Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 089 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση υπαγωγής


Recommended Posts

Οτι είναι στασίμος είμαι σίγουρος γιατι είνα στην λίστα με τους στασίμους σύμφωνα με τον 1337/83 νόμο και την απόφαση νομάρχη που εγίνε φεκ

τον χαρακτήριζει ετσί. Το ρύμοτομικο υπαρχεί γιατι στο τόπογραφίκο εχεί και Ο.Τ. και αρίθμο. Απο κει και πέρα δεν γνωρίζω για την αντίστοιχια στασίμου και ρήμοτομικου σχεδίου που ανέφερες.Επίσης, την αδεία που εχεί για αγροτίκη αποθήκη εκδόθηκε απο κοινοτητα και είχε μπορουσέ να βγαλει μεχρί 50 μετρα και απο οτι μίλισα με παλίοτερο σύναδελφο τετοίες Ο.Α. βγαίνανε σε στασίμους οίκισμους απο οτί κατάλαβα. Δεν γνώριζω αν εχεί υποψιν σου τετοιούς ειδούς Ο.Α. γιατι και αυτο με παρεξένεψε.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ρυμοτομικό θα υπάρχει και διάταγμα ρυμοτομίας. Εντόπισε το. Επίσης κάνε πολεοδομικό έλεγχο γιατί σε κάποιες περιπτώσεις κάποια παλιά ρυμοτομικά καταργήθηκαν οποτε μπορεί πράγματι να υπάρχει στάσιμος οικισμός αλλά να μην ισχύει το ρυμοτομικό.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχει κάποιος ασχοληθεί με ακίνητο που γειτνιάζει με αγωγό μεταφοράς ρεύματος 150ΚV;  οφείλω να έχω βεβαίωση περί απόστασης από τον άξονα (κέντρο του πυλώνα;;) από τον διαχειριστή μεταφοράς ηλεκτρικής ενέργειας; σημειώνω οτι το ακίνητο βρίσκεται σε απόσταση 22μ από την μεσαία γραμμή μεταφοράς (20μ ορίζεται στο άρθρο 89).

Link to comment
Share on other sites

Οι γραμμές των πυλώνων έχουν εγκαταστήσει στο χώρο "δουλεία διέλευσης". Τα όρια της δουλείας περιγράφονται με απόσταση από τον άξονα στην "απαγόρευση υπαγωγής".

Εντός της ζώνης αυτής ο διαχειριστής ελέγχει την απόσταση ασφαλείας από τις γραμμές.

Ο έλεγχος γίνεται σύμφωνα με το άρθρο 118 και δεν είναι μόνο οριζοντιογραφικός, μπορεί υψομετρικά το ακίνητο να κατοχυρώνει την απόσταση ασφαλείας.

Οπότε γραμμή στον έλεγχο της γραμμής ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, τη βοήθειά σας παρακαλώ

Στην παρ. 2α έχουμε την απαγόρευση υπαγωγής "σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης ή του οικισμού". Σε οικισμό προϋφιστάμενο του 1923 ("οικισμοί οι οποίοι στερούνται εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου") μπορώ να υπαγάγω στο νόμο αυθαίρετες κατασκευές (μικροπαραβάσεις: στηθαία, πεζούλια, σκάλα) κατασκευασμένα εντός "κοινόχρηστου"???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω οικοδομική άδεια του 68 για ισόγεια αποθήκη. Το 72 γίνεται πράξη εφαρμογής

και το κατάστημα ρυμοτομείται. Δεν έχει αποζημιωθεί και δεν έχει διανοιχτεί ο δρόμος.

Κατόπιν το 2000 σηκώνεται αυθαίρετος όροφος. Όπως το καταλαβαίνω υπάγομαι στο λεγόμενο

εμπράγματο δικαίωμα και μπορώ να ρυθμίσω τις όποιες αυθαιρεσίες που αφορούν την αποθήκη και

τον όροφο κατοικία. Απλά όταν και αν διανοιχθεί ο δρόμος ο δήμος θα αποζημιώσει μόνον την αποθήκη

ώς προυφιστάμενη. Ορθά?

Χρησιμοποιώ για τον έλεγχο τους όρους δόμησης στην περιοχή και το εμβαδόν του οικοπέδου μου βάσει της ο.α να υποθέσω άσχετα αν το οικόπεδο μου

σήμερα είναι ρυμοτομούμενο (?)

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδες το...δεν εχεις πραξη τακτοποιησης αλλά ΠΕ.

Στην ΠΕ, οι  δρομοι που δημιουργούνται  θεωρουνται "κοινοχρηστοι" μετα την μεταγραφη της.

Δεν υπαρχει ιδιοκτησια πλεον .

Μονον για τα επικειμενα υπαρχει δικαιωμα αποζημιωσης [εάν ειναι νομιμα]

Η μονη περιπτωση που μπορεις να προτεινεις "ιδιοκτησια" στον "δρομο", ειναι μονον εάν σου παιρνουν για εισφορα σε γη περισσοτερα  τμ.  απο οσα σου αναλογουν,

Οπότε ως προς αυτα τα τμ. εφαρμοζονται οι διαταξεις περι "απαλλοτριωσης"

εδιτ

εχεις πραξη εφαρμογης  το  1972?

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimitris GM said:

Οπότε ως προς αυτα τα τμ. εφαρμοζονται οι διαταξεις περι "απαλλοτριωσης"

 

Ναι υπάρχει σχέδιο πόλεως  στην περιοχή από το 1969.

Οταν λές οι διατάξεις περι απαλλοτρίωσης??

 

Υ.Γ οταν βγήκε η αδεια ήταν οικισμός προ του 1923

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε έτσι πως το περιγράφεις καταλαβαίνω ότι το έτος 1972 εντάχθηκε η περιοχή στο σχέδιο πόλης. Δεν έγινε καμία πράξη εφαρμογής (προφανώς αφού ήταν προ 83). Το οικόπεδο ρυμοτομείται χωρίς να έχει γίνει καμία πράξη τακτοποίησης. Συνεπώς η όποια απαλλοτρίωση δεν έχει ακόμη συντελεστεί (καμία αποζημίωση του ιδιοκτήτη). Βάσει εγγράφου που είχαμε από το Ν. 4178 θεωρώ ότι μπορείς να κάνεις υπαγωγή.

υπαγωγή ρυμοτομούμενων-έγγρ.13417 6-6-014-δ.νση νομοθ.κου έργου.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Συνάδελφε έτσι πως το περιγράφεις καταλαβαίνω ότι το έτος 1972 εντάχθηκε η περιοχή στο σχέδιο πόλης. Δεν έγινε καμία πράξη εφαρμογής (προφανώς αφού ήταν προ 83). Το οικόπεδο ρυμοτομείται χωρίς να έχει γίνει καμία πράξη τακτοποίησης. Συνεπώς η όποια απαλλοτρίωση δεν έχει ακόμη συντελεστεί (καμία αποζημίωση του ιδιοκτήτη). Βάσει εγγράφου που είχαμε από το Ν. 4178 θεωρώ ότι μπορείς να κάνεις υπαγωγή.

υπαγωγή ρυμοτομούμενων-έγγρ.13417 6-6-014-δ.νση νομοθ.κου έργου.pdf

Kαι εγω σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγω. Ότι δύναται να γίνει η τακτοποίηση, Το μόνο θέμα που έχω είναι το πώς θα υπολογιστούν οι όροι δόμησης

για τον υπολογισμό των διαφόρων συντελεστών. Δεδομένου ότι δεν απαιτείται σύνταξη νέου τοπογραφικού διότι έχω οικοδομική άδεια, κρατάω το εμβαδόν

του οικοπέδου βάσει της οικοδομικής άδειας του 68 ή πρέπει να γίνει νέα αποτύπωση ώστε να φανεί ο δρόμος που ρυμοτομεί το οικόπεδο και να χρησιμοποιησω

το εναπομείναν τμήμα. Προσωπικά τείνω προς το πρώτο καθότι ήδη χρησιμοποιείται για την τακτοποίηση το παραθυράκι της εξαίρεσης. Τέλος σε μια τέτοια περίπτωση

θεωρείται ότι θα μπορούσε να βγει άδεια για προσθήκη στέγης μελλοντικά πιθανώς πατώντας στις διατάξεις του άρθρου  107 ώς εργασία επισκευής... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.