Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

9 ώρες πριν, freecat said:

@laxanos το print screen ακούω από συναδέρφους ότι πάει σύννεφο. μήπως μας εκθέσει κάποια στιγμή αυτό; δηλαδή γίνεται χρήση συχνά και της προεπισκόπησης των αεροφωτογραφιών του ΓΥΣ και του Κτηματολογίου με αυτόν τον τρόπο. γράφει ο άλλος "πηγή Κτηματολόγιο έτος 1983" και print screen...

Αααα δεν εννοούσα αυτό. Εννουσα την υπηρεσία θέασης ορθοφωτογραφιών που είναι στο υπόβαθρο 2007-2009. Δεν εννοούσα αυτό με το printscreen, το οποίο γνωρίζω ότι γίνεται,

αλλα προσωπικά δεν το εχω κάνει καθώς κρατώ επιφυλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, laxanos said:

Εννουσα την υπηρεσία θέασης ορθοφωτογραφιών που είναι στο υπόβαθρο 2007-2009.

αγορά δηλαδή των δικαιωμάτων από εκείνο το υπόβαθρο;

 

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Απο τις παλιές Α/Φ που διατειθονται απο την ΕΚΧΑ και αναφερεις οτι γίνεται printscreen οταν χρειάζομαι κάτι τις αγοράζω.

Απο εδώ: http://gis.ktimanet.gr/wms/ktbasemap/

Τις χρησιμοποιώ ώς είναι όπως και απο το google earth

 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, laxanos said:

Απο τις παλιές Α/Φ που διατειθονται απο την ΕΚΧΑ και αναφερεις οτι γίνεται printscreen οταν χρειάζομαι κάτι τις αγοράζω.

Τις χρησιμοποιώ ώς είναι όπως και απο το google earth

Όταν δηλαδή τις χρησιμοποιείς ως στοιχείο παλαιότητας τις αγοράζεις. Έχει μία λογική μεν, αλλά..

Στο ΤΕΕ ειπώθηκε πάντως ότι οι φωτογραφίες Google είναι αποδεκτές αλλά έχουν και παράδειγμα ΥΔΟΜ που δεν τις δέχτηκε ως επίσημο στοιχείο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν αγοράζω οτι χρησιμοποιώ απο το link στο οποίο αναφέρεται δεξια οτι οι Α/Φ αφορούν υπόβαθρο 07-09.

Αν τώρα θέλω μια του 1984 για παράδειγμα, θα την δώ όσο μπορώ απο τη προεπισκόπηση αλλά για να τη χρησιμοποιήσω 

θα την αγοράσω.

Προφανώς και χρησιμοποιώ απο google, είτε earth, είτε street view και δεν παει να λέει οτι θέλει η κάθε ΥΔΟΜ.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Nuvola apps bookcase.png Ετυμολογία

ατέρμων < αρχαία ελληνική ἀτέρμων

Open book 01.svg Επίθετο

ατέρμων, -ων, -ον

καλημερα σας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, freecat said:

Δες τι κατάχρηση γίνεται...

@akis73 γνωρίζεις μήπως σήμερα οι αεροφωτογραφίες του Κτηματολογίου με τι ταχύτητα εξυπηρετούνται σήμερα; προλαβαίνει κανείς τον 4178; 

@laxanos το print screen ακούω από συναδέρφους ότι πάει σύννεφο. μήπως μας εκθέσει κάποια στιγμή αυτό; δηλαδή γίνεται χρήση συχνά και της προεπισκόπησης των αεροφωτογραφιών του ΓΥΣ και του Κτηματολογίου με αυτόν τον τρόπο. γράφει ο άλλος "πηγή Κτηματολόγιο έτος 1983" και print screen...

Καλησπέρα, δεν έχω πάρει πότε κτημ/γίου φώτος για να ξέρω.

Για το print screen, δεν βλέπω κανένα πρόβλημα. Στο κάτω κάτω δεν ζητείται φωτοερμηνεία οπότε μια χαρά κατ' εμέ. Αυτό εννοείς όταν λες κατάχρηση;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

Σε κτίριο του 1980 (φαίνεται σε αεροφωτογραφία) κατασκευάστηκε σε ισόγεια οριζόντια ιδιοκτησία  αυθαίρετη επέκταση προς τον ακάλυπτο 15 τ.μ. Ο ιδιοκτήτης μου λέει: "εγώ ήρθα το 1989 και το βρήκα έτσι", παρ' όλα αυτά ο ακάλυπτος έχει καταχτιστεί και από άλλους και δεν είναι προσβάσιμος για να δω συνάφειες και τρόπο δόμησης για να πω ότι έγινε από την αρχή της κατασκευής. Επίσης αυτές οι επεκτάσεις, και από τους υπόλοιπους, έχουν γίνει μόνο στον ισόγειο όροφο. Το 1991 έγινε αναθεώρηση της άδειας για αλλαγές χρήσης που έγιναν και στο ισόγειο και στον 1ο όροφο και έχουν κατατεθεί σχέδια που δεν αποτυπώνουν την υφιστάμενη κατάσταση. Άρα καίγεται η παλαιότητα της αρχικής κατασκευής αν και προϋπήρχαν αυτά. Να κινηθώ με παλαιότητα 1993-2003 που όμως δεν μπορώ να το αποδείξω κάπως (εσωτερικά πάντως επειδή είναι άθλια κατασκευή φαίνεται ότι είναι πριν το 2004) ή αναγκαστικά να πάω  με την πιο πρόσφατη;; Με υ.δ. ιδιοκτήτη δεν καλύπτομαι μου είπαν από το ΤΕΕ.

 

Συμπλήρωσε την ειδικότητά σου στο προφίλ (εφόσον είσαι μηχανικός). Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(από μεταφορά)

Καλημέρα, παρακαλώ για αποδεικτικό παλαιότητας, αλλαγής χρήσης χώρου από βοηθητικό-αποθήκη σε κατοικία,  ποιο αποδεικτικό χρησιμοποιούμε εκτός του Ε9; Η αρχική ηλεκτροδότηση από ΔΕΗ  βεβαιώνει και την αρχική χρήση ως κατοικία; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς να κάνεις πρώτα αναζήτηση για ήδη υπάρχον με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Αεροφωτογραφία από το google earth μας καλύπτει για τον χρόνο της αυθαίρετης κατασκευής;
Αν ναι υπάρχει κάποια εγκύκλιος που το διευκρινίζει;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.