Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 089 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση υπαγωγής


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.  Κατά τη γνώμη σας αυτά τα 20 εκατοστά πως τακτοποιούνται? Τι θεωρείτε ότι παραβιάζουν? Πλάγιες αποστάσεις? 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, IoanSiou said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας.  Κατά τη γνώμη σας αυτά τα 20 εκατοστά πως τακτοποιούνται? Τι θεωρείτε ότι παραβιάζουν? Πλάγιες αποστάσεις? 

Στο τμήμα της απότμησης που είναι οι Ο.Γ. ? Η αυθαιρεσία είναι πάνω από κοινόχρηστο χώρο ?

Δες και τα σχετικά σχόλια στο[N. 4495/17 - ΕΡΚΕΡ] Αυθαιρεσίες επί έρκερ

Ερμηνεία της εγκ. 2/Ν.4495:

Στην έννοια των υπερβάσεων των εξωτερικών διαστάσεων του κτιρίου συμπεριλαμβάνονται και τυχόν εξοχές για τη 
διαμόρφωση της όψης του κτιρίου (π.χ. έρκερ). Ο έλεγχος της υπέρβασης έως 5% γίνεται συγκρίνοντας το μήκος 
της εξοχής προς τη διάσταση του βάθους του κτιρίου στο συγκεκριμένο σημείο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω την παρακάτω περίπτωση τακτοποίησης αυθαιρέτου, όπου δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να τακτοποιήσω ή όχι.

Το κτίριο έχει ανεγερθεί με άδεια του 1984 στο οικόπεδο με κορυφές Α-Β-Γ-Δ-Α. Με την πολεοδομική μελέτη που έγινε στην περιοχή το 1993, έγινε καθορισμός των Ο.Γ. και Ρ.Γ. (γραμμές με μπλε). Το κτίριο ρυμοτομείται λόγω της Πολεοδομικής μελέτης που έγινε στην περιοχή, αλλά δεν έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση, οπότε καταλαβαίνω ότι μπορώ αν τακτοποιήσω. Το θέμα μου είναι για το τμήμα με κόκκινο που υπερβαίνει την αρχική Ο.Γ. και Ρ.Γ. κατά 0,30μ

Σε αυτή την περίπτωση μπορώ να το τακτοποιήσω; Εναλλακτικά μπορώ να τακτοποιήσω ως παράβαση κατ. 3 παρ ιειε, το τμήμα που εξέρχεται του αρχικά κοινόχρηστου χώρου και τις υπόλοιπες κατηγορίες κανονικά με Υ.Δ. – Υ.Κ. κτλ, δηλαδή να κάνω επιλεκτική χρήση της κατ. 3 σε μια πλευρά και όχι σε όλο το περίγραμμα;;

 

τοπο.tif

Edited by panmyr
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, panmyr said:

Συνάδελφοι έχω την παρακάτω περίπτωση τακτοποίησης αυθαιρέτου, όπου δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να τακτοποιήσω ή όχι.

Το κτίριο έχει ανεγερθεί με άδεια του 1984 στο οικόπεδο με κορυφές Α-Β-Γ-Δ-Α. 2 MB · 0 downloads ......

Οι οικοδομικές γραμμές βάσει των οποίων εκδόθηκε η Ο.Α. το 1984 τροποποιήθηκαν το 1993 ? ή παραμένουν  οι ίδιες και δεν απλά εφαρμόσθηκαν με την έκδοση της άδειας ?

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, venezia said:

Οι οικοδομικές γραμμές βάσει των οποίων εκδόθηκε η Ο.Α. το 1984 τροποποιήθηκαν το 1993 ? ή παραμένουν  οι ίδιες και δεν απλά εφαρμόσθηκαν με την έκδοση της άδειας ?

Ναι εχει γινει τροποποίηση τους, σε σχεση με την αδεια του 1984. Το κτηριο χτιστηκε με βασει τα ορια του 1984, και το 1993 αλλαξαν οι οικοδομικες γραμμες με αποτέλεσμα να ρυμοτομειται. Το προβλημα νομιζω προκύπτει απο το τμημα του κτιριου που υπερβαινει την παλια οικοδομικη γραμμη

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, panmyr said:

Ναι εχει γινει τροποποίηση τους, σε σχεση με την αδεια του 1984. Το κτηριο χτιστηκε με βασει τα ορια του 1984, και το 1993 αλλαξαν οι οικοδομικες γραμμες με αποτέλεσμα να ρυμοτομειται. Το προβλημα νομιζω προκύπτει απο το τμημα του κτιριου που υπερβαινει την παλια οικοδομικη γραμμη

Εάν η άδεια σου τήρησε τις ισχύουσες Ο.Γ. κατά το χρόνο έκδοσής της , δεν υπάρχει αυθαιρεσία .

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, venezia said:

Εάν η άδεια σου τήρησε τις ισχύουσες Ο.Γ. κατά το χρόνο έκδοσής της , δεν υπάρχει αυθαιρεσία .

Το θεμα μου ειναι οτι δεν τις τηρησε, εχει υπερβεί την τοτε οικοδομικη γραμμη κατα 0,30μ. Εκει ειναι το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, panmyr said:

Το θεμα μου ειναι οτι δεν τις τηρησε, εχει υπερβεί την τοτε οικοδομικη γραμμη κατα 0,30μ. Εκει ειναι το προβλημα

Δεν διευκρινίστηκε αυτό όμως αυτό αρχικά από τα αναγραφόμενα σου , οπότε υπάγεσαι στις απαγορευτικές διατάξεις .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Οικόπεδο εντός σχεδίου εκδίδει ΟΑ εν έτη 1992 για προσθήκη καθ' ύψος. Με τα πολλά, γίνονται οι "προβλεπόμενες αυθαιρεσίες". Όμως στη συνέχεια το συγκεκριμένο τμήμα του σχεδίου "βγαίνει" από το σχέδιο, λόγο ρέματος που βρίσκεται κοντά στο ακίνητο. Σήμερα παραμένει εκτός σχεδίου. 

Α. Από τη στιγμή που δεν είναι μέσα στο ρέμα, αλλά κοντά σε αυτό, τακτοποιείται κανονικά.

Β. Στην δήλωση θα θεωρηθεί ως εκτός σχεδίου με ΟΑ, παρότι δεν έχει αρτιότητα για εκτός σχεδίου, αφού το 1992 που εκδόθηκε η άδεια ήταν νόμιμη (δεν εξετάζω το γεγονός την βεβαίωση του τότε μηχανικού στο τοπογραφικό περί μη ύπαρξης ρέματος κοντά στο ακίνητο). Άρα ΤΖ ως εκτός σχεδίου.

Γ. Ωστόσο η σύγκριση θα γίνει με τα πολεοδομικά μεγέθη που ίσχυαν στον χρόνο έκδοσης της ΟΑ.

Είναι ορθή η σκέψη μου?

Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Γεια σας Συνάδελφοι,

Έχω την εξής μπερδεμένη περίπτωση.

Σε εκτός σχεδίου περιοχή όπου υπάρχουν και κυρωμένοι δασικοί χάρτες υπάρχουν αυθαίρετα κτίσματα κατ' επέκταση κτιρίου προυφιστάμενου του 55.

Στην αρχική ανάρτηση η έκταση ήταν ΑΑ με πληροφορία ΑΝ, αναδασωτέα δηλαδή.

Στην πλατφόρμα των κυρωμένων δασικών χαρτών έχει κίτρινο χρώμα, δηλαδή δεν διέπεται από την δασική νομοθεσία.

Στο ΦΕΚ της κύρωσης ο χάρτης την δείχνει πράσινη. Την ίδια απάντηση πήρα κι από την διεύθυνση δασών, ότι η έκταση σήμερα είναι αναδασωτέα.

 

Το πράγμα μπερδεύει ακόμα περισσότερο όταν έψαξα το ιστορικό της περιοχής.  που βρίσκεται η έκταση. Το 1973 κηρύχτηκε αναδασωτέα, το 1979 εξαιρέθηκε από την αναδάσωση και το 1997 έγινε άρση της εξαίρεσης.

Έχω αεροφωτογραφία του 1960 που φαίνεται το ένα αυθαίρετο κτίσμα, πριν κηρυχτεί δηλαδή αναδασωτέα η έκταση. Τακτοποιείται?

Κι έχω επίσης αυθαίρετο κτίσμα που δεν φαίνεται σε αεροφωτογραφία του 1975, ενώ φαίνεται σε αεροφωτογραφία του 1981. Άρα κατασκευάστηκε κατά την περίοδο που η έκταση δεν ήταν αναδασωτέα. Τακτοποιείται?

Έστω ότι δεν τακτοποιούνται τα αυθαίρετα κτίσματα, μπορούν να κατεδαφιστούν για να μεταβιβαστεί το προ του 1955 κτίριο?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.