόρθωση του Ε9 μπορείς να κάνεις για 5 έτη πριν, άρα αναγκαστικά με ότι δικαιολογητικό έχεις δεν μπορεί να καταχωρηθεί με ημερομηνια προγενέστερη του 2012. Αυτό το ερμηνεύει ότι στην 5ετία υπάρχει παραγραφεί και δεν μπορεί να γίνει διόρθωση πριν από την παραγραφή. Επίης ο ΕΝΦΙΑ αναζητείται από το 2012 και έπειτα. 

Το έχετε συναντήσει και εσείς?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ούτε ο 4178 ούτε ο 4495 , όταν αναφέρουν Ε9 ως αποδεικτικό παλαιότητας, δεν αναφέρουν χρονολογία. Είναι γενική διατύπωση.

 

Link to comment
Share on other sites

το λεει στην εγκ. 3 παρ. 22

Οταν στο Ε9 αναφερεται το αυθαιρετο και ο χρονος κατασκευης, θεωρειται δημοσιο εγγραφο

απο το οποιο αποδεικνύεται  ο χρονος ολοκληρωσης της κατασκευης/χρησης

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αλλά δεν διευκρινίζεται αν το Ε9 που κατατίθεται πρέπει να είναι το τελευταίο ή πριν το 2011 ή φορολογικό έγγραφο του έτους κατασκευής της αυθαιρεσίας. Αρκεί να είναι Ε9 και να αναφέρεται η αυθαιρεσία και η χρονολογία κατασκευής της. 

Link to comment
Share on other sites

οταν λεει "τελευταιο" εννοει αυτό  όπου καταγραφεται το ακινητο με σωστο εμβαδον και ετος  κατασκευης.

[υποτιθεται  οτι απο το 2005 που αρχισε το ηλεκτρονικο Ε9, εχουν δηλωθει και νομιμα και αυθαιρετα.

Μερικοι δεν  εγραψαν σωστα ούτε τα νομιμα...  ή  δεν  εγραψαν καθολου τα αυθαιρετα

και δεν τα γραφουν ούτε μεχρι και σημερα.]

 

Μπορει να το διόρθωσε το 2016, τοτε που επιτρεπονταν οι διορθωσεις χωρις προστιμο.

Εάν και τι φόρο θα πληρωσει, δεν αφορα εσενα.

Εσυ ή ζητας α/φ ή άλλα εγγραφα "δημοσιου χαρακτηρα"

άλλως θες ενα Ε9 με την "σωστη" χρονολογια.

Αυτη ειναι δουλεια των λογιστων, οχι δικη μας.

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν εμφανιστεί Ε9 του 2018 με τη διόρθωση και δείχνει την αυθαιρεσία με σωστά τμ και χρονολογία της κατασκευής της, σε ενδεχόμενο έλεγχο δεν μπορεί ο ελεγκτής να μην αποδεχθεί το δικαιολογητικό ως μαγειρεμένο "για να βγαίνει η δήλωση" κατ.2 ; Αφού με έλεγχο στα προηγούμενα έτη δεν φαίνεται ;

Link to comment
Share on other sites

αυτος που το δηλωσε το 2018 για πρωτη φορα

[και δεν μιλαμε μονον για παλαιοτητα...μπορει και στα τμ. να κανει διορθωση ή σε άλλα στοχεια...]

δεν θα μπορει να μεταβιβασει,  επειδη χρειαζεται βεβαιωση ΕΝΦΙΑ για τα τελευταια 5 ετη.

Αν ελεγχθει, θα ελεγχθει απο τη ΔΟΥ, σαν φορολογικη παραβαση.

Ο ελεγκτης δεν εχει καμμια αρμοδιοτητα να επιβαλει "φορολογικα προστιμα".

Υποχρεουται  να δεχτει το δημοσιο εγγραφο.

Παντως, αυτο που -συνηθως- κανουν όλοι,  ειναι να διορθωνουν του 2012, με την παλαιοτητα ή τα τμ.  που γραφουν οι ίδιοι,

με προστιμο 100 ευρω και μετα κανουν " μεταφορά",

-ή πώς αλλοιως το λενε- στα επομενα χρονια κλικαροντας αντιστοιχες χρονιες...χωρις να πληρωνουν.

Δημοτικα τελη και ΤΑΠ,  τα οφειλει αναδρομικα απο την δημοσιευση του 4178, και δεν τα γλυτωνει,

διοτι  οι Δημοι πλεον εημερωνονται αυτοματα απο το συστημα του ΤΕΕ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Ε9 το ανάγνωσμα του κυρίου δεηθώμεν!!!!

Κτίριο με 3 οικοδομικές άδειες (1962,1967,1977) με 3 ανεξάρτητες Ο.Ι. στο ισόγειο (καταστήματα) δηλώνονται όλες στο Ε9 με έτος κατασκευής το 1962!!!!! Η κάθε οριζόντια ιδιοκτησία κατασκευάστηκε σε διαφορετικό χρόνο (1962,1967,1977) .

Ο μοναδικός ιδιοκτήτης του ακινήτου κατασκευάζει, σύμφωνα με δήλωσή του, το 1981 στα 2 ισόγεια καταστήματα (αυτά με Ο.Α. 1962, και 1977)  αυθαίρετη κεραμοσκεπή 2,50 Χ 10,00 στην πρασιά του κτιρίου και την μετατρέπει σε κλειστό χώρο τοποθετώντας κινητά πλαίσια υαλοστάσιων (οι γνωστές προεκτάσεις των καφενείωνμε τζαμαρίες  στις πρασιές). Από Α/Φ του κτηματολογίου δεν βγαίνει και πολύ άκρη αν την εξετάσει κανείς με zoom στο pc. Κόστος φωτοερμηνείας απορίφθηκε από τον ιδιοκτήτη.

H υπαγωγή έχει γίνει στον 4178, έχει εξοφληθεί το πρόστιμο, και θα μεταφερθεί στον 4495 λόγω προσθήκης μίας λοιπής παράβασης. Επειδή αλλάζω την Τ.Ζ. του ακινήτου (με βάση αυτές του 2016) δεν προκύπτει επιπλέον πρόστιμο.

Μου αρκεί διορθωμένο Ε9 με τα σωστά τετραγωνικα (δηλ. νόμιμα + παράνομα);

Μπορεί να αλλαχθεί και το έτος κατασκευής και να μπει και η ιδιοκτησία του 1962 με χρόνο κατασκευής 1977 (το έτοςτης τελευταία Ο.Α.) ώστε να μην αλλάξω τα στοιχεία της δήλωσης δηλαδή την κατηγορία 2 των αυθαιρεσιών; Τι μπορεί να σημαίνει η αλλαγή της χρονολογίας. Σημειώνω 'οτι έχει γίνει συμβολαιογραφική πράξη το 1987.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, δυστυχώς δεν έχω χρόνο να τρέξω όλη τη συζήτηση και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

έχω την περίπτωση πατέρα ενός φίλου -που μου ήρθε τελευταία στιγμή- για τον οποίο γνωρίζω πότε έκανε την αυθαιρεσία στο ακίνητό του (2001 - εγώ δεν ήμουν καν Μηχανικός τότε).

Το θέμα είναι ότι δεν έχει αποδεικτικά του χρόνου κατασκευής (Α/Φ, κλπ). Έκανε εφέτος τροποποίηση του Ε9 για το 2013 και μετά (πλήρωσε 3.500€), όπου δηλώνει σωστά m2 και ως έτος κατασκευής το 2001 (νομίζω αυτό το έτος κατασκευής δήλωνε πάντα).

Με καλύπτει αυτό;

Αν όχι, (δεν το έχω ξανακάνει αλλά) μπορώ να βεβαιώσω εγώ ότι η αυθαιρεσία (επέκταση Α' Ορόφου - προσθήκη δύο δωματίων) έγινε ταυτόχρονα με την ανέγερση του υπόλοιπου κτιρίου; Για το υπόλοιπο κτίριο (δλδ για τα m2 εντός ΟΑ) υπάρχουν δημόσια έγγραφα.

[[ Έκδοση ΟΑ το 1999, ολοκλήρωση προ της 1/1/2004 ]]

Edited by Konstantinos_K
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.