Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 089 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση υπαγωγής


Recommended Posts

Kαλησπέρα, επισυνάπτω 2 φώτο.Πρόκειται για ισόγεια κατοικία με υπόγειο χωρίς άδεια.Στο συμβόλαιο αναφέρεται μόνο το ισόγειο ως προς του 1955(δεν πιστεύω ότι είναι , αυτό θα αποδειχθεί έτσι κ αλλιώς).Η περιοχή μπήκε στο σχέδιο πόλης το 1970 και δεν έχω ρυμοτομουμενο τμήμαΣτην α φωτογραφία φαίνονται το σκαλοπάτια που οδηγούν στο υπόγειο(πέτρινοι τοίχοι 60εκ πάχος ),από το πεζοδρόμιο και δεν υπάρχει άλλη πρόσβαση για τον  χώρο αυτό.Επίσης στην ίδια φωτό φαίνονται και τα 3 σκαλιά που οδηγούν στο ισόγειο. .Έτσι όπως είναι δεν μπορώ να προχωρήσω σε τακτοποίηση για έκδοση βεβαίωσης, αφού έχω κατάληψη κοινοχρήστου χώρου. Τι πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει ???Αν αποδείξω οτι υφίσταται πριν την ένταξη στο σχέδιο πόλης καλύπτομαι ?? από μια κουβέντα που είχα με προισταμενο σε πολεοδομία , μου είπε οτι θα πρέπει να ετοιμαστεί φάκελος με όλα τα δικαιολογητικα και να περάσει απο την Επιτροπή ποιότητας ζωης  του Δήμου

Στη 2η φωτο είναι η άλλη όψη όπου φαίνεται ενας μικρός εξώστης πάνω από την πράσινη πόρτα. Ουσιαστικά είναι προέκταση του πλατύσκαλου, και είναι βατό.Το ύψος ειναι <3.00μ άρα δεν τακτοποιειται και προφανώς θα το κατεδαφίσει αν θέλει να προχωρήσει σε τακτοποίηση

Περιμένω τις απόψεις σας και αν έχει τύχει σε κανέναν η περίπτωση του υπογείου.(Γενικά έχει πάρα πολλά θέματα αυτό το κτίριο )

opsi1-1.jpg

opsi 1-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Ο πατερας το αγόρασε το 1957 ως αγροτεμάχιο. Εχτισε αρχικά  αυθαιρετα ενα ισογειο και στη συνέχεια αλλους 2 οροφους. Ολα αυτα πριν το 1980. Με την ΠΕ πηρε οικοπεδο και σπιτι. Ο θανατος ειναι σχετικα προσφατος, μετα το 2000. Αρχικα το κληρονόμησε η γυναίκα και τα δυο παιδια και στη συνεχεια το ποσοστο της μαμας περασε στα δυο τεκνα τα οποια εχουν πλεον το συνολο κτισματος και οικοπεδου με 50%. Κληρονομησαν οικοπεδο . Στο φυλλο της ΠΕ αναφερεται ακομα ο πατερας και μονο

Χωρίς τίτλο.jpg

Edited by neo83_gr
Link to comment
Share on other sites

dorita2271 , δυσκολία βλέπω και με το μπαλκόνι πάνω απο την πορτα. Χωρις να μου εχει τυχει τετοιο, να ρωτησω κατι. Θα μπορουσε η δηλωση - βεβαιωση να αγνοήσει τις κατασκευές εκτος οικοπέδου ωστε αρχικά να προχωρήσει; Στη συνεχεια η ποιοτητα ζωης θα αποφασισει τι θα επιπλεον θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, neo83_gr said:

dorita2271 , δυσκολία βλέπω και με το μπαλκόνι πάνω απο την πορτα. Χωρις να μου εχει τυχει τετοιο, να ρωτησω κατι. Θα μπορουσε η δηλωση - βεβαιωση να αγνοήσει τις κατασκευές εκτος οικοπέδου ωστε αρχικά να προχωρήσει; Στη συνεχεια η ποιοτητα ζωης θα αποφασισει τι θα επιπλεον θα γινει.

αυτό δεν ξέρω και εγώ, βαζω τη δηλωση στο συστημα, τακτοποιώ οτι γίνεται και κάνω αναφορά για αυτα που δεν τακτοποιουνται στην Τ.Ε.? Προφανως δεν μπορω να δωσω βεβαιωση ετσι?Δεν ξερω που να απευθυνθω πιο "ψηλα" για να παρω μια εγγραφη απαντηση για το υπογειο .Για το μπαλκονι πες τον βαζω κα το γκρεμιζει ειναι 0.25 το πλατος που εξεχει της ρ.γ

Link to comment
Share on other sites

 
 θα πατε στην επιτροπη ζωης και θα ζητησετε "σημειακη τροποποιηση"

εδω

http://www.mytilene.gr/σημειακή-τροποποίηση-ρυμοτομικού-σχ/

 


 

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, dorita2271 said:

Περιμένω τις απόψεις σας και αν έχει τύχει σε κανέναν η περίπτωση του υπογείου.(Γενικά έχει πάρα πολλά θέματα αυτό το κτίριο )

 

Προσωπικά εγώ θα έδινα βεβαίωση με τακτοποίηση των αυθαίρετων κατασκευών που εμπίπτουν εντός της ιδιοκτησίας και μόνο .

Άλλωστε αυτό και μόνο σε αφορά για την έκδοση βεβαίωσης . Το θέμα της σκάλας πρόσβασης στο υπόγειο , όπως προναφέρθηκε μπορεί να λυθεί με έγκριση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής  Δήμου  ( περίπτωση ανάλογη μου έχει τύχει και εγκρίθηκε ) χωρίς να εμπλακεί η ΥΔΟΜ.

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια βόλτα στην τεχνική υπηρεσια θα ηταν καλη για να βρεθει αντιστοιχο προηγούμενο. Εγω προσωπικά (χωρις νομικες γνωσεις) πιστευω οτι το οτι υπάρχουν αυτες οι διαμορφώσεις δε δημιουργουν «καταληψη κοινοχτηστου». Απλα η ποιότητα ζωης θα πρεπει να τις εγκρίνει. Αν δεν ειναι επειγον, καλο θα ειναι να περιμένεις να αποφασίσουν πριν κλείσεις τη δηλωση. Μπορει να υποδείξουν κάποιες προσαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, dimitris GM said:

 
 θα πατε στην επιτροπη ζωης και θα ζητησετε "σημειακη τροποποιηση"

εδω

http://www.mytilene.gr/σημειακή-τροποποίηση-ρυμοτομικού-σχ/

 

Ευχαριστω πολυ, αυτο προυποθέτει να εχω ετοιμασει εναν φακελο με ολα τα απαιραιτητα δικαιολογητικά και αποδεκτικά και να κατατεθει στην επιτροπη, ετσι ?Εννοω πρεπει να απευθυνθω και καπου αλλου?
 

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, neo83_gr said:

Μια βόλτα στην τεχνική υπηρεσια θα ηταν καλη για να βρεθει αντιστοιχο προηγούμενο. Εγω προσωπικά (χωρις νομικες γνωσεις) πιστευω οτι το οτι υπάρχουν αυτες οι διαμορφώσεις δε δημιουργουν «καταληψη κοινοχτηστου». Απλα η ποιότητα ζωης θα πρεπει να τις εγκρίνει. Αν δεν ειναι επειγον, καλο θα ειναι να περιμένεις να αποφασίσουν πριν κλείσεις τη δηλωση. Μπορει να υποδείξουν κάποιες προσαρμογές.

ευχαριστώ πολύ, σιγουρα δεν θα κλεισει η δηλωση  πριν εχω την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.