Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 088 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα πριν την 28.07.2011 - Περίπτωση 1 (Κατασκευές που έχουν υπαχθεί σε προηγούμενους νόμους)


Recommended Posts

εγώ σαν παππούς μόνο ψέκαζε

εσείς και που ψεκάζατε και που σκουπίζατε πως να μην παίρνατε και κάτι τις ..παραπάνω!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι όμως πόσο νοικοκυρά ήταν η Μπιρμπίλη;;;; Άντε να βγάλεις νόημα τώρα από τον π.χ. Σταθάκη......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι πως επάνω στο εγκεκριμένο σχέδιο περιγράφαμε και διαγραμμίζαμε την αυθαιρεσία......

Link to comment
Share on other sites

Που μας την έλεγαν οι ιδιοκτήτες, δηλαδή, χωρίς αυτοψία (με άλλα λόγια "....φέξε μου και γλίστρησα") κι ο ..."νοών νοείτο"!!!

'Οσες φορές πήγα εκ των υστέρων σε όσα από αυτά, όλα μπήκαν σε επόμενο νόμο με συμψηφισμό.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εχώ περαιωμένη δηλωση 8 τ.μ. κλειστού η.χ στον β οροφο με το ν.3843/10 (ψιλής κυριοτητας κόρης και επικαρπιας γονιων) στο όνομα της κόρης. 

 

Οι γονείς τώρα θέλουν να δηλώσουν αυθαιρεσίες στο υπόγειο που έχουν σε πλήρη κυριότητα με το Ν.4495/17, ξεμπαζώματα, αλλαγή χρήσης απο β.χ σε κ.χ, δημιουργια λεβητοστασίου,διαμερισμάτωση κ.τ.λ. Η δημιουργία λεβητοστασίου θεωρείται κοινόχρηστος καθώς νομίζω και τα ξεμπαζώματα και θέλουν συναίνεση της κόρης ως τρίτη συγκύρια στο κτιριο. Λόγω αυτού και λόγω του ότι το υπόγειο διαθέτει ελάχιστα χιλιοστά και η παράβαση πηγαίνει >40% και κατηγορία 5.

Οπότε τους συμφέρει μάλλον να δηλώσουν όλοι μαζί τις παραβάσεις σε όλο το 3οροφο γιατί έτσι όλα συνολικά βγαίνουν <40% και κατηγορία 4.

 

Στα πλαίσια αυτά η ρύθμιση του ηχ  με το ν.3843/10 μπορεί να εξαιρεθει οριστικά της κατεδάφισης με 100 ευρώ αφού τηρούνται οι όροι της περίπτωσης 1.

Δεν έχω καταλάβει όμως ακριβώς πως γίνεται αυτο και με τι ορους! :shock:

Στη δήλωση μου που θα βάλω το 3οροφο, θα δηλώσω τις αυθαιρεσίες του υπογειου και τυχόν λοιπές στους ορόφους σα κατηγορία 4 που θα εξαιρεθουν απο την κατεδάφιση μετα τη συμπλήρωση της ταυτότητας του κτιρίου και θα βαλω και τη ρύθμιση του η/χ του β ορόφου με το ν.3843/10 σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής σαν κατηγορια 5 και θα εξαιρεθεί της κατεδαφισης??? :confused: 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι πως επάνω στο εγκεκριμένο σχέδιο περιγράφαμε και διαγραμμίζαμε την αυθαιρεσία......

 

Αυτό θεωρώ - είναι η ΚΑΤΟΨΗ, που λέω τόση ώρα, βρε λεβέντες!!!!

Περίγραμμα είναι;;;;

Και την πόρτα και το παράθυρο κ.λπ. εκεί το βάζαμε......

Αυτή ήταν η νόμιμη κάτοψη πιά!

Αυτή σφραγίζαμε - υπογράφαμε!

Με αυτή εγγράφονταν νέα εμπράγματα δικαιώματα στο ακίνητο!

Αυτή αποδέχεται, τόσο ο νόμος, όσο και οι συμβολαιογράφοι κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι

 

Έχω περαιωμένη δήλωση του 3843 για Η/Χ. Τώρα θέλει να κάνει δήλωση του 4495 για τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες και να συμπεριλάβω τον Η/Χ. Συμψηφίζεται το ποσό που είχε πληρώσει για τον 3843?

Link to comment
Share on other sites

Και ταυτοχρόνως διορθώνεις και το ....."μικρολαθάκι" που είχε κάνει ο συνάδελφος.....  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.