Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 088 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα πριν την 28.07.2011 - Περίπτωση 1 (Κατασκευές που έχουν υπαχθεί σε προηγούμενους νόμους)


Recommended Posts

Περίπτωση 1 λοιπόν?

Ιάσονα, 'μικρολαθάρα' έκανε, ας μην το συζητήσουμε  :smile:

Ουδείς αναμάρτητος άλλωστε!

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2017 at 2:13 ΜΜ, anpap said:

Εχώ περαιωμένη δηλωση 8 τ.μ. κλειστού η.χ στον β οροφο με το ν.3843/10 (ψιλής κυριοτητας κόρης και επικαρπιας γονιων) στο όνομα της κόρης. Οι γονείς τώρα θέλουν να δηλώσουν αυθαιρεσίες στο υπόγειο που έχουν σε πλήρη κυριότητα με το Ν.4495/17, ξεμπαζώματα, αλλαγή χρήσης απο β.χ σε κ.χ, δημιουργια λεβητοστασίου,διαμερισμάτωση κ.τ.λ. Η δημιουργία λεβητοστασίου θεωρείται κοινόχρηστος καθώς νομίζω και τα ξεμπαζώματα και θέλουν συναίνεση της κόρης ως τρίτη συγκύρια στο κτιριο. Λόγω αυτού και λόγω του ότι το υπόγειο διαθέτει ελάχιστα χιλιοστά και η παράβαση πηγαίνει >40% και κατηγορία 5.

Οπότε τους συμφέρει Αυτό δεν ενδιαφέρει το μηχανικό και δεν το λαμβάνει υπόψην του διότι ΔΕΝ είναι νόμιμο....!!! μάλλον να δηλώσουν όλοι μαζί τις παραβάσεις σε όλο το 3οροφο γιατί έτσι όλα συνολικά βγαίνουν <40% και κατηγορία 4. Ούτε να περάσει από το μυαλό σου..... Στα πλαίσια αυτά η ρύθμιση του ηχ  με το ν.3843/10 μπορεί να εξαιρεθει οριστικά της κατεδάφισης με 100 ευρώ αφού τηρούνται οι όροι της περίπτωσης 1. Δεν έχω καταλάβει όμως ακριβώς πως γίνεται αυτο και με τι ορους! Στη δήλωση μου που θα βάλω το 3οροφο, θα δηλώσω τις αυθαιρεσίες του υπογειου και τυχόν λοιπές στους ορόφους σα κατηγορία 4 που θα εξαιρεθουν απο την κατεδάφιση μετα τη συμπλήρωση της ταυτότητας του κτιρίου και θα βαλω και τη ρύθμιση του η/χ του β ορόφου με το ν.3843/10 σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής σαν κατηγορια 5 και θα εξαιρεθεί της κατεδαφισης??? Θα πρέπει , κατά τη γνώμη μου και για να κοιμάσαι ήσυχος...., να εξετάσεις κάθε ξεχωριστή (αυτόνομη και ανεξάρτητη) οριζόντια ιδιοκτησία του εν λόγω ακινήτου ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ και να κάνεις δήλωση 4495 αν απαιτείται γι' αυτή, υπολογίζοντας τους δικούς της ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ "συντελεστές", τόσο για την εύρεση κ.λπ. του προστίμου ή ακόμα και της Κατηγορίας, όσο και για το "....τί μέλλει γενέσθαι" μελλοντικά γι' αυτήν.... Φυσικά δεν ξεχνάς να κάνεις μια ακόμα extra δήλωση 4495 για τη ρύθμιση των αυθαιρεσιών στους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου....

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι αυτό γίνεται μόνο με τον 3843 και παλαιότερους και όχι με 4014 & 4178. Το να ξαναδηλώσεις αυθαιρεσίες και να συμψηφίσεις το πληρωμένο πρόστιμο εννοώ.

Σκέφτομαι την περίπτωση που δεν έχει δηλώσει ο συνάδελφος όλες τις αυθαιρεσίες και θες να προσθέσεις. Προφανώς πρέπει να το αναλάβει εκείνος, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

 ΙΑΣΟΝΑΣ  

 " Θα πρέπει ,  και για να κοιμάσαι ήσυχος...., να εξετάσεις κάθε ξεχωριστή (αυτόνομη και ανεξάρτητη) οριζόντια ιδιοκτησία του εν λόγω ακινήτου ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ"

 

σωστα

και,

η υπαγωγη της καθε αυθαιρεσιας  σε "κατηγορια" ειναι αποκλειστικη ευθυνη του μηχανικου.

Ο πελατης εδωσε εντολη για τακτοποιηση

αλλα, δεν γνωριζει, -και δεν οφειλει να γνωριζει-

ουτε την τιμη ζωνης, ουτε την "κατηγορια".

Σε μελλοντικο ελεγχο, ο μηχανικος θα "ευθυνεται"

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Φαντάζομαι αυτό γίνεται μόνο με τον 3843 και παλαιότερους και όχι με 4014 & 4178. Το να ξαναδηλώσεις αυθαιρεσίες και να συμψηφίσεις το πληρωμένο πρόστιμο εννοώ.

Σκέφτομαι την περίπτωση που δεν έχει δηλώσει ο συνάδελφος όλες τις αυθαιρεσίες και θες να προσθέσεις. Προφανώς πρέπει να το αναλάβει εκείνος, σωστά?

 

Ναι ή να αλλάξει ο μηχανικός στο ν4178 και να συνεχίσεις εσύ τον ν4178 ή όπου θες...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

" Θα πρέπει ,  και για να κοιμάσαι ήσυχος...., να εξετάσεις κάθε ξεχωριστή (αυτόνομη και ανεξάρτητη) οριζόντια ιδιοκτησία του εν λόγω ακινήτου ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ"

 

Aμ πως!!!  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα συγνώμη βέβαια για αυτά που δεν αφορούν το συγκεκριμένο θέμα, αλλά σε συνέχεια προς αυτα που μου απάντησε ο ΙΑΣΟΝΑΣ σε παραπάνω post

 

Στο υπόγειο του τριώροφου που θέλουν να δηλώσουν οι γονείς στους οποίους ανήκει εχω στα συμβόλαια και στην άδεια 2 οριζόντιες μια αποθηκη Α και εναν κλειστο χώρο στάθμευσης Α με ελάχιστα ποσοστα

Στην πραγματικότητα εχω:

 

1. 6 τ.μ του γκαραζ Α μετατραπηκαν σε γκαρσονιέρα Α και ξεμπαζώθηκαν (στην περίμετρο του ισογείου) αλλα 50 τ.μ που επέκτειναν το γκαραζ.

 

2. Ξεμπαζώθηκαν αλλα 10 τ.μ τα οποία εγίναν νέα αποθήκη Β

 

3. Ξεμπαζώθηκαν αλλα 10 τ.μ τα οποία εγίναν διαδρομος-χωλ

 

4. Ξεμπαζώθηκαν αλλα 7 τ.μ κατω απο το κλιμακοστάσιο που ανεβαίνει στο ισογείο τα οποία εγίναν άλλη νέα αποθήκη Γ

 

5 Η αποθήκη Α που υπήρχε 20 τ.μ της μετατραπηκαν σε μια γκαρσονιερα Α και ενώθηκε όπως είπα στο 1 με τμημα 6 τ.μ απο το γκαραζ. Ένα τμήμα της 5 τ.μ εγινε τμήμα μιας δευτερης γκαρσονιέρας Β, αλλό τμημα της 4 τ.μ γιναν κομματι του διαδρομου-χωλ (μαζι με εκείνα στο 3), άλλο τμήμα της 4 τ.μ εγινε η.χ  και τέλος κομματι της 8 τ.μ  ενώθηκε με το φωταγωγο και γίναν λεβητοστασιο.

 

6. Ξεμπαζώθηκαν αλλα 30 τ.μ που γίναν μαζι με τα 5 τ.μ της αποθηκης που γραφω στο 5 και γίναν δευτερη γκαρσονιέρα Β.

 

Δηλαδή πλέον έχω ενα διαφορετικο γκαραζ απο την άδεια, 2 γκαρσονιερες, 2  αποθηκες, επεκταση του κλιμακοστσιου(χωλ-διαδρομος), λεβητοστασιο, η.χ. οπου κάποια δεν υπήρχαν στην άδεια και κάποια κομμάτια τους ηταν η αποθήκη της αδείας. Μιλαμε για κάποιους ξεμπαζωμένους χώρους(όλοι στην περίμετο του ισογείου) που δεν έχουν κανένα ποσοστό για να τους βγάλεις ποσοστα υπέρβασης και κατηγορια και κοινοχρηστους και οτι να ναι.. :shock:

 

Συζήτησα με διάφορους συναδελφους πως μπορώ να τα δηλώσω κ.τ.λ και μου πρότειναν σα λύση που εφαρμόζουν και οι ίδιοι να δηλώνουν όλο το 3οροφο μαζι σε μια δήλωση και απο τους 3 ιδιοκτήτες(γονεις και κόρη) στην οποία θα μπουν οι νέοι χώροι στο υπόγειο, οι αλλαγες χρήσεων καθώς και καποιες μικροπαραβάσεις στους ορόφους στα ανοιγματα κ.τ.λ. και στους κοινόχρηστους. Να τα βάλω σε ξεχωριστά φύλλα καταγραφής αλλα τα ποσοστα υπερβασεων καθως και η κατηγορία να ναι κοινή για όλο το κτίριο βάση των συνολικών ποσοστών τους στο οικόπεδο.

 

Στο νόμο στο άρθρο 99 στο α) λέει οτι γίνεται "μπορεί, κατ' επιλογή των ιδιοκτητών, να γίνεται είτε μια αίτηση υπαγωγής για το συνολο των αυθαιρετων κατσκευων ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελήχώρο οριζόντιας ή καθετης..."

 

Πως μου προτείνεις λοιπον Ιάσωνα να κατευθυνθώ αφου και γω δεν είμαι σίγουρή για την παραπάνω πρόταση που εφαρμόζουν πολλοι συνάδελφοι?

 

Δηλαδή αν πουμε οτι κάνω μια κοινή δήλωση των γονιών για το υπόγειο στο οποιό κατα τα συμβολαια και την άδεια υπαρχουν 2 οριζοντιες η αποθήκη και το γκαραζ που τους ανηκουν κατα 50%, με τη συναίνεση της κόρης για τα τμήματα των κοινοχρήστων(ξεμπαζωματα, κλιμ/σιο, λεβητοστ/σιο).

Πως ακριβως φτιάχνω τα φύλλα καταγραφης βάση των οριζόντιων στα συμβόλαια ή βαση των χώρων που υπάρχουν σήμερα?

 

Αν τα φτιάξω βάση των οριζοντιων:

Αποθηκη: αλλαγη χρησης σε γκαρσονιερα Α, σε γκαρσονιέρα Β, σε χωλ, σε λεβητοστάσιο, σε η.χ σε ξεχωριστα φύλλα καταγραφής και υπολογίζω το ποσοστο υπερβασης και την κατηγορια βάση του ποσοστου της αποθηκης,

Γκαραζ: αλλαγη χρησης σε γκαρσονιερα Α και ξεμπαζωμα επεκταση σε ξεχωριστα φύλλα καταγραφής και υπολογίζω το ποσοστο υπερβασης και την κατηγορια βάση του ποσοστου του γκαραζ

Σε ξεχωριστα φύλλα καταγραφης τη δημιουργια νεων χώρων με ξεμπαζωματα αποθηκη β, αποθηκη γ, τμημα γκαρσονιερας β, επέκταση κλιμακ/σιου κ.τ.λ. αλλα με τι βγαζω τα ποσοσστα υπέρβασης και την κατηγορια αφου δεν έχουν ποσοσστα στα συμβολαια???

Και πως θα  φαίνονται για παραδειγμα οι χώροι της νέας πραγματικότητας χωρισμένοι με τα τετραγωνικα τους πχ για το συμβολαιογραφο? Αφου η νεα γκαρσονιερα β 35 τ.μ προηλθε απο τμήμα της αποθηκης 5 τ.μ που αλλαξε χρήση και απο ξεμπαζωμα 30 τ.μ. ¨και αντιστοιχα με την συνολικη επεκταση του κλιμακ/σιου κ.τ.λ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα! Έχω περίπτωση αυθαιρέτου που εξαιρέθηκε της κατεδάφισης με τον Ν.720/77. Ο ιδιοκτήτης έχει μία βεβαίωση που νομίζω ότι δίνανε τότε αλλά δεν έχει σχέδια που είχαν κατατεθεί και η πολεοδομία που τα έψαξε έχασε ως συνήθως τον φάκελλο. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση? Πως μεταβιβάζει ο ιδιοκτήτης έχοντας μόνο την βεβαίωση από τον ν. 720? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές!!

 

Αρθρο 88 περι.1 παρ.β/αα-ββ

β) Αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις για τις οποίες έχει περατωθεί η διαδικασία διατήρησης, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 3775/2009 (Α΄122) ή του ν. 3843/2010 (Α΄62) και για το χρονικό διάστημα που προβλέπεται σε αυτές και με τις προϋποθέσεις του παρόντος νόμου.
Οι ανωτέρω κατασκευές που περαίωσαν όλες τις προβλεπόμενες από τον κατά περίπτωση νόμο διαδικασίες και:
αα) δεν παραβιάζουν σε ποσοστό μεγαλύτερο του σαράντα τοις εκατό (40%) τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του είκοσι τοις εκατό (20%) το ύψος της οικοδομικής άδειας, συμπεριλαμβανομένων άλλων αυθαίρετων  κατασκευών ή αυθαίρετων αλλαγών χρήσης επί του ακινήτου,
ββ) δεν βρίσκονται εντός προκηπίου,  
εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση και επιτρέπεται η μεταβίβαση και η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος επ’ αυτών. 
 
Οι παραπάνω περιπτώσεις που έχουν ολοκληρωμένη υπαγωγή στον 3843/10 (υπόγειο+η/χ που έγιναν κατοικία) εφόσον δεν παραβιάζει το 40-20 εξαιρείται οριστικά και επομένως αν μεταφερθεί στον 4495/17 θα ανήκει στα νομίμως υφιστάμενα του Α23/ΝΟΚ για έκδοση άδειας? (θέλω να βγάλω άδεια νομιμοποίησης για αυθαίρετη επέμβαση που έγινε στο ακίνητο μετά το 2011 και δύναται να εκδοθεί άδεια γι αυτήν, αλλά κολλάω στο άρθρο 23 του ΝΟΚ).
 
Ποια είναι η γνώμη σας?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.