Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

[ΑΡΘΡΟ 088 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα πριν την 28.07.2011 - Περίπτωση 1 (Κατασκευές που έχουν υπαχθεί σε προηγούμενους νόμους)

Recommended Posts

Καλημέρα

έχω περίπτωση ακινήτου κατασκευής του 1978 που έχει υπαχθεί στις διατάξεις του Ν.1337/1983 μέχρι την Β΄ φάση. Υπάρχει συμφωνία για την επιφάνεια που έχει υπαχθεί σύμφωνα με την τότε δήλωση και την πραγματική όπως διαπίστωσα κατά την αυτοψία. Θα πρέπει να υπαχθεί στις διατάξεις του Ν. 4495/2017; Πρόκειται να εκδώσω έγκριση μικρής κλίμακας για ανακατασκευή της στέγης για αυτό και το ερώτημα.

Ευχαριστώ

Επειδή ξεκίνησες το ερώτημα με την ανάλυση  εδώ  σου έχω απαντήσει σχετικά.  Η β φάση ν. 1337 δεν οδηγεί σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο ή έστω κτίριο που να έχει οριστικά εξαιρεθεί από την κατεδάφιση.

Καλησπερα σε όλους. Ελπίζω να αναρτώ το ερώτημα στο σωστό κεφάλαιο.

Μου έγινε μεταφορά δήλωσης 4495 για να την διορθώσω. Ο ιδιοκτήτης έχει αλλάξει σήμερα. Λογικά τις διορθώσεις θα της κάνω στην δήλωση με το όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη?
Στην περιγραφή να γράψω και το όνομα του σημερινού ιδιοκτήτη? Αλλά να μην τον βάλω στους ιδιοκτήτες γιατί έτσι θα αλλάξει το όνομα στην αρχική δήλωση που έχει υποβληθεί....
Επίσης τα σχέδια που είναι λάθος θα τα διαγράψω. Θα ανεβάσω νέο Τοπογραφικό κλπ όλα τα σχέδια που απαιτούνται.
Όταν θα πάει για την άδεια στην πολεοδομία έτσι θα γίνει κουβάρι όλο το θέμα....
Επίσης οι παραβάσεις στα εμβαδά, οσο και στις διαστάσεις είναι μικρότερες από 5%. Που σημαίνει ότι κάλλιστα θα μπορούσε ο προηγούμενος συνάδελφος να το είχε εντάξει στην κατηγορία 3 περίπτωση ιειε.
Αντιθέτως το έχει βάλει κατηγορία 4.
Παρακαλώ για τις απόψεις σας.
Ευχαριστώ.

Καλησπέρα!

Έχω περίπτωση τακτοποίησης αυθαιρέτου προ του 1975 αποδεδειγμένο από αεροφωτογραφία της ΓΥΣ.
Έχω σχέδια από οικοδομική άδεια του 1968 για προσθήκη κατ' επέκταση ισογείου και προσθήκη ορόφου.
Πέραν αυτών, έχουν γίνει επεκτάσεις πέραν της οικοδομικής άδειας.

Το ερώτημά μου είναι το εξής: Θεωρώ νόμιμα ότι φαίνονται στα σχέδια της οικοδομικής άδειας (τότε υπάρχουσα κατάσταση και μελέτες επεκτάσεων) και τακτοποιώ τα υπόλοιπα, σωστά;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

α] με επικρατουσα χρηση....τι?

β] εχει γινει συσταση ΟΙ?

γ] στο Ε9 τα γραφει ολα προ 75?

Edited by dimitris GM

5 λεπτά πριν, dimitris GM said:

α] με επικρατουσα χρηση....τι?

β] εχει γινει συσταση ΟΙ?

γ] στο Ε9 τα γραφει ολα προ 75?

Κατοικία!

Όχι δεν έχει γίνει σύσταση!

Όχι δεν τα γράφει αλλά θα το διορθώσει με 5ετία πίσω!

"με 5ετία πίσω"

πας στο 2014...

Αυτό τι νόημα έχει με αυτό που ρωτάω;

προφανως εννοεις οτι θα κανει τις γνωστες διορθωσεις των 5 τελευταιων ετων

αλλά, με χρονο κατασκευης "προ 75" [τωρα προσεξα οτι ειπες οτι εχεις α/φ...αρα καλυπτεσαι]

Θα κανεις περιγραφη ολης της οικοδομης με τα κοινοχρηστα

ωστε στη συνεχεια να μπορει να γινει συσταση ΟΙ.

Γιατί αν δεν είχα αεροφωτογραφία από ΓΥΣ δεν θα με κάλυπτε η 5ετία; Θα έπρεπε να διορθώσει και το Ε9 του 2011 ή πριν από αυτό που ήταν χειρόγραφα απ' ευθείας στη ΔΟΥ;

Θεωρώ πως σαν μηχανικοί μας αρκεί ένα Ε9 με έτος παλαιότητας όταν δεν υπάρχει η δυνατότητα αεροφωτογραφίας. Ούτε καν 5ετία ασχέτως αν το ζητάω εγώ προσωπικά.

Προφανώς θα κάνω περιγραφή όλης της οικοδομής. Απλά ρωτάω αν θα θεωρήσω νόμιμη την (τότε) υπάρχουσα κατάσταση που περιγράφεται στην άδεια για τις προσθήκες και θα περάσω ως αυθαίρετα τετραγωνικά αυτά πέραν της άδειας που περιέγραψα παραπάνω;

Ευχαριστώ και πάλι!