Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 088 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα πριν την 28.07.2011 - Περίπτωση 1 (Κατασκευές που έχουν υπαχθεί σε προηγούμενους νόμους)


Recommended Posts

18 ώρες πριν, Argy Deligianni said:

Συμφωνείτε;

Συμβουλή:

Πριν κάνεις οτιδήποτε, ολοκλήρωσε την Τεχνική Έκθεση που θα υποβάλεις και ζήτησε τη γνώμη του συμβολαιογράφου που θα κάνει την εγγραφή του νέου εμπράγματου δικαιώματος επί του ακινήτου...

Αν το κάνεις, θα καταλάβεις το τι ακριβώς και γιατί σου το λένε οι συνάδελφοι....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2022 at 10:06 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Συμβουλή:

Πριν κάνεις οτιδήποτε, ολοκλήρωσε την Τεχνική Έκθεση που θα υποβάλεις και ζήτησε τη γνώμη του συμβολαιογράφου που θα κάνει την εγγραφή του νέου εμπράγματου δικαιώματος επί του ακινήτου...

Αν το κάνεις, θα καταλάβεις το τι ακριβώς και γιατί σου το λένε οι συνάδελφοι....

Ναι εννοείται ότι πριν το κλείσιμο των δηλώσεων τα στέλνω στο συμβολαιογράφο για να πάρω και το πράσινο φως. Εγώ προσωπικά βλέπω δύο δρόμους επί του θέματος, αλλά όπως και να έχει η συζήτηση είναι πάντα εποικοδομητική για όλους μας. Ευχαριστώ για τις συμβουλές και θα πράξω αναλόγως..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Υπόγειο που μετατράπηκε σε κατοικία με περαιωμένη δήλωση στον 3843/2010. Η διπλοκατοικία πλέον έχει επιπλέον αυθαιρεσίες, οι οποίες θα υπαχθούν στον 4495. Σύμφωνα με το 1β) του άρθρου 88 για να έχει εξαιρεθεί οριστικά από κατεδάφιση (το ρυθμισμένο με τον 3843) πρέπει να μην παραβιάζεται το 40-40-20 της ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ, συμπεριλαμβανομένων και των υπολοίπων αυθαίρετων κατασκευών. Οριακά παραβιάζεται. Στην επιλογή κατηγορίας όμως προκύπτει η 4, καθώς εκεί γίνεται σύγκριση με τα ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ (δεν εξαντλήθηκε ο ΣΔ). Οπότε κάνω δήλωση και για τον 3843 με πρόστιμο 100 ευρώ και προκύπτει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση για το σύνολο πλέον. Συμφωνείτε με αυτήν την σκέψη;

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, smartos11 said:

 Στην επιλογή κατηγορίας όμως προκύπτει η 4, καθώς εκεί γίνεται σύγκριση με τα ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ (δεν εξαντλήθηκε ο ΣΔ). Στην επιλογή κατηγορίας δεν λαμβάνεται υποψιν το υπόγειο εφόσον δεν αποτελεί ανεξάρτητο χώρο, (στα εντός). Οπότε κάνω δήλωση και για τον 3843 με πρόστιμο 100 ευρώ και προκύπτει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση για το σύνολο πλέον. ναι

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εξετάζω περίπτωση ολόκληρης οικοδομής. Έχουν γίνει ρυθμίσεις με τον 3843/10 και υποβάλουμε σήμερα νέα δήλωση 4495/17 για τα υπόλοιπα (μια δήλωση από όλους). Χρειαζόμαστε την οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση για όλες τις υπερβάσεις για ανάγκες δικαιοπραξίας. 

Οι υπερβάσεις του 3843 ξεπερνούν το 40% της δόμησης.

Με τον 4495, συμπεριλαμβανομένων των υπερβάσεων που ρυθμίστηκαν με τον 3843, είμαστε κατηγορία 4 καθώς εξαιρούνται από τον λογισμό όλες οι υπερβάσεις εντός του νόμιμου περιγράμματος που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους.

Ο νόμος το λέει ξεκάθαρα στο άρθρο 88 παράγραφος 1, β, ββ, με 100 ευρώ έχουμε οριστική εξαίρεση.

Προβληματισμοί: 

  • Τι κάνετε με την εγκύκλιο που λέει άλλα; Συγκεκριμένα δεν προκύπτει οριστική εξαίρεση για την περίπτωση που περιγράφω.
  • Πόσα κατοστάρια πρέπει να καταβληθούν; Οι δηλώσεις είναι 6 από διαφορετικούς ιδιοκτήτες και η δήλωση στον 4495 είναι μια για όλους.
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, nzerman said:

Προβληματισμοί: 

  • Τι κάνετε με την εγκύκλιο που λέει άλλα; Συγκεκριμένα δεν προκύπτει οριστική εξαίρεση για την περίπτωση που περιγράφω.
  • Πόσα κατοστάρια πρέπει να καταβληθούν; Οι δηλώσεις είναι 6 από διαφορετικούς ιδιοκτήτες και η δήλωση στον 4495 είναι μια για όλους.

 1. ο 3843 δεν αναφέρει τίποτα για υπερβάσεις  >40% -επομένως ποια εγκ το λέει?? Εγώ νομίζω ότι δεν έχεις θέμα και αυτό έκανα σε όμοια περίπτωση υποβάλλοντας όμως Υ.Δ συναίνεσης λοιπών συν/τών edit ότι συναινούν  

2. 6*100

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω ότι, ανεξάρτητα του πόσες δηλώσεις υπαγωγής υποβάλλονται για ένα ακίνητο με ΣΟΙ, ο διαχειριστής μηχανικός είναι υποχρεωμένος να εξετάσει την κάθε ΟΙ και τις αυθαιρεσίες της, ξεχωριστά και αυτόνομα, να αποδώσει τους δικούς της Συντελεστές Υπερβάσεων, τη δική της Κατηγορία Υπαγωγής κ.λπ.

Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή σε αντίστοιχα θέματα, κυρίως σε όσους διαβάσουν το συγκεκριμένο post....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το θέμα ρυθμίζει ξεκάθαρα η εγκύκλιος 2: 

Ο έλεγχος του υπολογισμού της υπέρβασης έως 40% μπορεί να γίνεται για μέρος ή το σύνολο του κτιρίου, μετά από συναίνεση του συνόλου των αντίστοιχων συνιδιοκτητών, ακόμα και στην περίπτωση που έχουν υποβληθεί μεμονωμένες δηλώσεις υπαγωγής για επιμέρους ιδιοκτησίες του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2022 at 10:22 ΠΜ, ΚΑΝΑ said:

 1. ο 3843 δεν αναφέρει τίποτα για υπερβάσεις  >40% -επομένως ποια εγκ το λέει?? Εγώ νομίζω ότι δεν έχεις θέμα και αυτό έκανα σε όμοια περίπτωση υποβάλλοντας όμως Υ.Δ συναίνεσης λοιπών συν/τών edit ότι συναινούν  

2. 6*100

Με αυτή το έκανα και αυτή εννοούσα αλλά ξέχασα να την αναφέρω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι καλημέρα. Σε ακίνητο με ρύθμιση 3843 έγινε ρύθμιση εκτός του Η/Χ και...τμήματος φωταγωγού! μπορουσε να γίνει αυτό? δεν έχω καθόλου επαφή με το νόμο αυτό καθώς ήμουν φοιτήτρια, αλλά δεν έχω ξαναδεί να ρυθμίζεται φωταγωγός, ήτοι χώρος εκτός νομίμου όγκου. Τι γίνεται?τι να κάνω?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.