Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 088 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα πριν την 28.07.2011 - Περίπτωση 2 (Κατασκευές για τις οποίες δεν ολοκληρώθηκε η υπαγωγή)


Recommended Posts

Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με το Άρθρο 88 - ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 2 (Κατασκευές για τις οποίες δεν ολοκληρώθηκε η υπαγωγή) του Ν. 4495/17.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δηλαδή ρε παιδιά ,αφού μου δίνει το δικαίωμα να μην πάω στο νέο νόμο αλλά και 12 μήνες προθεσμία να ολοκληρώσω τη δήλωση , ποιά είναι η διαφορά από τις ολοκληρωμένες ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχουμε διαβάσει τον νόμο. Θερμή παράκληση τώρα που είναι νωρίς ακόμη όποιος ρωτάει κάτι να παραθέτει και το απόσπασμα του άρθρου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά ,αφού μου δίνει το δικαίωμα να μην πάω στο νέο νόμο αλλά και 12 μήνες προθεσμία να ολοκληρώσω τη δήλωση , ποιά είναι η διαφορά από τις ολοκληρωμένες ?

"Ολοκληρωμένες" θεωρεί να έχουν αναρτηθεί και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και στοιχεία στο πληροφοριακό σύστημα.

 

Βασικά όπως το καταλαβαίνω μέχρι στιγμής, εάν δεν αξίζει οικονομικά, ανεβάζεις τα αρχεία στον 4178 και δεν μπλέκεις με τον 4495.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρωμένη υπαγωγή χωρίς ανέβασμα αρχείων είναι ακριβώς το ίδιο με δηλώσεις σε υπαγωγή.

 

Αυτό που λέει οarchitect_duth.... βλέπεις τι συμφέρει οικονομικά και αναλόγως πράττεις.

 

Με 4178 θα έχεις 12 μήνες απο χθες και πιθανότατα με μετάβαση στον 4495 6 μήνες πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά ,αφού μου δίνει το δικαίωμα να μην πάω στο νέο νόμο αλλά και 12 μήνες προθεσμία να ολοκληρώσω τη δήλωση , ποιά είναι η διαφορά από τις ολοκληρωμένες ?

Που αναφέρονται οι 12 μήνες?

Link to comment
Share on other sites

 

Που αναφέρονται οι 12 μήνες?

 

 

Άρθρο 99 στο τέλος

 

 

Και κάτι ακόμα ΠΟΛΥ σημαντικό για όσους έσπευσαν να μεταβούν σε "ολοκληρωμένη υπαγωγή" και δεν τις άφησαν σε "υπαγωγή", ενώ θα πρέπει να προχωρήσουν σε διορθώσεις Φ.Κ>, τ.μ. κτλ κτλ:

 

Άρθρο 99:

post-1264-0-99932300-1509800571_thumb.jpg

post-1264-0-18932000-1509800785_thumb.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Οι δηλώσεις του 4178 που είναι σε "υπαγωγή" μπορεί να προωθηθούν σε " οριστική"  ή θα πρέπει να γίνει μεταφορά της δήλωσης στο 4495 ? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ναι. Προσωπικά όμως μια υπαγωγή που είχα με έτοιμα τα δικά μου αρχεία και περιμένω μόνο τον Ε9 την πήγα σε οριστική

την Παρασκευή γιατί φοβήθηκα λίγο την ασάφεια στην πρώτη παράγραφο που ανέβασε ο Alsterwasser. που μιλάει για την ηλεκτρονική

υποβολή των αρχείων και μόνο. Αρχεία ΔΕΝ έχω ανεβάσει ακόμη στη συγκεκριμένη δήλωση. Άλλες παλιές υπαγωγές που δεν έχω αρχεία έτοιμα τις άφησα σε κατάσταση υπαγωγής.

Το ψιλοφοβάμαι λίγο γενικά το σημερινό πάγωμα του συστήματος. 

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.