Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 089 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση υπαγωγής


Recommended Posts

@ChristinaK Έχω ΔΔ ορόφου διότι δεν έχουν τηρηθεί τα περιγράμματα και των 2 οριζόντιων ιδιοκτησιών σε σχέση με το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο. Ο ισόγειος οροφος αποτελείται από τα 2 αυτά διαμερίσματα και το κλιμακοστάσιο. Άρα θα σχεδιάσω την κάτοψη όλου του ισογείου. Το θέμα είναι αν οφείλω να δείξω στο σχέδιο το σκαλί;

 

On 11/3/2022 at 6:37 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Κι όμως τα "αυθαίρετα σκαλοπάτια" αποτελούν "αυθαιρεσία στους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου", η οποία δεν επηρεάζει και δεν αφορά στα δύο διαμερίσματα κ.λπ.

 

Το πρόβλημα είναι ότι έχω ΔΔ ισογείου λόγω αλλαγής περιγράμματος των 2 διαμερισμάτων με το περίγραμμα του κοινόχρηστου κλι/σιου. Το ισόγειο έχει τα 2 διαμερίσματα και το κλιμ/σιο. O προβληματισμός μου είναι αν πρέπει να αποτυπωθεί το σκαλί που ανήκει στο επίπεδο του ισογείου;

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση αποτυπώνεις την πραγματικότητα στα σχέδια που συνοδεύουν την δήλωση σου.

Αν θέλεις στη συνέχεια να τακτοποιήσεις το θέμα με τα σκαλοπάτια εκτός ρυμοτομικής θα πρέπει να πάρεις σχετική απόφαση από το δημοτικό συμβούλιο (κτιριοδομικός αρθ24) είτε για μεταγενέστερη υποβίβαση της σταθμης της οδού είτε περί μη όχλησης...

Υπάρχουν διάφορες τέτοιες περιπτώσεις, πρόσφατα χαζευα αυτό... Μπαλκοναρα! :)

 

Edited by jbosdas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2022 at 6:15 ΜΜ, ANDRKOR said:

Τα μπαλκονάκια φαίνονται στην Ο.Α. να προεξέχουν (βλ. συνημμενο).

ΔΔ έχω γιατί το περίγραμμα και των δύο ιδιοκτησίων έχει "πάρε-δώσε" με το περίγραμμα του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου.

1.pdf 13 kB · 7 downloads

το 96 παρ γιε; Στον 4495/2107;

 

On 11/3/2022 at 5:48 ΜΜ, dimitris GM said:

θα δεις την παρεκκλιση του 96 παρ.  "γιε"

 

ΔΔ γιατι εχεις;

υγ

και δεν ειναι μονον το σκαλοπατι

ειναι και εκεινα τα μπαλκονακια "εκατερωθεν"

που προεξεχουν...

 

αρ. 96 παρ γιε; Στον 4495/2017;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοεί την μεταβολή έως 5% των διαστάσεων του περιγράμματος.
Όμως σε αυτό δεν περιλαμβάνονται προεξοχές, γιατί περίγραμμα κτιρίου είναι η προβολή επί του εδάφους όλων των χώρων που προσμετρώνται στην κάλυψη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Δόκτορα.

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

εγκ. 2

ιειε) Στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου συμπεριλαμβάνεται και η
διάσταση του ύψους. Στην έννοια των υπερβάσεων των εξωτερικών διαστάσεων του κτιρίου
συμπεριλαμβάνονται και τυχόν εξοχές για τη διαμόρφωση της όψης του κτιρίου (π.χ έρκερ).

δξ κατα ποσο ειναι "εξοχη" το σκαλοπατι, αλλα σε "κατηφορικα"  οικοπεδα ειναι προφανες οτι μονον ετσι καλυπτεται η υψομετρικη διαφορα.

Βλεπω δε οτι τα μπαλκονακια εξεχουν ωστε το κειμενο  αναμεσα τους σκαλοπατι, να μην φαινεται σαν αυθαιρετο, αφου καλυπτεται απο αυτα.

υγ

και βλεπω οτι ολες οι οικοδομες εχουν τον ιδιο τροπο κατασκευης...με "βεραντα" και εξωτερικο σκαλι.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, dimitris GM said:

συμπεριλαμβάνονται και τυχόν εξοχές για τη διαμόρφωση της όψης του κτιρίου (π.χ έρκερ).

Άλλο είναι οι εξοχές για τη διαμόρφωση της όψης (τα λεγόμενα "σπασίματα") που αναφέρονται στους κλειστούς χώρους του κτιρίου και άλλο οι προεξοχές.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

αρα,

ή δεν υπαρχει λύση,

ή προσπαθουμε να μαθουμε τι σημαινει η υπαρξη των δυο "βεραντων" που αποτυπωνονται  στην αδεια και το "σκαλιον" αναμεσα τους.

Εν τελει, κατα την γνωμη μου,

ειναι δυο ΟΙ....εκαναν τι εκαναν....αυτες θα τακτοποιηθουν σαν ΟΙ χωρις ελεγχο στα κοινοχρηστα.

τις καλησπερες μου

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dimitris, δυστυχώς είναι γρίφος! Το σκαλί . θεωρητικά, θα έπρεπε να διαμορφωθεί μέσα από την Ο.Γ στην είσοδο της πολυκατοικίας. Το ότι το έχουν και οι υπόλοιπες κατοικίες δεν σημαίνει ότι δεν είναι παράνομο. Πάντως οι νεότερες πολυκατοικίες της περιοχής δεν έχουν τέτοιες εξοχές σκαλιών.  Επειδή έχω ΔΔ πρέπει να κάνω κάτοψη όλου του ισογείου, άρα και των κοινόχρηστων χώρων του ισογείου, μπαίνει το θέμα αν οφείλω να  δείξω το σκαλί η όχι. Καλό απόγευμα.

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.