Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

[ΑΡΘΡΟ 088 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα πριν την 28.07.2011 - Περίπτωση 1 (Κατασκευές που έχουν υπαχθεί σε προηγούμενους νόμους)

Recommended Posts

υπαρχει αυτη  η συζητηση

και καπου ο Θοδωρης ειχε αναρτησει ενα χαρτι της ΥΔΟΜ Θεσ/κης που εγραφε τους κωδικους, πλην δεν "φαινονταν" καθαρα.

http://www.michanikos.gr/forums/topic/50337-αρθρο-088-ν-449517-αυθαίρετα-πριν-την-28072011-περίπτωση-2-κατασκευές-για-τις-οποίες-δεν-ολοκληρώθηκε-η-υπαγωγή/?do=findComment&comment=945613

 

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό ίσχυε όταν βγήκε ο νόμος 4495 το οποίο σε 3-4 πολεοδομιες που εχω ρωτήσει δεν εφαρμόστηκε ποτε..

Πλέον στον 4546/18 (μαζί με τις υπόλοιπες τροποποιήσεις) στο άρθρο 88 έχει αλλάξει ο τρόπος εξόφλησης για τον 3843/10 και γράφει ότι θα γίνεται χρήση του κωδικού πληρωμής σε τράπεζα που αντιστοιχούσε στην υπαγωγή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για έκδοση βεβαίωσης νομιμότητας για ακίνητο που δηλώθηκε με το Ν1337/83, μου προσκόμισε ο ιδιοκτήτης Δήλωση συμπληρωματική του μηχανικού, μία κάτοψη και την τεχνική έκθεση για  ισόγειο κτίσμα σε εντός σχεδίου οικόπεδο στα Βριλήσσια. Στη δήλωση αυτή υπάρχει σφραγίδα για προσωρινή αναστολή από την κατεδάφιση. Αρκεί αυτό το χαρτί για τη βεβαίωση?  Σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην  υποπερίπτωση δδ) μπορεί να βρεθεί  απόφαση αρμοδίου οργάνου για εξαίρεση από την κατεδάφιση και που να την αναζητήσω?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "αρμόδιο όργανο " ήταν ο Νομάρχης καθώς εκδιδόταν απόφαση νομάρχη για οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση ,   ( η  Γ' φάση του Ν.1337 ).
Το σωστό είναι να  πας στην αρμόδια πολεοδομία και να ζητήσεις από το αρχείο τον φάκελο της συγκεκριμένης δήλωσης του Ν.1337 .
Εκεί υπάρχουν και φωτο του ακινήτου το 1983 και όλα τα υπόλοιπα στοιχεία.
Επίσης , σε κάθε πολεοδομιά  υπάρχει και ειδικό βιβλίο στο οποίο είναι καταχωρημένες όλες οι δηλώσεις του 1337  και το στάδιο στο οποίο έφτασαν.

Edited by avgoust

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα τα αναζητήσω, αλλά δεν έχω ελπίδες να βρω τίποτε στην Αγία Παρασκευή. Αφήστε που επιπλέον στο οικόπεδο υπάρχουν και δύο εξωτερικοί αυθαίρετοι χώροι (αποθήκη και wc) που δεν θέλει να τακτοποιήσει και δεν είναι δηλωμένοι και αποτυπωμένοι στον 1337. Ακόμη προσπαθώ να συνενοηθώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας.

Έχω μία περίπτωση αλλαγής χρήσης υπογείου σε ακίνητο προ του 1975. Είχε υπαχθεί στο νόμο 3843/2010 και είχε καθοριστεί πρόστιμο 5000 ευρώ, σε 10 δόσεις και είχε πληρωθεί η πρώτη δόση. Τι μπορώ να κάνω για να υπαχθεί στο νόμο 4495/2017; Σημειωτέο ότι το 2010 δεν υπήρχε ηλεκτρονική υποβολή και όλα τα δικαιολογητικά είναι μεν πλήρη, αλλά, έντυπα.

Ευχαριστώ.

 

Η κατάχρηση bold γραφής στις δημοσιεύσεις απαγορεύεται από τους κανόνες συμμετοχής τους οποίους οφείλεις να διαβάσεις προκειμένου να έχεις μια απρόσκοπτη συμμετοχή στο φόρουμ. To μήνυμά σου τροποποιήθηκε.

Pavlos33

Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 21/1/2018 at 10:33 ΜΜ, Pavlos33 said:
Σε περίπτωση υπέρβασης των ανωτέρω ποσοστών ή 
αν οι κατασκευές βρίσκονται εντός προκηπίου, η εξαί-
ρεση από την κατεδάφιση ισχύει για το χρόνο που προ-
βλέπεται στους νόμους 3775/2009 και 3843/2010 και 
επιτρέπεται η μεταβίβαση και η σύσταση εμπράγματου 
δικαιώματος επ’ αυτών. Για την οριστική εξαίρεση από 
την κατεδάφιση είναι απαραίτητη η δήλωση υπαγωγής 
στη κατηγορία 5 του άρθρου 96 με την καταβολή παρα-
βόλου ύψους εκατό (100) ευρώ. 

επειδή δεν το έχω ξεκαθαρίσει εντελώς, στην παραπάνω περίπτωση, αφού μπει στην κατ.5 εξαιρείται αυτόματα απο την κατεδάφιση ή

ακολουθείται η διαδικασία της κατ.5 δλδ αντιστοίχιση ΣΔ μέσω Τράπεζας, ΕΔ, Τοπικό παρατηρητήριο κλπ?

Αν είναι το 2ο γιατί να μπει κάποιος στη διαδικασία να πληρώσει τα 100 ευρώ και να μπει στον 4495 αφού μετά απο 40 χρόνια κάτι ανάλογο προέβλεπε και ο 3843

 

On 4/9/2018 at 1:44 ΜΜ, Loucas Livanis said:

Έχω μία περίπτωση αλλαγής χρήσης υπογείου σε ακίνητο προ του 1975. Είχε υπαχθεί στο νόμο 3843/2010 και είχε καθοριστεί πρόστιμο 5000 ευρώ, σε 10 δόσεις και είχε πληρωθεί η πρώτη δόση. Τι μπορώ να κάνω για να υπαχθεί στο νόμο 4495/2017; Σημειωτέο ότι το 2010 δεν υπήρχε ηλεκτρονική υποβολή και όλα τα δικαιολογητικά είναι μεν πλήρη, αλλά, έντυπα.

είσαι σε αυτή την περίπτωση :

 

 

Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα, 

με ένα πρόχειρο ψάξιμο είδα το θέμα έχει τεθεί ξανά στο φόρουμ, αλλά απάντηση δεν έχει δοθεί.

Έχω περίπτωση ακινήτου, εκτός σχεδίου, σε αγροτική περιοχή.

Εντός του αγροτεμαχίου, υπάρχει κτίριο χωρίς Ο.Α., αλλά έχει Τίτλο Οριστικής Μη Κατεδαφίσεως Αυθαιρέτου με τον ν.720/77.

Επίσης έχω πλήρη σειρά σχεδίων από την δήλωση του ν.720/77.

Η σφραγίδα της δήλωσης αυτής αναφέρει ότι το παρόν αποτελεί τίτλο σύμφωνα με την παράγραφο 3 του άρθρου 1 του 720/77.

Ερώτηση: Το κτίριο σήμερα έιναι νομίμως υφιστάμενο;Μπορεί να δοθεί βεβαίωση με ν.4495/2017;

Στην παράγραφο 2 του άρθρου 82 του ν.4495/2017 αναγράφει ότι εξαιρούνται όσα έχουν απαλλαγεί από την κατεδάφιση σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 3 του 720/77.

Πρόκειται για -άλλο ένα- τυπογραφικό λάθος; Είναι κάτι διαφορετικό το ένα από το άλλο;

Ειλικρινά δεν μπορώ να βγάλω άκρη, μου φαίνεται λίγο περίεργο, με θεωρείται αυθαίρετο κάτι που έχει δηλωθεί με προηγούμενο νόμο, αλλά πάλι το περίεργο τείνει να γίνει κανόνας πια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 14/9/2018 at 11:31 ΠΜ, Polytexnitis said:

Η σφραγίδα της δήλωσης αυτής αναφέρει ότι το παρόν αποτελεί τίτλο σύμφωνα με την παράγραφο 3 του άρθρου 1 του 720/77  Έτσι είναι .

Ερώτηση: Το κτίριο σήμερα έιναι νομίμως υφιστάμενο;Μπορεί να δοθεί βεβαίωση με ν.4495/2017; Αν δεν έχει επιπλέον αυθαιρεσίες , ναι μπορείς (με έλεγχο δασικών κλπ απαιτήσεων ΓΠΣ κλπ βέβαια....) 

Στην παράγραφο 2 του άρθρου 82 του ν.4495/2017 αναγράφει ότι εξαιρούνται όσα έχουν απαλλαγεί από την κατεδάφιση σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 3 του 720/77. Αφορά ακίνητα εντός σχεδίου με ειδικές προδιαγραφές 

Πρόκειται για -άλλο ένα- τυπογραφικό λάθος; Είναι κάτι διαφορετικό το ένα από το άλλο;  Οι δηλώσεις του 720/77  εκτός σχεδίου γενικά υπάγονται και αντιστοιχίζονται με τα  αυθαίρετα όπως αναφέρονται στο άρθρο 15, παρ. 7  και ιδιαίτερα άρθρο 20 του Ν. 1337/83 ( γίνεται ιδιαίτερη μνεία σοτν 4495/17 για τις περιπτώσεις αυτές). 

Ειλικρινά δεν μπορώ να βγάλω άκρη, μου φαίνεται λίγο περίεργο, με θεωρείται αυθαίρετο κάτι που έχει δηλωθεί με προηγούμενο νόμο, αλλά πάλι το περίεργο τείνει να γίνει κανόνας πια.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Οι περαιωμένες δηλώσεις του ν.3843 που δε παραβιάζουν τα ποσοστά 40-40-20 και το προκήπιο παίρνουν αυτόματα την εξαίρεση απο κατεδάφιση, όμοια δλδ με ό,τι ισχύει για την κατ.4. Στα ποσοστά αυτά συνυπολογιζονται επιφάνειες όπως περιγράφεται στην κατ. 4  ?

Στα ανωτέρω ποσοστά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στους νόμους 3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013.  Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια. Ημιυπαίθριοι χώροι δε συνυπολογίζονται μέχρι του ποσοστού υπέρβασης 80% του πολεοδομικού μεγέθους κάλυψης και δόμησης, με την προϋπόθεση ότι έχουν ενταχθεί στους νόμους 3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013

 

 

Edited by Largy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.