Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Έχω κάνει παρόμοιο ερώτημα και στον 4178 αλλά μάλλον εδώ κρίνεται πιο κατάλληλο σημείο.

Βλέπω στο υπόβαθρο 2007-2009 το ακίνητο που με αφορά. Μπορώ να κάνω χρήση με print screen για πιστοποίηση κατασκευής προ του 2011 ή οφείλω να παραγγείλω και να αγοράσω τη χρήση των πνευματικών δικαιωμάτων. Οι τοπογράφοι χρησιμοποιούν κατά κόρον σκαριφήματα του Κτηματολογίου και Google σε τοπογραφικά...δεν κάνω εμπορική χρήση.. 

Υπάρχει ζήτημα;   

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, akis73 said:

Όχι δεν υπάρχει θέμα, απλά η αυθαιρεσία φαίνεται στην φώτο από το κτηματολόγιο;

 

ναι. ειναι ενα αποθηκακι που φαινεται στην επεκταση του ογκου και θα ηθελα να το χρησιμοποιησω. δεν χρειαστηκα ως τωρα αεροφωτογραφία γιατι ειχα περιπτωσεις με μικρές τροποποιησεις του σκελετου της οικ. αδειας που ειναι αυταπόδεικτος ο χρόνος κατασκευής και οχι επεκτασεις. επίσης χρησιμοποίησα μερικές φορές και prin screen απο google που επίσης με κάλυπταν (π.χ. σκια στο έδαφος από καθ'ύψος επέκταση τμήματος της οικοδομης)

Δεν υπάρχει ρίσκο λες δλδ...;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, akis73 said:

Δεν υπάρχει θέμα, απλά δες αν υπάρχει καθαρότερη φωτο από το google maps και βάλε την καλύτερη.

 

Η καλύτερη είναι του κτηματολογιου. Το google earth σταματαει στην περιοχη μου το 2013 (οποτε μετα το 2011) και δεν μου κανει.

Πρεπει να γραψω στην τεχνική μου εκθεση οτι δεν αποτελεί εκμετάλλευση ή κατι τέτοιο; Γενικά τα print screen πόσο ειναι αποδεκτα;

Link to comment
Share on other sites

Στην τ.ε. θα γράψεις ότι προσκομίζεται α/φ (πηγή: κτηματολόγιο) τάδε χρονολογίας, τα περί δικαιωμάτων κλπ δεν παίζουν ρόλο οπότε μην τα γράφεις. Υποτίθεται ότι οι φωτογραφίες ειναι προς ελεύθερη διάθεση.

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, akis73 said:

 Υποτίθεται ότι οι φωτογραφίες ειναι προς ελεύθερη διάθεση.

 

διαβαζοντας λίγο τους όρους χρήσης και στο ktimanet και στην google λιγο σκιάχτηκα. επίσης αναρωτήθηκα γιατί ο κόσμος τρέχει για αεροφωτογραφίες αλλά μάλλον επειδη θελει να καλυφθεί για συγκεκριμένες περιόδους παλαιότητας...οποτε οκ.

σε εταιρεία που έψαξα μου ζήτησαν 250+φπα για αεροφωτογραφια 2011... 

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα με δικαιώματα, φυσικά αν θες α/φ από ιδιωτική εταιρία με πχ. καλύτερη ανάλυση θα πληρώσεις αναλόγως.

ΥΓ: Το google earth έχει χρονοιστορία, είσαι σίγουρη ότι δεν βρήκες κάτι εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, akis73 said:

 Το google earth έχει χρονοιστορία, είσαι σίγουρη ότι δεν βρήκες κάτι εκεί;

Το γνωριζω. Εχει απο το 2013 και μετα για τη συγκεκριμενη περιοχη.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ χοτρικα σου ζητησαν 310 ευρώ? Με τοσα στο Γυς παίρνεις 15α/φ. Αμφιταλατευεσαι εδυ ή ο πελάτης? Αλλωστε το αγαπητο υπουργείο θα ανεβάσει α/φ Επικρατειας συγκεκριμενα την 28/07/11 σύντομα...

Δεν γνωρίζω την περιοχή την περίπτωση και τον πελάτη αλλά.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.