Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 089 - Ν. 4495/17] Απαγόρευση υπαγωγής


Recommended Posts

Νομίζω για τους όρους δόμησης, χρησιμοποιείς το οικόπεδο που απομένει, αφού αφαιρέσεις τον ακάλυπτο που ρυμοτομείται. Στην λογική ότι σε άδεια θα παραχωρούσες σε κοινή χρήση αυτό το χώρο και χωρίς απαλλοτρίωση διατηρείς το δικαίωμα επί του εγκεκριμένου περιγράμματος. Το σκεπτικό είναι ότι η αυθαιρεσία έγινε το 2000, οπότε με όρους δόμησης του 2000.


 

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για περίπτωση στην οποία ρυμοτομειται το 80%+ του οικοπέδου...αρα παμε με μέγιστο συντελεστή αν θεωρήσουμε οτι μιλαμε για οικοπεδο 180τμ που μενουν 30τμ με αυθαιρεσία 100τμ? Και μια ερώτηση επθ του πρακτέου. Αν ρυθμιστεί μια τέτοια περίπτωση ο ιδιοκτήτης τι όφελος έχει περαν πιθανης επίσκεψης της Υδομ? Μπορει να γινει μεταβίβαση? Η να εκδοθεί ο.α?

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, laxanos said:

 Το μόνο θέμα που έχω είναι το πώς θα υπολογιστούν οι όροι δόμησης

για τον υπολογισμό των διαφόρων συντελεστών. Δεδομένου ότι δεν απαιτείται σύνταξη νέου τοπογραφικού διότι έχω οικοδομική άδεια, κρατάω το εμβαδόν

του οικοπέδου βάσει της οικοδομικής άδειας του 68 ή πρέπει να γίνει νέα αποτύπωση ώστε να φανεί ο δρόμος που ρυμοτομεί το οικόπεδο και να χρησιμοποιησω

το εναπομείναν τμήμα. Προσωπικά τείνω προς το πρώτο καθότι ήδη χρησιμοποιείται για την τακτοποίηση το παραθυράκι της εξαίρεσης.

Για τον προσδιορισμό συντελεστών υπέρβασης κάνεις χρήση των σημερινών όρων δόμησης. Όπως αναφέρει ο συνάδελφος παραπάνω. Μπορεί τυπικά να μην απαιτείται τοπογραφικό αλλά αφού οι όροι δόμησης έχουν αλλάξει και μάλιστα με ρυμοτόμηση του υπάρχοντος ακινήτου θεωρώ πως πρέπει για τη δική σου διασφάλιση να συντάξεις νέο τοπογραφικό.

Υ/Γ Διάβασα την απάντηση σου περί ρυμοτόμησης σχεδόν ολόκληρου του οικοπέδου, οπότε πιθανώς να προκύπτει και ως μη άρτιο. Σε αυτή την περίπτωση μια λογική αντιμετώπιση θα ήταν να συγκρίνεις με όρους δόμησης ενός αρτίου οικοπέδου στη θέση του ακινήτου.

Μεταβίβαση ακινήτου με ρυμοτομικό βάρος γιατί να μην μπορεί να γίνει;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Για τον προσδιορισμό συντελεστών υπέρβασης κάνεις χρήση των σημερινών όρων δόμησης. Όπως αναφέρει ο συνάδελφος παραπάνω. Μπορεί τυπικά να μην απαιτείται τοπογραφικό αλλά αφού οι όροι δόμησης έχουν αλλάξει και μάλιστα με ρυμοτόμηση του υπάρχοντος ακινήτου θεωρώ πως πρέπει για τη δική σου διασφάλιση να συντάξεις νέο τοπογραφικό.

Υ/Γ Διάβασα την απάντηση σου περί ρυμοτόμησης σχεδόν ολόκληρου του οικοπέδου, οπότε πιθανώς να προκύπτει και ως μη άρτιο. Σε αυτή την περίπτωση μια λογική αντιμετώπιση θα ήταν να συγκρίνεις με όρους δόμησης ενός αρτίου οικοπέδου στη θέση του ακινήτου.

Μεταβίβαση ακινήτου με ρυμοτομικό βάρος γιατί να μην μπορεί να γίνει;

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όντως είναι περίεργη περίπτωση και καταρχήν θα γίνει σύνταξη νέου τοπογραφικού διαγράμματος ώστε να δουμε τι είχαμε τι χάσαμε κλπ.

Προφανώς το εναπομείναν είναι μη άρτιο μη οικοδομήσιμο.

Συμπερασματικά:

1.Μπορώ να κάνω την ρύθμιση των μεταγενέστερων (άδειας και σχεδίου) αυθαιρεσιών λόγω της μη απαλλοτρίωσης-αποζημίωσης.

2.Εφόσον με το νέο εμβαδόν είμαι μη άρτιος μη οικοδομήσιμος,  χρησιμοποιώ τα επιτρεπόμενα ελάχιστη δόμηση και κάλυψη για ένα άρτιο οικόπεδο στην περιοχή.

3.Μπορεί να γίνει μεταβίβαση άσχετα με το ρυμοτομικό βάρος αλλά δεν(?) μπορεί να βγει ο.α (πχ προσθήκη στέγης κλπ) λόγω ρυμοτόμησης.

4. Βεβαίωση για μεταβίβαση σε τέτοια περίπτωση δίνεται? Και για το ρυμοτομούμενο και για το μή ρυμοτομούμενο τμήμα?

 

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το 4. και χωρίς να έχω διαβάσει όλα τα ανωτέρω, αναφέρω ότι με τον 4178/13 έδωσα βεβαίωση και μεταβιβάστηκε το μη ρυμοτομούμενο τμήμα. 

(απέμειναν 5,50 τ.μ. οικοπέδου με τμήμα κτίσματος..... τα οποία συνενώθηκαν με όμορο οικόπεδο του ίδιου ιδιοκτήτη)

Το ρυμοτομούμενο είχε ήδη δεσμευτεί από την πράξη εφαρμογής.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/26/2018 at 9:36 ΜΜ, Pavlos33 said:

Υ/Γ Διάβασα την απάντηση σου περί ρυμοτόμησης σχεδόν ολόκληρου του οικοπέδου, οπότε πιθανώς να προκύπτει και ως μη άρτιο. Σε αυτή την περίπτωση μια λογική αντιμετώπιση θα ήταν να συγκρίνεις με όρους δόμησης ενός αρτίου οικοπέδου στη θέση του ακινήτου.

Μεταβίβαση ακινήτου με ρυμοτομικό βάρος γιατί να μην μπορεί να γίνει;

Επανέρχομαι στο σχετικό θέμα μια ακόμη παράμετρο. Σε περιπτώσεις μεταγενέστερης ρυμοτόμησης σαν αυτή στην οποία λόγω μη απαλοτροίωσης μπορεί να γίνει ρύθμιση

των όποιων μεταγενέστερων αυθαιρεσιών, είτε σε περιπτώσεις που εκδόθηκε άδεια σε ρυμοτομούμενα με τη διαδικασία πρό του 1337 και επίσης υπάγεται στην εξαίρεση του 89 2α) και μπορεί να ρυθμιστεί, θεωρείται οτι κατα την ρύθμιση οι αυθαιρεσίες μπορούν ή θα πρέπει να αντιμετωπιστούν ώς χωρίς άδεια με βάση τις τρεις κουκκίδες του παραρτήματος Α.

Με λίγα λόγια η ρυμοτόμηση μπορεί δεδομένου ότι έπειτα ένα οικόπεδο ίσως είναι μη άρτιο ή αν θεωρηθεί κατάτμηση να οδηγήσει στην αντιμετώπιση του χωρίς άδεια βάσει παραρτήματος. Μέχρι σήμερα τις τρεις κουκκίδες της περίπτωσης γ) στο 1 του παραρτήματος Α τις θεωρώ ως περιπτώσεις οπου υπήρχε κάποιος δόλος απο μεριάς ιδιοκτήτη-μηχανικου-υδομ. Απο την άλλη η ρυμοτόμηση γίνεται από τον δήμο ενώ το παράθυρο της απαγόρευσης του άρθρου 89 αναφέρει την ύπαρξη εμπράγματου δικαιώματος επί των ρυμοτομούμενων. Θα με ενδιέφερε να ακούσω απόψεις σχετικά.  Στις περιπτώσεις που αναφέρομαι το σχέδιο είναι προ 1337 και δε μιλάμε για πραξη εφαρμογής, χωρίς να αλλάζει κάτι αυτό επι της ουσίας μετά και το σχετικό εγγραφο για ρύθμιση μεταγενέστερων αυθαιρεσιών σε ρυμοτομούμενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν γνωρίζω να σας απαντήσω σε αυτό, εγώ έχω μια πιο απλή ερώτηση που πιστευω οι περισσότεροι θα γνωρίζετε και παρακαλώ όποιον ξέρει να μου απαντήσει.

Σύμφωνα με το άρθ.89: " 1. Δεν υπάγονται στις διατάξεις των άρθρων 96 επ. αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης που εμπίπτουν στις περιπτώσεις του παρόντος άρθρου. " θέλω να ρωτήσω και πείτε μου παρακαλώ όποιος ξέρει, το βλέπω συχνά και δεν ξέρω τι σημαίνει.

Αυτό το "επ." τι σημαίνει? Παραπάνω "Δεν υπαγωνται στις διαταξεις των αρθ. 96 επ. ..." ..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

πώς αντιμετωπίζεται αυθαίρετη κατασκευή η οποία δεν πληρεί τις προϋποθέσεις υπαγωγής στο άρθρο 89 και η οποία έχει συντελεστεί πριν από το έτος 2011;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.