Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 088 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα πριν την 28.07.2011 - Περίπτωση 1 (Κατασκευές που έχουν υπαχθεί σε προηγούμενους νόμους)


Recommended Posts

Eυχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα τα αναζητήσω, αλλά δεν έχω ελπίδες να βρω τίποτε στην Αγία Παρασκευή. Αφήστε που επιπλέον στο οικόπεδο υπάρχουν και δύο εξωτερικοί αυθαίρετοι χώροι (αποθήκη και wc) που δεν θέλει να τακτοποιήσει και δεν είναι δηλωμένοι και αποτυπωμένοι στον 1337. Ακόμη προσπαθώ να συνενοηθώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας.

Έχω μία περίπτωση αλλαγής χρήσης υπογείου σε ακίνητο προ του 1975. Είχε υπαχθεί στο νόμο 3843/2010 και είχε καθοριστεί πρόστιμο 5000 ευρώ, σε 10 δόσεις και είχε πληρωθεί η πρώτη δόση. Τι μπορώ να κάνω για να υπαχθεί στο νόμο 4495/2017; Σημειωτέο ότι το 2010 δεν υπήρχε ηλεκτρονική υποβολή και όλα τα δικαιολογητικά είναι μεν πλήρη, αλλά, έντυπα.

Ευχαριστώ.

 

Η κατάχρηση bold γραφής στις δημοσιεύσεις απαγορεύεται από τους κανόνες συμμετοχής τους οποίους οφείλεις να διαβάσεις προκειμένου να έχεις μια απρόσκοπτη συμμετοχή στο φόρουμ. To μήνυμά σου τροποποιήθηκε.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2018 at 10:33 ΜΜ, Pavlos33 said:
Σε περίπτωση υπέρβασης των ανωτέρω ποσοστών ή 
αν οι κατασκευές βρίσκονται εντός προκηπίου, η εξαί-
ρεση από την κατεδάφιση ισχύει για το χρόνο που προ-
βλέπεται στους νόμους 3775/2009 και 3843/2010 και 
επιτρέπεται η μεταβίβαση και η σύσταση εμπράγματου 
δικαιώματος επ’ αυτών. Για την οριστική εξαίρεση από 
την κατεδάφιση είναι απαραίτητη η δήλωση υπαγωγής 
στη κατηγορία 5 του άρθρου 96 με την καταβολή παρα-
βόλου ύψους εκατό (100) ευρώ. 

επειδή δεν το έχω ξεκαθαρίσει εντελώς, στην παραπάνω περίπτωση, αφού μπει στην κατ.5 εξαιρείται αυτόματα απο την κατεδάφιση ή

ακολουθείται η διαδικασία της κατ.5 δλδ αντιστοίχιση ΣΔ μέσω Τράπεζας, ΕΔ, Τοπικό παρατηρητήριο κλπ?

Αν είναι το 2ο γιατί να μπει κάποιος στη διαδικασία να πληρώσει τα 100 ευρώ και να μπει στον 4495 αφού μετά απο 40 χρόνια κάτι ανάλογο προέβλεπε και ο 3843

 

On 4/9/2018 at 1:44 ΜΜ, Loucas Livanis said:

Έχω μία περίπτωση αλλαγής χρήσης υπογείου σε ακίνητο προ του 1975. Είχε υπαχθεί στο νόμο 3843/2010 και είχε καθοριστεί πρόστιμο 5000 ευρώ, σε 10 δόσεις και είχε πληρωθεί η πρώτη δόση. Τι μπορώ να κάνω για να υπαχθεί στο νόμο 4495/2017; Σημειωτέο ότι το 2010 δεν υπήρχε ηλεκτρονική υποβολή και όλα τα δικαιολογητικά είναι μεν πλήρη, αλλά, έντυπα.

είσαι σε αυτή την περίπτωση :

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

με ένα πρόχειρο ψάξιμο είδα το θέμα έχει τεθεί ξανά στο φόρουμ, αλλά απάντηση δεν έχει δοθεί.

Έχω περίπτωση ακινήτου, εκτός σχεδίου, σε αγροτική περιοχή.

Εντός του αγροτεμαχίου, υπάρχει κτίριο χωρίς Ο.Α., αλλά έχει Τίτλο Οριστικής Μη Κατεδαφίσεως Αυθαιρέτου με τον ν.720/77.

Επίσης έχω πλήρη σειρά σχεδίων από την δήλωση του ν.720/77.

Η σφραγίδα της δήλωσης αυτής αναφέρει ότι το παρόν αποτελεί τίτλο σύμφωνα με την παράγραφο 3 του άρθρου 1 του 720/77.

Ερώτηση: Το κτίριο σήμερα έιναι νομίμως υφιστάμενο;Μπορεί να δοθεί βεβαίωση με ν.4495/2017;

Στην παράγραφο 2 του άρθρου 82 του ν.4495/2017 αναγράφει ότι εξαιρούνται όσα έχουν απαλλαγεί από την κατεδάφιση σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 3 του 720/77.

Πρόκειται για -άλλο ένα- τυπογραφικό λάθος; Είναι κάτι διαφορετικό το ένα από το άλλο;

Ειλικρινά δεν μπορώ να βγάλω άκρη, μου φαίνεται λίγο περίεργο, με θεωρείται αυθαίρετο κάτι που έχει δηλωθεί με προηγούμενο νόμο, αλλά πάλι το περίεργο τείνει να γίνει κανόνας πια.

Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2018 at 11:31 ΠΜ, Polytexnitis said:

Η σφραγίδα της δήλωσης αυτής αναφέρει ότι το παρόν αποτελεί τίτλο σύμφωνα με την παράγραφο 3 του άρθρου 1 του 720/77  Έτσι είναι .

Ερώτηση: Το κτίριο σήμερα έιναι νομίμως υφιστάμενο;Μπορεί να δοθεί βεβαίωση με ν.4495/2017; Αν δεν έχει επιπλέον αυθαιρεσίες , ναι μπορείς (με έλεγχο δασικών κλπ απαιτήσεων ΓΠΣ κλπ βέβαια....) 

Στην παράγραφο 2 του άρθρου 82 του ν.4495/2017 αναγράφει ότι εξαιρούνται όσα έχουν απαλλαγεί από την κατεδάφιση σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 3 του 720/77. Αφορά ακίνητα εντός σχεδίου με ειδικές προδιαγραφές 

Πρόκειται για -άλλο ένα- τυπογραφικό λάθος; Είναι κάτι διαφορετικό το ένα από το άλλο;  Οι δηλώσεις του 720/77  εκτός σχεδίου γενικά υπάγονται και αντιστοιχίζονται με τα  αυθαίρετα όπως αναφέρονται στο άρθρο 15, παρ. 7  και ιδιαίτερα άρθρο 20 του Ν. 1337/83 ( γίνεται ιδιαίτερη μνεία σοτν 4495/17 για τις περιπτώσεις αυτές). 

Ειλικρινά δεν μπορώ να βγάλω άκρη, μου φαίνεται λίγο περίεργο, με θεωρείται αυθαίρετο κάτι που έχει δηλωθεί με προηγούμενο νόμο, αλλά πάλι το περίεργο τείνει να γίνει κανόνας πια.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 Οι περαιωμένες δηλώσεις του ν.3843 που δε παραβιάζουν τα ποσοστά 40-40-20 και το προκήπιο παίρνουν αυτόματα την εξαίρεση απο κατεδάφιση, όμοια δλδ με ό,τι ισχύει για την κατ.4. Στα ποσοστά αυτά συνυπολογιζονται επιφάνειες όπως περιγράφεται στην κατ. 4  ?

Στα ανωτέρω ποσοστά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στους νόμους 3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013.  Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια. Ημιυπαίθριοι χώροι δε συνυπολογίζονται μέχρι του ποσοστού υπέρβασης 80% του πολεοδομικού μεγέθους κάλυψης και δόμησης, με την προϋπόθεση ότι έχουν ενταχθεί στους νόμους 3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013

 

 

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό αυτό που λες και θέλω να πιστεύω πως υπάρχει σύνδεση μεταξύ τους.Τουλάχιστον εγώ έτσι ενεργώ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περαιωμένη δήλωση του 3843 διαπιστώνω οτί η ΤΖ με την οποία έγινε ο υπολογισμός του προστίμου από την πολεοδομία, είναι λάθος.

Στον 4495 βάζω κάποιες επιπλέον παραβάσεις. Τι πρέπει να κάνω με τη δήλωση του 3843, την αφήνω και δεν ασχολούμαι?

Δεν συμφέρει να την υποβάλλω για συμψηφισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.