Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 089 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση υπαγωγής


Recommended Posts

Σε οικοδομή με άδεια του 1975 κατασκευάστηκε σε διαμέρισμα του Ανωγείου ορόφου εξώστης,

που δεν προβλεπόταν στην άδεια, εκτός Οικ. Γραμμής .

 

Κάτω από τον εξώστη το ελεύθερο ύψος είναι περίπου 1 μέτρο.

 

Σύμφωνα με το Ν.4178/2013 θα μπορούσα ενδεχομένως να το ρυθμίσω σύμφωνα με την κατηγ. 3 του άρθρου 9.

Πλέον όμως στο Ν.4495/2017 έχουν βάλει σαν προυπόθεση το ελεύθερο ύψος κάτω από τον εξώστη να είναι 3 μέτρα.

 

Στο συγκεκριμένο διαμέρισμα έχω και διαφορετική διαμερισμάτωση, οπότε πρέπει να το εντάξω ως προς αυτό το θέμα στο Ν.4495/17.

 

Ο εξώστης αυτός δύναται να ρυθμιστεί με το Ν.4495/17?

Μπορεί για το ακίνητο αυτό να εκδοθεί βεβαίωση περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών για τη σύνταξη συμβολαίου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θέλω να ρωτήσω αν έχει τύχει σε κάποιον. Μέτά απο καταγγελία σε οικισμό προυφιστάμενο του 1923 με ΦΕΚ 138Δ/81 (χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο) τμήμα της βεράντας παλιάς κατοικίας (του 1948) μπαίνει κατα 80 εκ. σε δημοτική οδό. Έχει οριστεί πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης απο την πολεοδομία. Υποθέτω οτι δεν ανήκει στις εξαιρέσεις του νόμου  (όπου δεν έχει συντελεστεί  αναγκαστική απαλλοτρίωση) εφόσον δεν υφίσταται ρυμοτομικό. Γνωρίζει κάποιος αν εκτός απο την κατεδάφιση υπάρχει τρόπος διατήρησης της κατασκευής; 

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι,

υπαρχει σημειο που να απαγορευει τη ενταξη στο νομο 4495/ 2017 κατασκευης ή χρησης οταν δεν επιτρεπεται σημερα απο τις χρησεις γης του ΓΠΣ?

 

Συγκεκριμενα,  το 1998 εκδοθηκε αδεια για διοροφη κατοικια με υπογειο σε εκτος σχεδιου περιοχη, η οποια το 2000 κατασκευαστηκε με καποιες παραβασεις.

 

Ακολουθως το 2007 εκδοθηκε το ΓΠΣ , το οποιο καθορισε χρηση στη περιοχη  την " εκπαιδευση", απαγορευοντας τη κατοικια.

  Η ερωτηση μου: μπορω να τακτοποιησω αυθαιρεσιες (μπαζωμενες βεραντες που ξεμπαζωθηκαν, αλλαγη χρηση υπογειου απο 

αποθηκη σε κατοικια, κατασκευη σοφιτας) τη στιγμη που σημερα η χρηση δεν επιτρεπεται (παροτι κατα τον χρονο εκδοσης της αδειας επιτρεποταν) ,

αλλα εχω αυθαιρετες κατασκευες που εχουν ιδια χρηση με την επικρατουσα και νομιμη (δηλαδη "κατοικια")?

Το σημειο "γγ" του αρθρου 96 στη κατηγορια 4 , που λεει οτι εντασσονται αλλαγες χρησεις εφοσον επιτρεπονται, σημαινει οτι αν δεν επιτρεπεται σημερα η χρηση, μπορω να το ενταξω στη κατηγορια 5,

απο τη στιγμη που δεν ανηκει στις απαγορευσεις του αρ.89?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τμήμα κτιρίου το οποίο έχει κατασκευαστεί το 1910 βρίκσεται σε κοινόχρηστο χώρο (εντός σχεδίου Πόλεως του 1938).

Μπορεί να τακτοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα που μάλλον αφορά και το dazisimo. Υπαλληλος της πολεοδομίας μου είπε οτι στην απαλλαγή για τακτοποίηση στα κτίρια προ 55 (οπου αν αποδείξεις την παλαιοτητα θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα) υπάγονται και οι κατασκευές στον περιβάλλοντα χώρο(βεράντες κ.λ.π.) αν αποδείξεις οτι είχαν κατασκευαστεί μαζί με το κτίσμα. Δεν μπορούσε όμως να μου απαντήσει αν ισχύει και όταν βρίσκονται εντός κοινοτικής οδού σε οικισμό προ 23 χωρίς εγκεκριμμένο ρυμοτομικό. ( Αρα δεν υπάγονται στις εξαιρέσεις Ν4475 περι μη απαλλοτρίωσης). μήπως ξέρει κανείς κάτι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.