Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα, σε ένα χώρο που δεν έχει λάβει επίσημα «χρήση» και είναι μη ηλεκτροδοτημενος έως και σήμερα, τι χρήση βάζουμε? 

Για παράδειγμα εγώ έχω σε διώροφη οικοδομή με άδεια για «αδιαμόρφωτο ισόγειο και όροφο κατοικία» την αυθαιρεσία: κλείσιμο ισογείου.

Τι χρήση βάζω? Από τη στιγμή που αυτό δεν ηλεκτροδοτείται αλλά έχει όψη καταστήματος (γύρω γύρω βιτρίνες). Αν βάλω κατάστημα...δεν το θεωρώ σωστό γιατί δεν έχει λειτουργήσει ποτέ ως κατάστημα. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

κι αν ειχε γυρω γυρω  τοιχους με  παραθυρα και μια εξωπορτα  και δεν ειχε κατοικηθει ποτέ,

δεν θα το  θεωρουσες  "κατοικια"?

Ο εκ  κατασκευής προορισμος ειναι για καταστημα.

Ακριβο/φθηνο...αυτο δεν το αλλαζεις εσυ κατα το  δοκουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Roukat said:

Καλημέρα, σε ένα χώρο που δεν έχει λάβει επίσημα «χρήση» και είναι μη ηλεκτροδοτημενος έως και σήμερα, τι χρήση βάζουμε? 

Για παράδειγμα εγώ έχω σε διώροφη οικοδομή με άδεια για «αδιαμόρφωτο ισόγειο και όροφο κατοικία» την αυθαιρεσία: κλείσιμο ισογείου.

Τι χρήση βάζω? Από τη στιγμή που αυτό δεν ηλεκτροδοτείται αλλά έχει όψη καταστήματος (γύρω γύρω βιτρίνες). Αν βάλω κατάστημα...δεν το θεωρώ σωστό γιατί δεν έχει λειτουργήσει ποτέ ως κατάστημα. Τι λέτε?

θα έλεγα, για να σοβαρευτούμε λίγο να πάρεις την δυσμενέστερη σχετική περίπτωση, πράγματι μια κουβέντα με τον ιδιοκτήτη θα βοηθούσε. Μην κοιτάξεις να γλιτώσεις πρόστιμο, κατανοώ μεν ευλογο το ερώτημα, όμως αν η κατασκευή σου δίνει την εικόνα οτι κατάστημα θα γίνει, τι το σκέπτεσαι περισσότερο??

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά ένα κατά την Ο.Α "αδιαμόρφωτο" (με την έννοια του ΓΟΚ 73) και μη διαμορφωμένο  πλήρως για μια προφανή χρήση θα το έβαζα

με τη χρήση που προτίθεται να δώσει στο χώρο μελλοντικά  ο ιδιοκτήτης (αν φυσικά η χρήση επιτρέπεται από τη χρήση γης της περιοχής)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Arche δεν παρεξήγησα καθόλου, μάλιστα γέλασα πολύ! Ήταν πολύ εύστοχο το αστείο σου. Καλή συνέχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλήμερα σε όλους είμαι νέος στο φόρουμ και στην δουλειά μιας και έχω μόνο 4 μήνες που έκανα έναρξη. 

έχω μια υπόθεση με αλλαγή χρίσης από βοηθητικό σε κυρία κατοικία στο ισόγειο διώροφης οικοδομής, που πραγματοποιήθηκε από την αρχή τις ανέγερσης τις οικοδομής με βάση αυτά που μου είπαν οι ιδιοκτήτες.

για την απόδειξη της αλλαγής χρήσης μπορώ να χρησιμοποιήσω τον χρόνο θεώρησης της  αδείας της οικοδομής που σας επισυνάπτω παρακάτω?

καθώς και την βεβαίωση που ζήτησα από την ΔΕΗ πότε έγινε η πρώτη ηλεκτροδότηση?

img20181121_10372971.pdf

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο μαγικό κόσμο των αυθαιρέτων.  Θα πρότεινα για παν ενδεχόμενο να τους βάλεις να καταχωρήσουν σωστά στο Ε9 τη χρήση και την επιφάνεια του ισογείου πριν προχωρήσεις σε υπαγωγή. Με αυτό το αποδεικτικό ( τροποποιημένο Ε9) είσαι πλήρως καλυμμένος.

Η εγκεκριμένη χρήση του ισογείου ποια ήταν βάσει της άδειας;

Το ακίνητο βρίσκεται εντός σχεδίου/οικισμού;

Υ.Γ Η άδεια δεν διαβάζεται εύκολα (θέλει καλύτερο σκανάρισμα ίσως).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Pavlos33,

Κατα την έκδοση της οικοδομικής αδείας το ισόγειο δηλώνετε σαν αποθήκη και είναι εντός σχεδίου / οικισμού, ο ιδιοκτήτης είναι ο κληρονόμος που το δήλωνε σαν γονική παροχή από τον πατέρα τού τα τελευταία χρόνια, για τον λόγο ότι δεν έχει γίνει ακόμα αποδοχή κληρονομιάς και θέλουν να το τακτοποιήσουν πρώτα, πιο Ε9 να ζητήσω?

ο ιδιοκτήτης βρήκε από την ΔΕΗ ότι η πρώτη ηλεκτροδότηση έγινε το 1986 σαν ηλεκτροδότηση κατοικίας , η βεβαίωση από την ΔΕΗ δεν αποδεικνύει το χρόνο παλαιότητας ?

Edited by G T
Link to comment
Share on other sites

 συμπληρωματικα, ποιος ηταν ιδιοκτητης και με τι συμβολαιο και πότε ?.

- ποιος πεθανε και πότε?

-ποιος ειναι κληρονομος και τι "γονικη παροχη" ειχε? Αρα, τι  αποδοχη κληρονομιας  να κανει?

Δες μηπως εχει καποια γονικη με διαχωρισμο  ψιλης με επικαρπία...

ποιοί ειναι οι αλλοι ιδοκτητες

δες τα και με τον συμβ/φο σου

και τα λεμε

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.