Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 088 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα πριν την 28.07.2011 - Περίπτωση 1 (Κατασκευές που έχουν υπαχθεί σε προηγούμενους νόμους)


Recommended Posts

Καλημέρα, εχω την απορία σε περαιωμένη δήλωση του 4014 εάν ο ιδιοκτήτης

θέλει βεβαίωση μεταβίβασης σήμερα τι γίνεται;Πρέπει να μεταφερθεί στον

4495 με ο,τι αυτό συνεπάγεται ή ανοίγουμε φάκελο στο 4495  γράφουμε

στα σχόλιο τον αριθμό δήλωσης του 4014 και εκδίδουμε απλά την βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει σταδιακά να το μεταφέρεις από τον 4014 στον 4495 μέσω του 4178.

Δυστυχώς με ο,τι αυτό συνεπάγεται

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά δεν άλλαξε κάτι σε σχέση με το ν. 4178/13, αφού και πριν ημερομηνία έναρξης ισχύος του ν. 4495/17, ολοκληρωμένες δηλώσεις ν. 4014 έπρεπε να μεταφερθούν στο ν. 4178/13 προκειμένου να εκδοθεί βεβαίωση για σύσταση ή μεταβίβαση εμπράγματου δικαιώματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους, Είμαι Μηχανολόγος μηχανικός και είμαι νέος στο επάγγελμα. Ο πρώτος μου πελάτης έχει ένα ακίνητο στο οποίο έχει κλείσει τους ημιπαίθριους χώρους και τους έχει ρυθμίσει με τον 3843. (η υπαγωγή είναι περαιωμένη) θέλει να του εκδόσω βεβαίωση 4495 για να μεταβιβάσει το ακίνητο. Πρέπει να τικάρω στο φύλλο καταγραφής τον τύπο αυθαιρεσίας: περαιωμ.Ν,3843/10 για ένταξη στην κατ.5 του άρθρου 88 ; που σύμφωνα με την παλαιότητα του βγάζει και 80€ προστιμο ή απλως το αναφέρω στην τεχνική έκθεση; απο δικαιολογητικά πρέπει να ανεβάσω της υπαγωγής τα σχέδια; Σας παρακαλώ πολύ δώστε τα φώτα σας. ευχαριστώ θερμά

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για βεβαίωση με τον ν4495 εφόσον είναι περαιωμένη η υπόθεση με τον ν.3843 είσαι στο Άρθρο 82 παρ2 στ) και κατόπιν, Άρθρο 83 παρ.2 γ.

Δεν τικάρεις κάτι στο Φ.Κ.

 

Δες και το Άρθρο 88 παρ1 β), αν η παράβαση των η/χ ξεπερνάει η όχι το όριο του 40-40-20.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους, Είμαι Μηχανολόγος μηχανικός και είμαι νέος στο επάγγελμα. Ο πρώτος μου πελάτης έχει ένα ακίνητο στο οποίο έχει κλείσει τους ημιπαίθριους χώρους και τους έχει ρυθμίσει με τον 3843. (η υπαγωγή είναι περαιωμένη) θέλει να του εκδόσω βεβαίωση 4495 για να μεταβιβάσει το ακίνητο. Πρέπει να τικάρω στο φύλλο καταγραφής τον τύπο αυθαιρεσίας: περαιωμ.Ν,3843/10 για ένταξη στην κατ.5 του άρθρου 88 ; που σύμφωνα με την παλαιότητα του βγάζει και 80€ προστιμο ή απλως το αναφέρω στην τεχνική έκθεση; απο δικαιολογητικά πρέπει να ανεβάσω της υπαγωγής τα σχέδια; Σας παρακαλώ πολύ δώστε τα φώτα σας. ευχαριστώ θερμά

Η ειδικότητά σου ασχολείται με πολεοδομική νομοθεσία και αυθαίρετα;

Έχεις τη γνώση και την εμπειρία να ελέγξεις για αυθαιρεσίες σε ένα ακίνητο;

Συμφωνώ προκαταβολικά ότι το τοπίο για τη χορήγηση βεβαίωσης είναι ακόμη θολό, διότι πριν μερικά χρόνια το έγγραφο του ΤΕΕ αναφέρει τις ειδικότητες που έχουν το δικαίωμα να κάνουν υπαγωγή αυθαιρέτων και δεν έγρααψαν το δικαίωμα χορήγησης βεβαίωσης.

Πέραν όμως του δικαιώματος, εφιστώ την προσοχή σου στο ουσιαστικό του θέματος. Αν κάνεις λάθος και γίνει συμβόλαιο δεν υπάρχει επιστροφή (δες τις σχετικές κυρώσεις στο νόμο και θα καταλάβεις).

Προτείνω φιλικά να αναθέσεις σε συνάδελφο πολιτικό μηχανικό, τοπογράφο, αρχιτέκτονα την αντίστοιχη εργασία.

Είναι σαν να μου πεις εμένα να πάω να ελέγξω μηχανολογικό εξοπλισμό βιομηχανίας. Προφανώς ακόμη και να είχα το δικαίωμα δεν έχω τη γνώση και την εμπειρία και δεν θα το έκανα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Νομίζω για βεβαίωση με τον ν4495 εφόσον είναι περαιωμένη η υπόθεση με τον ν.3843 είσαι στο Άρθρο 82 παρ2 στ) και κατόπιν, Άρθρο 83 παρ.2 γ.

Δεν τικάρεις κάτι στο Φ.Κ.

 

Δες και το Άρθρο 88 παρ1 β), αν η παράβαση των η/χ ξεπερνάει η όχι το όριο του 40-40-20.

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

 

 

Η ειδικότητά σου ασχολείται με πολεοδομική νομοθεσία και αυθαίρετα;

Έχεις τη γνώση και την εμπειρία να ελέγξεις για αυθαιρεσίες σε ένα ακίνητο;

Συμφωνώ προκαταβολικά ότι το τοπίο για τη χορήγηση βεβαίωσης είναι ακόμη θολό, διότι πριν μερικά χρόνια το έγγραφο του ΤΕΕ αναφέρει τις ειδικότητες που έχουν το δικαίωμα να κάνουν υπαγωγή αυθαιρέτων και δεν έγρααψαν το δικαίωμα χορήγησης βεβαίωσης.

Πέραν όμως του δικαιώματος, εφιστώ την προσοχή σου στο ουσιαστικό του θέματος. Αν κάνεις λάθος και γίνει συμβόλαιο δεν υπάρχει επιστροφή (δες τις σχετικές κυρώσεις στο νόμο και θα καταλάβεις).

Προτείνω φιλικά να αναθέσεις σε συνάδελφο πολιτικό μηχανικό, τοπογράφο, αρχιτέκτονα την αντίστοιχη εργασία.

Είναι σαν να μου πεις εμένα να πάω να ελέγξω μηχανολογικό εξοπλισμό βιομηχανίας. Προφανώς ακόμη και να είχα το δικαίωμα δεν έχω τη γνώση και την εμπειρία και δεν θα το έκανα

φίλε μου καλή σου ημέρα, καταρχάς η ερώτηση δεν ήταν αν μπορώ να εκδόσω βεβάιωση αλλά αν μπορεί κάποιος ποιό έμπειρος να μου δώσει κάποια συμβουλή στο συγκεκριμένο θέμα, σίγουρα αν χρειαζόμουν Μ.Σ.Ε ή κάτι αντίστοιχο θα απευθυνόμουν σε κάποιον μηχανικό με την αντίστοιχη ειδικότητα για να συνυπογράψει. Ως μέλος του ΤΕΕ λοιπόν και με το πλαίσιο που ορίζει το άρθρο 29 του 4439 καθώς και του π. δ. της 27ης Νοεμβρίου /14ης Δεκεμβρίου 1926, όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 2 του ν.1486/1984 (Α' 161) που ορίζουν τα δικαιώματα μας διαβλέπεις εσύ κάπου την απαγόρευση του δικαιώματος της ειδικότητας μου στην έκδοση βεβαίωσης; Όπως ορθά είπες σίγουρα εγώ δεν θα μπώ σε χωράφια δικά σου και εσύ σε δικά μου αλλά όπως και να έχει αλληλοεξαρτώμαστε γιατί και εσύ αντίστοιχα θα κολλιόσουν σε μια αντίστοιχη μετατροπή των Η/Μ που θα ήθελες συνυπογραφή. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τον χρόνο σου πάντως.

Υ.Γ. τον νόμο τον έχω προφανώς μελετήσει και γνωρίζω τις κυρώσεις

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ως μηχανολόγος δικαίωμα να ασχολείσαι με αυθαίρετα και πολεοδομική νομοθεσία ; 

Μάλλον έχω μείνει πίσω διότι ως τώρα γνώριζα ότι το αντικείμενο του μηχανολόγου είναι διαφορετικό από αυτό. Όπως και να έχει, αφού λοιπόν γνωρίζεις τις συνέπειες και τις κυρώσεις που επισύρει μια λανθασμένη βεβαίωση και βασιζόμενος στο θολό τοπίο του δικαιώματος χορήγησης βεβαίωσης νομιμότητας για μετιαβίβαση ακινήτου, σου εύχομαι καλή τύχη γιατί μάλλον θα σου χρειαστεί.

 

Υ.Γ μη κάνεις διαδοκικές δημοσιεύσεις. Απαγορεύεται από τους κανόνες συμμετοχής (οι δημοσιεύσεις σου συγχωνεύτηκαν).

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα,

 

όπως καταλαβαίνω και γω απο το Ν.4495 οι περαιωμενες δηλώσεις του ν.3843 που δε παραβιάζουν το 40-40-20 και το προκήπιο παίρνουν αυτόματα την εξαίρεση, ενώ εκείνες που τα παραβιάζουν μπορουν να παρουν την οριστικη εξαίρεση μόνο μετά από δηλωση τους στην κατηγορία 5 του Α96 του ν.4495  και με την καταβολη παραβολου 100 ευρω.
 

α) Υποθέτω το 40-40-20 υπολογιζεται βάση των χιλιοστών της οριζόντιας στην οποία ανήκουν οι αυθαιρεσίες και όχι βαση των συνολικών της οικ. αδειας. Σωστά?

 

β) Στις δηλώσεις του ν.3843 που παραβιάζουν τα ποσοστά και θέλουμε να τις ενταξουμε στην κατηγορια 5 του ν.4495 ωστε να εξαιρεθουν οριστικά και να πληρωθούν τα 100 ευρώ. Τι διαδικασία ακολουθείται ακριβώς, μήπως γνωρίζει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα συνάδελφοι

 

σε ένα θέμα που εξετάζω που προέκυψε η εξής απορία

 

σε ένα εξ αδιαιρέτου ακίνητο δύο διαμερισμάτων υπάρχουν δύο ''κλεισμένοι'' ημιυπαίθριοι οι οποίοι ρυθμίστηκαν κατά τις διατάξεις του ν.3843 και ολοκληρώθηκε η διαδικασία που προβλεπόταν στον νόμο, στο ακίνητο αυτό η συνολική υπέρβαση δόμησης ξεπερνά το 40% της επιτρεπόμενης

 

σύμφωνα με το άρθρο 88 παράγραφος 1.β.ββ του ν.4495 μπορεί να γίνει υποβολή στις διατάξεις του 4495 και με πληρωμή παραβόλου 100 ευρώ να επέλθει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση

 

το ερώτημα είναι θα μπούν και οι δύο ημιυπαίθριοι σε μία δήλωση ώστε να πληρωθεί ένα παράβολο ή σε χωριστές δηλώσεις ώστε να πληρωθούν δύο παράβολα;;

δεν μπορώ να το βρώ κάπου να διευκρινίζεται το συγκεκριμένο σημείο,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.