Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 088 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα πριν την 28.07.2011 - Περίπτωση 2 (Κατασκευές για τις οποίες δεν ολοκληρώθηκε η υπαγωγή)


Recommended Posts

Δεν μπορώ να πω ότι σχηματίζω την ίδια άποψη, δεν ξέρω αν είναι θέση του 1221, ρωτάω για το υπόγειο όμως, δεν ρωτάω για καμιά θέση.

Το υπόγειο λέω, σε άσκαφο χώρο οικοπέδου επεκτάθηκαν περίπου 3τμ υπόγειου ορόφου, αυτά σαν ΥΚ τα δηλώνω????

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, Arche said:

....

Το υπόγειο λέω, σε άσκαφο χώρο οικοπέδου επεκτάθηκαν περίπου 3τμ υπόγειου ορόφου, αυτά σαν ΥΚ τα δηλώνω????

Όποια επιφάνεια υπογείου είναι καθ’ υπέρβαση του περιγράμματος της νοητής κάθετης στήλης των άνω ορόφων που έχουν προσμετρηθεί στην κάλυψη, προσμετράει στον συντελεστή κάλυψης.

Οπότε αν υπάρχει κάτι σαν αυτό και δεν έχει προσμετρηθεί συνιστά και υπέρβαση συντελεστή κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

σαν υπέρβαση συντελεστή κάλυψης έτσι να το δεχτώ, θα πρέπει και σαν Υπερ. Δόμησης?
Εχω την εντύπωση ότι όχι, καθόσον το υπόγειο δεν μετράει στην πραγματοποιούμενη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Το τι προσμετράται και τι όχι στη δόμηση κατά την έκδοση μιας άδειας δεν σχετίζεται πάντα με τον τρόπο υπολογισμού του προστίμου. Αυθαίρετο υπόγειο υπολογίζεται με τετραγωνικά υπέρβαση δόμησης μειωτικού συντελεστή και υπέρβαση κάλυψης για τα τμήματα που εξέχουν του νόμιμου περιγράμματος (και Δ σε περίπτωση που υπάρχει).

Link to comment
Share on other sites

το κατάλαβα, υπέρ. Δομ. όντως έχω βάλει, αφού δηλώνω τα μέτρα της υπέρβασης. Και το ΥΚ το είπαμε παραπάνω, το υπέρβαση Δ δεν ξέρω αν θα έπρεπε να βάλω, αφού η επέκταση γίνεται υπόγεια και πάνω υπάρχει χώμα. Η στάθμη, το φυτεμένο χώμα δηλαδή στην στάθμη τελικά διαμορφωμένου εδάφους παραμένει όπως η άδεια και φυτεμένο όπως το δείχνει η άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Διάβασα το συγκεκριμένο τόπικ από την αρχή αλλά δεν έχω καταλάβει να υπάρχει σαφή απάντηση στο ερώτημα που θέλω να θέσω.

Έχω περαιωμένη (και με ανεβασμένα αρχεία) δήλωση του Ν.4014/11. Είμαι υποχρεωμένος να τη μεταφέρω στον Ν.4495/17 μέχρι κάποια συγκεκριμένη προθεσμία ή όταν χρειαστώ βεβαίωση (όοοποτε και ααααν προκύψει τέτοια ανάγκη) θα εκδόσω μία βεβαίωση περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών από την πλατφόρμα του Ν.4495/17 με την αναφορά ότι το συγκεκριμένο ακίνητο έχει τακτοποιηθεί με τις διατάξεις του Ν.4014? (Αν μέχρι τότε δεν έχει γίνει η αυτόματη μεταφορά που αναφέρει ο νόμος...)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

άλλη μια ερώτηση θα ήθελα να σας θέσω συνάδελφοι, δεδομένου ότι με την δήλωση που ανέφερα παραπάνω δεν έχω ολοκληρώσει θα ήθελα να ξέρω, έχω αυθαίρετη αλλαγή υπογείου βοηθητικού χώρου, σε επαγγελματικό (γραφείο). Κατά την τακτοποίηση, η πρώτη είχε γίνει με τον Ν.3843/10 ο οποίος ξεκάθαρα έλεγε ότι τα εμβαδά των εξωτερικών τοίχων δεν χρειάζεται να δηλωθούν. Ο χώρος δηλώθηκε με τον 3843 και η διαδικασία προχώραγε ώσπου αποφασίστηκε πρώτα η δήλωση να μεταφερθεί στον Ν.4014 μετά στον Ν.4178/13 και τελικά στον Ν.4495/17. Το εμβαδόν παραμένει ίδιο με το αρχικό, όπως είχε δηλωθεί με τον Ν.3843/10 . Σήμερα το εμβαδόν αυτό δεν έχει αλλάξει και έτσι ο χώρος ακόμα δηλώνεται χωρίς να έχει δηλωθεί ότι έχει αλλάξει χρήση το εμβαδόν των εξωτερικών τοίχων. Το οποίο και αν θέλετε την γνώμη μου δεν άλλαξε, έχει ακόμα την ίδια χρήση όπως αυτή που έχει στην οικοδομική άδεια.
Θα ήθελα να μάθω σωστά? Ο χώρος αποτελεί συνέχεια τακτοποιησης που είχε ξεκινήσει με τον Ν.3843/10 ακόμα και σήμερα που ο χώρος, η δήλωση ας μου επιτραπεί να πω μεταφέρθηκε στον Ν.4495/17 σύμφωνα με την σημερινή νομοθεσία, το εμβαδόν των εξωτερικών τοίχων μπορεί να μην δηλώνεται? 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μια δήλωση μεταφέρεται σε έναν νόμο προφανώς η υπαγωγή γίνεται σύμφωνα με τις διατάξεις του νέου πλέον νόμου. Πρέπει να γίνουν όλες οι απαιτούμενες αλλαγές και να δηλωθούν τα πάντα σωστά σύμφωνα με τον 4495.

*Αυτό συνήθως δεν είναι πρόβλημα για δηλώσεις του 3843 αφού στο 99% των περιπτώσεων τα πρόστιμα του 3843 ήταν υψηλότερα επομένως ακόμη και με αλλαγές δεν προκύπτουν στον 4495 υπόλοιπα προς καταβολή.

**Υπάρχει πολύ μεγάλη παρανόηση με τον 3843 ο οποίος έλεγε ότι δεν υπολογίζονται οι τοίχοι των οποίων η νομιμότητα τεκμαίρεται. π.χ. αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία όχι όμως υπογείου (που οι τοίχοι δεν είχαν προσμετρηθεί σε δόμηση) ή κλείσιμο ημιυπαίθριου (που οι εξωτερικοί τοίχοι δεν υπήρχαν καν στην άδεια). Δυστυχώς οι περισσότεροι το ερμήνευσαν κατά το δοκούν με αποτέλεσμα να μην μετράνε ποτέ κανέναν τοίχο, κάτι που κατά τη γνώμη μου ήταν λάθος ακόμη και τότε παρόλο που γινόταν κατά κόρον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι καλημέρα,

έχω περίπτωση διαμερίσματος για το οποίο καλούμαι να εκδώσω ΗΤΚ και έχει προηγηθεί ρύθμιση Ν.3843 για κλεισμένο Η/Χ . Κατά την αυτοψία διαπίστωσα ότι δεν περιλήφθηκε τμήμα της τοιχοποιίας μη προβλεπόμενης από την άδεια που περιβάλει τον Η/Χ στα τ.μ. της ρύθμισης. (το εμφανιζόμενο σε κύκλο). Η σκέψη μου είναι να κρατήσω την παλιά δήλωση ως έχει και να της χρεώσω το παράβολο των 100, και να προσθέσω μαζί με κάποιες άλλες λοιπές παραβάσεις και την κατασκευή του τοίχου.. αλλά διερωτώμαι αν πρέπει να τον δηλώσω ως λοιπή παράβαση ή ως υπέρβαση δόμησης . Θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σας.

Maradelis-Model.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@gtho---Εάν τακτοποιούσες τώρα τον ημιυπαίθριο, δεν θα χρησιμοποιούσες και την επιφάνεια που καταλαμβάνει ο τοίχος;
Κανονικά, λοιπόν, είναι υπέρβαση δόμησης.
Έλεγξε το εμβαδόν του ημιυπαιθρίου που αναγράφεται στο τελευταίο συμβόλαιο.
Φρόντισε να προκύπτει η ίδια τιμή και από την τακτοποίηση που θα κάνεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.