Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 088 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα πριν την 28.07.2011 - Περίπτωση 1 (Κατασκευές που έχουν υπαχθεί σε προηγούμενους νόμους)


Recommended Posts

16 λεπτά πριν, dimitris GM said:

αυτα τα 570 τμ. ηταν ανεξαρτητο γηπεδο?? πώς προεκυψαν...???

 

Είναι κάθετη ιδιοκτησία. Έγινε σύσταση κάθετης το 1986 σε ακίνητο συνολικού εμβαδού 4020 τ.μ. και χωρίστηκε σε έξι κάθετες. Δύο μήνες αργότερα το ένα τεμάχιο, αυτό των 570 τμ., το αγόρασε ο σημερινός ιδιοκτήτης. Οι τρεις από τους άλλους πέντε έχουν επίσης βάλει αυθαίρετα στις δικές τους κάθετες. Επίσης, από τις έξι κάθετες, οι τρεις έχουν τμήμα που είναι δασικό σύμφωνα με τους δασικούς χάρτες. Όχι το συγκεκριμένο τεμάχιο των 570 τμ., αυτό είναι έξω από το δάσος.

(Πρόκειται για πλήρες μπάχαλο, το ξέρω.)

 

Edited by scn
Link to comment
Share on other sites

αρα, πριν το 1992 εγινε νομιμη συσταση καθετης

Καθε καθετη τακτοποιει μονη της τις δικες της αυθαιρεσιες

Στην δικη σου, εγινε τακτοποιηση αλλα δεν εκδοθηκε βεβαιωση

ο 4014 δεν  "ισχυει".... πρεπει να μεταφερθει στον νεο νομο...

εκει θα προστεθει και η αυθαιρετη μεσοτοιχια.

[για οσους "εμπιπτουν" εντος δασους, θα το δουν και θα κανουν στις σχετικες ενεργειες]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@scn^Για τη δυνατότητα μεταβίβασης τακτοποιημένου ακινήτου με τον 4014:

On 10/2/2021 at 4:55 ΜΜ, Pavlos33 said:

Αν ήταν με πλήρως ανεβασμένα δικαιολογητικά νομίζω πως δεν απαιτείτο μεταφορά τους στον 4178. Οι βεβαιώσεις φυσικά εκδίδονται μέσω του 4495 για ημ/νια αυτοψίας μέχρι και 31/1/2021, αλλιώς μέσω του ΠΣ της ΗΤΚ με την έκδοση του πιστοποιητικού πληρότητας.

Από το θέμα "Βεβαίωση μεταβίβασης σε ακίνητο τακτοποιημένο με τον Ν.4014"

Αν διαβάσεις τη συζήτηση θα διαπιστώσεις ότι υπάρχει και διαφορετική προσέγγιση.

Edited by Guthwik
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου όμως ότι δεν έχει τακτοποιηθεί η περίφραξη τότε μάλλον πρέπει να περάσει μέσω 4495 η δήλωση του 4014 ή να γίνει μια επιπλέον δήλωση στον 4495 μόνο για την περίφραξη. Νομιμοποίηση δεν γίνεται γιατί εξ' όσων γνωρίζω απαγορεύεται περίφραξη μεταξύ καθέτων.

Άρα: έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία με τον 4014? Αν ναι 2 επιλογές: είτε περνάει στον 4495 και προστίθεται η περίφραξη, είτε νέα δήλωση 4495 μόνο η περίφραξη.

Δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία με τον 4014? Μεταφορά στον 4495 και προσθήκη της περίφραξης.

 

Προσωπικά σε κάθε περίπτωση θα επέλεγα την περίπτωση με μεταφορά στην 4495.

 

Επίσης, εξετάστε την περίπτωση μήπως μπορεί να δοθεί βεβαίωση χωρίς την τακτοποίηση της περίφραξης μιας και σύμφωνα με το λεκτικό της βεβαίωσης δεν θα υπάρχει αυθαίρετη Υ.Δ, Υ.Κ και Υ.Υ. Πάνω σε αυτό καλό είναι να ακούσετε τη γνώμη και άλλων συναδέλφων, και να ψάξετε Ε/Α από το ΤΕΕ Πελοποννήσου. 

 

Τέλος, επειδή ο 4014 ήταν ο πρώτος νόμος από την τριπλέτα για τα αυθαίρετα και ενδέχεται να έχει γίνει κάποιο λάθος καλό είναι να εξεταστεί ΚΑΛΑ η τότε δήλωση. Στην αρχή ψαχνόμασταν για το "πως μπαίνει τι".

Spin off ερώτηση: Αλήθεια @dimitris GMέστω ότι έχει γίνει κάποιο λάθος σε δήλωση ή βεβαίωση του 4014, ειδικά στις αρχές, για πόσα χρόνια μετά έχει ευθύνη ο μηχανικός? Ή να το θέσω και αλλιώς, αφού ο 4014 κρίθηκε αντισυνταγματικός, τυχόν λάθη επιφέρουν ποινές? Πιστεύω ότι σιγά σιγά θα βρισκόμαστε "αντιμέτωποι" με δηλώσεις ή βεβαιώσεις που θα τις θεωρούμε λάθος, ακόμα και δικές μας παλιές δηλώσεις ή βεβαιώσεις...

Edited by Charlie
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 σωστα

  υπαρχουν οι μεταβατικες διαταξεις του αρθρου 30 του 4178 που οριζουν τι γινεται με τις "ολοκληρωμενες"

2. Για τις ολοκληρωμένες πράξεις υπαγωγής για τις οποίες έχει καταβληθεί το σύνολο του προστίμου και έχει περαιωθεί η διαδικασία αυτομάτως ή μετά από αίτηση του ενδιαφερόμενου εκδίδεται πράξη ολοκλήρωσης της υπαγωγής κατά τις διατάξεις του παρόντος.

3. Εκκρεμείς υποθέσεις διεκπεραιώνονται σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2021 at 9:11 ΜΜ, Guthwik said:

@scn^Για τη δυνατότητα μεταβίβασης τακτοποιημένου ακινήτου με τον 4014:

Από το θέμα "Βεβαίωση μεταβίβασης σε ακίνητο τακτοποιημένο με τον Ν.4014"

Αν διαβάσεις τη συζήτηση θα διαπιστώσεις ότι υπάρχει και διαφορετική προσέγγιση.

Διάβασα τη συζήτηση και ομολογώ ότι μπλέχτηκα περισσότερο. Αν κατάλαβα καλά, μεταβίβαση μπορεί να γίνει μόνον εφόσον είναι πλήρης η τακτοποίηση στον 4014 και τώρα γίνει η διαδικασία με τον 4495 για την περίφραξη.

Αν δεν είναι πλήρης η τακτοποίηση στον 4014, από ό,τι κατάλαβα, δεν μπορεί να μεταφερθεί πια στον 4495. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2021 at 12:39 ΠΜ, Charlie said:

Πάνω στο ίδιο θέμα του vgsk ερώτηση και σχόλια και από εμένα.

 

1. Στο σώμα του νόμου αναφέρει ότι όταν έχουμε υπέρβαση του 40-40-20 τότε με υπαγωγή στον 4495 και παράβολο 100€ έχουμε οριστική εξαίρεση. Αντιγράφω: ".....Σε περίπτωση υπέρβασης των ανωτέρω ποσοστών ή αν οι κατασκευές βρίσκονται εντός προκηπίου, η εξαίρεση από την κατεδάφιση ισχύει για το χρόνο που προβλέπεται στους νόμους 3775/2009 και 3843/2010 και επιτρέπεται η μεταβίβαση και η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος επ' αυτών. Για την οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση είναι απαραίτητη η δήλωση υπαγωγής στις διατάξεις του άρθρου 96 με την καταβολή παραβόλου ύψους εκατό (100) ευρώ."

 

Στην εγκύκλιο 2 όμως λέει άλλα και συγκεκριμένα:

 

"Οι αυθαίρετες κατασκευές της περίπτωσης 1 β), για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία με τις διατάξεις των νόμων 3775/2009 και 3843/2010, εφ’ όσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις των εδαφίων αα) και ββ), δηλαδή δεν παραβιάζουν σε ποσοστό μεγαλύτερο του σαράντα τοις εκατό (40%) τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του είκοσι τοις εκατό (20%) το ύψος της οικοδομικής άδειας, συμπεριλαμβανομένων άλλων αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετων αλλαγών χρήσης επί του ακινήτου και δεν βρίσκονται εντός προκηπίου, εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση μετά από δήλωση υπαγωγής με καταβολή παραβόλου ύψους εκατό (100) ευρώ. Σε περίπτωση υπέρβασης των ανωτέρω ποσοστών, η αναστολή επιβολής κυρώσεων ισχύει για τον προβλεπόμενο από τους παραπάνω νόμους χρόνο."

 

Ούτε λίγο ούτε πολύ λέει ότι αν έχουμε υπέρβαση του 40-40-20 τότε δεν γίνεται τίποτα και απλά υπάρχει αναστολή κυρώσεων για συγκεκριμένο χρόνο.

Τελικά τι από τα δύο ισχύει?

 

2. Επίσης...σύμφωνα με το λεκτικό του νόμου σε βάζει να συγκρίνεις με τις υπερβάσεις της Ο.Α. και πουθενά δεν αναφέρει για ποσοστά Ο.Ι. κτλ... Δηλαδή μήπως συκρίνω με τις υπερβάσεις όλης της οικοδομής ακόμη και αν έχω Ο.Ι?

 

3. Και έστω ότι στο 1. ισχύει ότι ναι μεν έχω υπέρβαση του 40-40-20 αλλά πληρώνω 100€ και πάω κατηγορία 5 και ας υποθέσουμε ότι έχω πληρώσει παράβολο πριν την ημερομηνία....λήξεως (αυτή την περίπτωση έχω ακριβώς, δεν είναι υποθετική). Τι στο καλό θα κάνω με την κατηγορία? Θα την αφήσω 5? Αφού de facto η 5 δεν παίρνει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση.

 

Η παραφροσύνη συνεχίζεται, δείτε γιατί:

 

4. Στο άρθρο 96 για τις κατηγορίες λέει ότι για τακτοποιημένους η/υ με τον 3843 δεν συνυπολογίζονται οι επιφάνείες τους μέχρι 80%. Συγκεκριμένα αναφέρει: "Ημιυπαίθριοι χώροι δε συνυπολογίζονται μέχρι του ποσοστού υπέρβασης 80% του πολεοδομικού μεγέθους κάλυψης και δόμησης, με την προϋπόθεση, ότι έχουν ενταχθεί στους νόμους 3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013"

 

Στην εγκύκλιο 2 όμως αναφέρει: "Για τον υπολογισμό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι που προσαυξάνουν τον συντελεστή δόμησης του ακινήτου, με την εξαίρεση μη αυτοτελών αυθαίρετων χώρων εντός του νομίμου περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές, καθώς και τακτοποιηθέντων ημιυπαιθρίων χώρων με τους νόμους ν.3775/09, ν.3843/10, ν.4014/11 και ν.4178/13 για τους οποίους έχει περαιωθεί η διαδικασία υπαγωγής."

 

Και άντε εδώ να υποθέσω, χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι επειδή υπάρχει η ειδοποιός διαφορά "για τους οποίους έχει περαιωθεί η διαδικασία υπαγωγής"  ότι πάω κατηγορία 4 αφού έχω περαιώσει την διαδικασία, άρα έχω 0% υπερβάσεις για έλεγχο κατηγορίας. Όμως αυτό εννοεί ο ποιητής?

 

Τι καταλαβαίνω: Ότι αν έχει γίνει τακτοποίηση με τον 3843 και έχει περατωθεί η διαδικασία τότε είσαι κατηγορία 4.

 

Τι δεν καταλαβαίνω: Πώς εξετάζω το 40-40-20 του άρθρου 88 (ανά Ο.Ι. με αναλογία ποσοστών? Με έλεγχο όλης της Ο.Α.?)

 

Τι δεν καταλαβαίνω vol 2: αν τελικά υπερβαίνω το 40-40-20, μπορώ να υπαχθώ στο άρθρο 88 για οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση πληρώνοντας 100€? Μάλλον ναι, γιατί αν δεν το υπερβαίνω αυτόματα εξαιρούμαι οριστικά. Απλά η εγκύκλιος ήρθε και ανακάτεψε τα πάντα.

 

Τι δεν θέλω να πιστέψω ότι ίσως ισχύει: Τα 100€ και η οριστική εξαίρεση ισχύουν μόνο για την περίπτωση που  α) έχεις περαιώσει τη διαδικασία ΚΑΙ β) δεν υπερβαίνεις τα ποσοστά 40-40-20.

 

Τι σκέφτηκα μόλις τώρα (γι αυτό και το edit): Αν έχεις περαιώσει τη διαδικασία και είσαι εντός ορίων 40-40-20 τότε με 100€ παίρνεις οριστική εξαίρεση. Αν έχει περαιώσει τη διαδικασία, σύμφωνα με την εγκύκλιο 2, πας κατηγορία 4, δηλώνεις ξανά τα τμ του η/υ και συμψηφίζεις τυχόν πρόστιμα και πάλι παίρνεις οριστική εξαίρεση.

 

Όποιος συνάδελφος τα έχει ξεκαθαρίσει ευχαρίστως να μοιραστεί μαζί μας λίγη σοφία...

Καλημέρα, μήπως έβγαλες άκρη με αυτό το θέμα? Έχω στείλει και ερώτημα στο ΤΕΕ, αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα. Αν έχω νέα θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vgsk said:

Καλημέρα, μήπως έβγαλες άκρη με αυτό το θέμα? Έχω στείλει και ερώτημα στο ΤΕΕ, αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα. Αν έχω νέα θα ενημερώσω.

Έστειλα ερώτημα στο ΤΕΕ Πελοποννήσου. Αν κρίνω από την Ε/Α 2468 η οποία παραπέμπει στην 1923 τότε με 100€ γίνεται υπαγωγή αν υπάρχει υπέρβαση των 40-40-20. Δηλαδή δεν δέχονται την εγκύκλιο.
Επίσης ΚΑΙ από την 2391 αντιλαμβάνομαι ότι δεν δέχονται την εγκύκλιο.

Απλά προκύπτει θέμα με το ζήτημα ότι θα είναι κατηγορία 5 και θα παίρνει οριστική εξαίρεση...

Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2021 at 1:06 ΜΜ, Charlie said:

Έστειλα ερώτημα στο ΤΕΕ Πελοποννήσου. Αν κρίνω από την Ε/Α 2468 η οποία παραπέμπει στην 1923 τότε με 100€ γίνεται υπαγωγή αν υπάρχει υπέρβαση των 40-40-20. Δηλαδή δεν δέχονται την εγκύκλιο.
Επίσης ΚΑΙ από την 2391 αντιλαμβάνομαι ότι δεν δέχονται την εγκύκλιο.

Απλά προκύπτει θέμα με το ζήτημα ότι θα είναι κατηγορία 5 και θα παίρνει οριστική εξαίρεση...

Οκ, δεκτό. Αυτό που ακόμα με μπερδεύει είναι το εξής:

Έστω ότι κάνουμε υπαγωγή ως Κατηγορία 5 λόγω της υπέρβασης 40-40-20 και πληρώνεται το παράβολο 100 ευρώ. Θα ισχύει η οριστική εξαίρεση ή έμμεσα υπονοείται από το κείμενο του νόμου ότι η οριστική εξαίρεση σε περίπτωση υπέρβασης του 40-40-20 θα ισχύει π.χ. αν το ακίνητο ανήκει στην Κατηγορία 1 ή 2 μόνο, μιας που για την κατηγορία 5 ισχύει εξαίρεση από την κατεδάφιση για 30 χρόνια?

 

Μόλις μου απάντησαν από το ΤΕΕ τηλεφωνικά και μου είπαν ότι η οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση στην περίπτωση που έχει περατωθεί η διαδικασία διατήρησης με βάση τον Ν.3843/10 ισχύει μόνο για κατηγορίες 1-4. Επομένως μου είπαν αν έχω υπέρβαση των 40-40-20 και η ιδιοκτησία εμπίπτει στην Κατηγορία 5 (και όχι Κατηγορία 1 ή 2), να μην κάνω καν υπαγωγή στον Ν.4495/17, γιατί ο ιδιοκτήτης τζάμπα θα πληρώσει το ποσό των 100 ευρώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.